Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Азербайджан и сепаратистите договориха примирие в Нагорни Карабах

Жертвите на сраженията през последните дни са десетки

2 коментара
Азербайджан и сепаратистите договориха примирие в Нагорни Карабах
Азербайджан и сепаратистките власти на района Нагорни Карабах, населен с етнически арменци, постигнаха споразумение за примирие след няколкодневни сражения, в които според различни източници са загинали между 40 и 64 души. 
 
В момента се уточняват детайлите на примирието. 
 
"Военните операции бяха спрени днес в 12.00 ч." (08.00 ч. по Гринуич), се казва в изявление на министерството на Азербайджан.
 
Властите на Нагорни Карабах също потвърдиха, че е сключено споразумение за прекратяване на огъня. 
 
Сраженията продължиха през нощта срещу вторник и рано сутринта, но с намалена интензивност. 
 
В понеделник вечерта в района на град Мардакерт са се водили обстрели с установки "Град“. Около града е имало ожесточени сражения, а на места снарядите са падали в самия град.
 
Министерството на отбраната в Баку заяви, че ако подкрепяните от Армения сили на т.нар. Нагорно-Карабахска република не спрат да стрелят по цивилни, армията ще се подготви да атакува главния им град Степанакерт.
 
Атаката ще започне в случай, че "вражеската страна не прекрати ударите по азербайджанските населени пунктове. 
 
"Армения продължи да обстрелва позиции на азерайджанската армия и цивилни обекти с картечници и 120-милиметрови снаряди", съобщи в комюнике министерството.
 
От своя страна, министерството на отбраната на сепаратистките власти в Нагорни Карабах обвини Азербайджан, че е продължил агресията си през цялата нощ.
 
"Използваха реактивни системи за залпов огън "Смерч" в южния сектор на фронтовата линия", допълни министерството в комюнике.
 
Американският вицепрезидент Джо Байдън съобщи, че е разговарял с президентите на Азербайджан и Армения и е отправил призив да бъде решен проблемът в Нагорни Карабах.
 
"Както казах на президентите Илхам Алиев и Серж Саркисян, пълното решаване на ситуацията в Нагорни Карабах е от критично значение за стабилността, сигурността и благополучието им", съобщи Байдън в Туитър. 
 
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер от своя страна разговаря по телефона с руския си колега Сергей Лавров за кризата в Нагорни Карабах. 
 
Регионална война би дестабилизирала целия район, лежащ на важно трасе за пренос на петрол и газ от Каспийско море и Централна Азия към Европа. Двете регионални сили Русия и Турция също може да се окажат въвлечени чрез договорите си за военно-техническа помощ с Ереван и Баку, а руснаците имат и две бази в Армения, коментира Ройтерс. 
 
Арменски сепаратисти, подкрепяни от Ереван, установиха контрол над региона в началото на 90-те след война, отнела живота на 30 000 души и разселила стотици хиляди, предимно азербайджанци. Нагорни Карабах е населен предимно с арменци.
 
Въпреки подписването на споразумение за спиране на огъня през 1994 г., няма сключен мирен договор.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бат Ники
    #2
  2. Важното е да се запази живота на християните!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.