Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Азия посрещна най-дългото слънчево затъмнение за ХХІ век

4 коментара
Азия посрещна най-дългото слънчево затъмнение за ХХІ век

Милиони индийци, китайци, японци, чужденци, учени и любители астрономи наблюдаваха най-продължителното слънчево затъмнение за целия ХХІ век, предадоха световните агенции в сряда.

Суеверията на индийците

В село Тарегна, което се намира край град Патна, столица на индийския щат Бихар, пълното слънчево затъмнение продължи 3 минути и 48 секунди, по-дълго от прогнозираните 3 минути и 30 секунди. Това беше единственото място на територията на Индия, където феноменът можеше да се наблюдава толкова дълго време, допълва АП.

Индийски телевизии, предаващи събитието на живо, показаха как в 6.24 часа индийско време (00.54 часа по Гринуич, 3.54 часа българско време) лунният диск припокри напълно слънчевия. Индийски учени бяха прогнозирали, че това място ще е най-подходящо за наблюдение на феномена, уточнява Асошиейтед прес.

Въпреки песимистичните прогнози на индийските метеоролози, че времето няма да е подходящо за наблюдение на пълното слънчево затъмнение, стотиците хиляди хора, събрали се в Тарегна, наблюдаваха феномена при ясно небе.

В други индийски градове за жалост на желаещите да видят феномена, обаче небето беше облачно и валяха непрестанните мусонни дъждове. Любителите астрономи трябваше да се задоволят да гледат събитието само по телевизията или по интернет.

Милиони индийци обаче си останаха затворени по домовете заради суеверия и негативни прогнози на астролози. Последните отправиха специални призиви към бременните жени да останат затворени у дома, в стаи с плътно дръпнати пердета, ако иска да родят нормални деца.

След като Луната скри Слънцето над щата Гуджарат, лунната сянка започна да се плъзга по земната повърхност в коридор с дължина от 15 000 километра и с широчина от 200 километра.

Самолет придружи феномена

В Индия заради затъмнението бяха предлагани най-различни атракции. Туристическата агенция Кокс енд Кингс нае Боинг 737, който следва плътно слънчевото затъмнение. Той излетя от Делхи преди изгрев слънце, прихвана във въздуха слънчевото затъмнение на височина от 12 500 метра и го придружи плътно на изток, чак до щата Бихар. Цената на билетите за местата в самолета, гледащи към изгряващото слънце, бяха продадени за сумата от 1200 долара всяко.

В индийските градове Варанаси и Курукшетра пък богомолци се изкъпаха във водите на свещената река Ганг и на свещените езерата, за да се пречистят от вредното, според астролозите, въздействие на Слънцето по време на затъмнението, допълва Франс прес.

В Китай пътят на лунната сянка премина през коридор, в който живеят почти 300 милиона души. По-голямата му част засегна в големите китайски градове по поречието на река Яндзъ. Фактически пълното слънчево затъмнение се видя в 42 големи китайски града. Като частично то се наблюдаваше в доста повече китайски градове, сред които Пекин и Хонконг. В столицата обаче гъстата облачност попречи на хората да се наследят на гледката.

На китайска територия явлението продължи най-дълго в източния град Шанхай. Там то започна в 01.35 часа по Гринуич (04.35 часа българско време, 9.35 часа местно време) и

продължи почти 6 минути. За целта много китайци и главно западни туристи наблюдаваха феномена там от круизни лайнери, пуснали котва край бреговете на града.

Десетки хиляди туристи се качиха и на връх Путо, който се намира на малък остров извън крайбрежната китайска провинция Чжъцзян, южно от Шанхай, за да гледат затъмнения слънчев диск.

Училищни стаи под наем в Шанхай

100 000 китайски и 10 000 западни туристи и учени се събраха в древния китайски град Суджо, който се намира в съседство на Шанхай.

В самия Шанхай, в Парка на скулптурите, смятан за най-доброто място за наблюдение на затъмнението, се струпаха хора, които носеха специални тениски с посветен на събитието надпис.

Хотелите в Шанхай и околностите от месеци са резервирани от китайци, японци, австралийци и европейци, които искат да видят най-дългото пълно слънчево затъмнение за ХХІ век. Интересът е толкова голям, че дори в тези райони се отдаваха под наем и стаи в местните училища.

В Шанхай времето беше облачно почти до началото на затъмнението, но изведнъж облаците се разкъсаха за кратко и хората успяха да видят астрономическото събитие.

След Китай пътят на луната сянка премина и през Япония. Където почти пълно слънчевото затъмнение имаше в префектурата Кагосима. Там Луната закри 96.3 процента от слънчевия диск. В Токио се видя само частично затъмнение, като Луната закри за 2 секунди само 75 процента от слънчевия диск.

Въпреки че рекордът по гледаемост на затъмнението беше счупен в Китай, а преди това и в Индия, то рекордът по продължителност на феномена беше поставен в зона над Тихия океан. Там явлението трая 6 минути и 39 секунди.

Следващата подобна атракция чак след 123 г.

Следващо такова продължително пълно слънчево затъмнение ще има едва през 2132 г. Последното пък беше наблюдавано през 1991 г., когато на 11 юли пълното слънчево затъмнение продължи 6 минути и 53 секунди и можеше да се види от Хаваите до Южна Америка.

Следващото по-нормално пълно слънчево затъмнение ще бъде на 11 юли 2010 г., но то ще може да се види главно в Южния Пасифик и на Великденските острови.

По-скоро, на 15 януари 2010 г., ще има пръстенообразно слънчево затъмнение, което ще се наблюдава в Централна Африка, Индия, Бангладеш, Мианма и Китай, допълва Ройтерс.

Слънчевите затъмнения настъпват, когато Земята, Луната и Слънцето са се подредили на една права линия и сянката на Луната, намираща се между нашата планета и Слънцето, пада върху части от Земята. Това става при новолуние, когато новата луна пресича земната орбита. За жителите на Земята, намиращи се тогава в сянката на Луната, Слънцето е напълно скрито.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. optimist
    #5

    Mislia che imate greshka v prodalgitelnostta na slanchevoto zatamnenie.Ne e bilo 3 min.,a 6 min.

  2. България
    #3

    И в България имахме пълно сл.затъмнение през авг.1999 на север от Варна.

  3. 0000
    #2

    беше по обедните часове /като непълно/ и се видя в София.беше запомнящо се.Проф.Йордан Табов сверява историческия часовник от Българската история по слънчевите затъмнения.

  4. гудю
    #1

    Потокът автомобили в посока Шабла беше безкраен, броня до броня, до където стига погледа. Идваха и от южна БГ. В Шабла се уредих с място в една пивница в центъра, като предвидливо си взех шофьор. За да не попречи затъмнението на облаците, които пиех. Шефката на БНТ Лили Попова не успя да го покаже по телевизията. Операторите се страхували за камерите и не смеели да ги насочат срещу слънцето. Явно за филтри не са чували, макар това да им е професия. Нито пък се сетили да питат или да направят предварителни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.