Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Азия въвежда обща валутна единица – акю

9 коментара

Азиатската банка за развитие (АБР) реши да въведе "азиатска валутна единица" - акю (Asian Currency Unit – ACU), която да отразява котировките на валутите на 13 страни от Азия и която може да се превърне в азиатския аналог на еврото, предаде в петък ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

Според японския печат акю ще се появи официално през март тази година и ще бъде използвана за показател за колебанията на валутите от региона спрямо долара, еврото и други свободно конвертируеми парични единици.

Акю ще представлява средната стойност на валутите на Китай, Република Корея, Япония и на десетте страни от Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН).

При съставянето на кошницата от валути, включена в акю, ще бъдат отчитани редица фактори, сред които размерът на брутния вътрешен продукт на всяка страна, нейният външнотърговски обем, степента, в която нейната валута участва в международните разплащания.

Динамиката на новата азиатска валутна единица ще бъде показвана на електронния сайт на АБР. Обсъжда се възможността за пускане на облигации, деноминирани в акю.

Появата на еврото също беше предшествана от въвеждането през 1979 година на европейската валутна единица екю. Бяха необходими 20 години, за да може тя да се превърне в пълноценна парична единица.

Ръководителят на регионалния икономически отдел на АБР Масахиро Каваи каза пред японския в. Йомиури, че "ако след 20 години акю се превърне в единна азиатска валута, в това няма да има нищо необичайно". Той обаче подчерта, че преди това е необходимо да се създаде единно икономическо пространство за свободно движение на работна сила, стоки и услуги.

В АСЕАН членуват Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианма, Сингапур, Тайланд и Филипини, припомня ИТАР-ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BallFace
    #10

    .. nai umnite. Ikonomiki koito ot godini vurviat s bqsni tempove nagore kato kitai india.. rusnacite 6te se urediat pak a bulgaria kakto vinagi vze gre6nata strana na obednqva6tia i ograni4en ot idei evropeiski saiuz. ne 4e toi ne e dobur no ne e tova koeto be6e predi 10 godini ...

  2. аку
    #9

    Ако Пакистан е колос, Родината е световна супер-сила.

  3. Economist
    #7

    Pakistan GDP = $347 billion, Bulgaria GDP = 61 billion. Source: cia.gov

  4. razum
    #6

    da, rublata se pensionira, pone za momenta...

  5. самюелсон
    #5

    това няма да бъде азиатско евро, както грешно се разбира от интерпретацията на медиапул, а нещо като екю-то в европа, виртуална величина, служеща за чисто счетоводно измерване на финансовите параметри в региона, който освен че е много обширен е и изключително хетерогенен. В него са включени изградени и утвърдени демокрации като япония и корея, авторитарни азиатски лъвове, като сингапур и бруней, старомодни постколониални гиганти, като тайланд, индонезия и филипините, комунистически реликви, като

  6. Аки Акев Акистият
    #4

    Докъдето е стигнал Африканският съюз на Кадаифа, дотам и акото...

  7. рублата
    #3

    ?

  8. ФилипиниTE
    #2

    ФилипиниTE

  9. Vaptsarov
    #1

    A be, vie Vaptsarov ne ste li cheli?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.