Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещето на ООН е поставено на карта

0 коментара

Докато води кампания за спечелване одобрението на ООН, администрацията на президента Буш вече не смята, че решението, което стои пред Съвета за сигурност е дали ще има или няма да има война, а дали членовете на Съвета желаят безвъзвратно да унищожат неговата легитимност, отказвайки да подкрепят позицията на САЩ, твърдят високопоставени американски и дипломатически източници.

На срещи с високопоставени руски ръководители в Москва американският заместник-държавен секретар Джон Болтън е заявил, че САЩ няма да променят позицията си, независимо от решението на Съвета за сигурност, посочи високопоставен представител на администрацията. "Единството на Съвета е поставено на карта".

Високопоставен дипломат от друга страна-членка на Съвета за сигурност посочи, че неговото правителство е получило подобно съобщение и е било посъветвано да не се терзае дали да гласува за война. "Вие няма да решите дали ще има война в Ирак", казали американски представители на същия дипломат. "Решението е наше и ние вече сме го взели. То е окончателно. Единственият въпрос сега е дали Съветът за сигурност ще го приеме или не."

Американският президент Джордж Буш продължава да твърди, че още не е взел решение дали да започне война. Посланието, което обаче беше предадено на срещите с други страни от Съвета, е че военната операция срещу Ирак е неизбежна. Другите членове на Съвета за сигурност сега трябва да решат дали си заслужава доверието в световната организация да рухне заради настояването им за продължаване на инспекциите.

"Ще се опитаме да убедим хората, че отговорностите им като членове на Съвета за сигурност налагат те да гласуват по начин, който ще подсили ролята му в международната политика", посочи вчера съветничката на президента Буш за националната сигурност Кондълиза Райс. Райс спомена, че международната общност трябва да реши и много други сериозни въпроси, свързани със Северна Корея и Иран и за това Съветът за сигурност трябва да бъде силен.

Лобирането в ООН достигна връхна точка миналата седмица, докато администрацията подготвяше внесената вчера проекторезолюция на САЩ, Испания и Великобритания, в която се настоява, че Багдад нарушава изискванията на Съвета за сигурност. Въпреки че резолюцията не съдържа конкретно разрешение за употребата на сила, всички членове на Съвета за сигурност осъзнават, че приемането ѝ ще е равностойно на одобрението на военни действия. Американската администрация твърди, че предишните резолюции съдържат подобно одобрение, но отстъпи пред исканията на Лондон и Мадрид, според които гласуването на нова резолюция ще ограничи антивоенните настроения в двете страни. Много други държави, които не членуват в Съвета, твърдят, че подкрепата им зависи от новата резолюция.

Въпреки че Съветът ще изслуша новия доклад на ръководителя на оръжейните инспектори Ханс Бликс на 7 март, високопоставени представители на администрацията казват, че той ще бъде несъществен по отношение на гласуването. Според правилата на Съвета, след като новата резолюция е внесена, тя може да бъде гласувана до 24 часа. По думите на американски дипломат е малко вероятно тя да бъде гласувана преди представянето на доклада на Бликс, но това може да се промени в зависимост от подкрепата на останалите членове на Съвета за сигурност.

Американската администрация не храни големи надежди документът да получи единодушната подкрепа на Съвета, както стана през есента, когато всички членове решиха инспекциите в Ирак да бъдат подновени. Три от петте постоянни членове, които имат право на вето -- Франция, Русия и Китай, настояват вземането на решение за военна операция да бъде отложено докато продължават инспекциите. От десетте непостоянни членове единствено Испания и България подкрепят американската позиция, Германия и Сирия са категорично против войната, а Пакистан ще гласува или против или въздържал се.

Гласовете на петте други държави непостоянни членове -- три от Африка и две от Латинска Америка, са от основно значение за приемането на резолюцията. Миналия уикенд президентът Буш разговаря по телефона с мексиканския и чилийския си колега Висенте Фокс и Рикардо Лагос, за да си осигури подкрепата им, но не получи твърди гаранции, посочиха американски представители. По-рано този месец Буш разговаря и с анголския президент, а заместник-държавният секретар Уолтър Канщайнър замина миналата седмица на обиколка в Ангола, Гвинея и Камерун.

Според дипломати от петте африкански и латиноамерикански страни-непостоянни членки на Съвета САЩ изпращат посланието, че ако не получат тяхната подкрепа, това ще бъде възприето като неприятелски жест. Според други дипломати обаче няма никаква заплаха или натиск от страна на САЩ. Дори Франция нееднократно споменава, че запазването на единството е главната цел на Съвета. Като се подготвя да спечели голяма подкрепа за новата резолюция, администрацията се надява накрая Париж да се въздържи от гласуването.

"Американците ни казват, че ако ги подкрепим ще окажем натиск върху Франция и тя няма да посмее да наложи вето", посочи един дипломат. Според представители на администрацията ако Франция бъде убедена да се въздържи, същото ще направят Русия и Китай.

Въпреки че администрацията се подготвя да спечели победа с 9 на 2 гласа и четири въздържали се, другите членове на Съвета твърдят, че това няма да е истинска победа. "Въздържането от гласуване ще означава противопоставяне, а не подкрепа", отбеляза представител на един от непостоянните членове. "Ако решението за начало на война бъде прието, то трябва да бъде прието с голямо мнозинство, в което да се включат поне Русия и Китай".

"Идеята да бъдат накарани три страни с право на вето да се въздържат от гласуването не изглежда много като проява на единство", допълни същият дипломат.

Ако не бъдат събрани девет членове на Съвета за сигурност, които да подкрепят резолюцията за война срещу Ирак, тогава САЩ ще обмислят възможността дали да не започнат военни действия без гласуване в ООН, смята високопоставен американски представител.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.