Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бай Лондон, ола Рио де Жанейро

С най-доброто от британската музика и култура Олимпийските игри бяха закрити

25 коментара
ЕПА/БГНЕС

С най-доброто от британската музика, култура и живот Олимпийските игри в Лондон бяха закрити с пишна церемония късно вечерта в неделя. Музиканти от Оейзис, Пинк Флойд и Куин, Спайс Гърлс, Мюз, The Who, Пет шоп бойс, Ани Ленъкс, Фетбой Слим,Ани Ленъкс, Джордж Майкъл, песни на Битълс, цитати от английската литература, най-големите британски модни дизайнери и топ модели, както и много други представители на Острова се качиха на сцената за бляскавото шоу за радост на 80-хилядната публика.

Спортистите на 204-те страни участнички в игрите бяха центъра на тричасовата програма. Над 3500 доброволци се включиха във финалния акорд.

Културата беше представена не само от изпълнители, но и от световно известни британски марки. Певицата Джеси Джей изпълни песента си “акомпанирана” от три Ролс Ройса.

Закриването започна много емоционално в типичен брит-поп стил. Старт на събитието беше дадено с отброяването на легендарния часовник Биг Бен. Кралското семейство беше представено от принц Хари, както и съпругата на принц Уилям - Кейт.

Основната цел на церемонията беше да покаже лицето и културата на Великобритания, както и поглед върху живота на Острова като цяло.

Започна се с музикалната група Мadness, последвани от Пет Шоп Бойс, а накрая One Direction затвориха цикъла на поколенията в британската музика.

Интересни и атрактивни бяха автомобилите с цитати от британската литературата, които обикаляха стадиона.

В преливащите се изпълнения, последва групата Стомп, които с ефектно изпълнение с капаци от кофи и варели изпълниха сцената, цялата облепена с цитати от английски литературни произведения.Те представиха уличната част на Лондон.

Последва акробатика със Спелбънд, а по средата на изпълненито с лондонско такси на сцената се появи фронтменът на легендарната група Кинкс Рей Дейвис, който изпълни песента си от 1960 година "Waterloo Sunset".

През цялата вечер музиката се изпълняваше и от британския симфоничен оркестър. След чувственото изпълнение последва парада на спортистите от всичките 204 страни, които участваха на Олимпиадата, а българският знаменосец този път бе носителката на сребърен олимпийски медал Станка Златева.

Публиката избухна при излизането на спортистите, а след като всички атлети вече бяха на огромната сцена, шоуто продължи по много ефектен начин. Артисти показаха различно и атрактивно спортните дисциплини, които са се играли на Олимпиадата, които се допълваха от автентични кадри от изминалите 16 дни в Лондон.

Непосредствено след това президентът на МОК Жак Рох награди победителите в маратонското бягане. След 40-години чакане Уганда отново стъпи на олимпийския връх със Стивън Кипротич, който успя да победи маратонците на Етиопия и Кения. Това бяха и единствените спортисти, които бяха наградени на церемонията.

В средата на програмата се чу и композиция на Бийтълс, на която бяха наградени представители на доброволците, помагали за организацията на игрите.

Последва компилация между Бохемската рапсодия на Куин и ремикс на песента на Джон Ленън "Imagine" в изпълнение на хор, който и жестикулираше и кадри с изпълнение на самия певец, монтирани от съпругата му, като през цялото време на сцената беше ликът на Джон Ленън, сътворен от хора, държащи в ръце плоскости. Последва Джордж Майкъл, който взриви стадиона с култовата си песен "Freedom".

Организаторите не подминаха и британската мода, като под звуците на Дейвид Бауи на сцената се появиха някои от най-големите имена на висшата мода като Наоми Кембъл и Кейт Мос с облекла на известни британски дизайнери. Щеше да бъде странно, ако след това на сцената не се беше появила и ексцентрична Ани Ленъкс.

Последва Монти Пайтън и изпълнение на Ерик Айдъл, който разсмя всички с комичната си изява. Куин със специалното участие на Джеси Джей взривиха публиката, след което олимпийското знаме бе свалено в церемония по предаването му на следващия домакин на Игрите.

Кметът на Лондон Борис Джонсън връчи знамето на Жак Рох, който от своя страна го даде на кмета на Рио де Жанейро Едуардо Паес, като по традиция всеки един от тях развя знамето четири пъти. Последваха осемте минути на града домакин в следващите Олимпийски игри.

За миг Лондон стана самба и карнавал. А един от символите на бразилската съвременна музика Мария Монте допълни изпълнението. По този колоритен и много космополитен начин домакините закриха Олимпиадата.

Бай Лондон, ола Рио де Жанейро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    На Запад спортистите или си намират богати спонсори, или се самофинансират. Може и да получат нещо от държавата, но след като донесат титли, а не преди това. В Северна Корея обаче държавата се 'грижи', а наградите са снимки с Първия ръководител за успелите и трудов лагер за провалилите се (което се случи с футболистите им след последното световно).

  2. Анонимен
    #24

    22, Истината е, че сегашните по-големи успехи на САЩ, Великобритания и дори Ямайка се дължат на това, че там отглеждат изтъкнатите си спортисти като еничари, за да се кичат със спортните им успехи. По твоята логика е така.

  3. Анонимен
    #23

    Бог да пази кралицата ... Боже-боже - а нас кой ще пази?

  4. Анонимен
    #22

    № 21, през 1984 г. ние (т.е. 'Социалистическият' лагер) бойкотирахме игрите в САЩ, защото Западът бойкотира игрите в Москва през 1980 г. заради съветското нахлуване в Афганистан. Истина е обаче, че тогавашните по-големи успехи се дължаха на това, че комунистите отглеждаха изтъкнатите спортисти като еничари, за да се кичат със спортните им успехи. Да не говорим, че голяма част от измъкналите се зад Желязната завеса (т.е. границата със свободния свят), 'забравяха' да се върнат обратно.

  5. Анонимен
    #21

    №12,още статистика:Олимпиада 1984 - САЩ: България има 0 златни, 0 сребърни и 0 бронзови медала. Някои журналисти от невежество твърдят или манипулират като лъжат,че от 60 години България не се е представяла толкова лошо.

  6. Анонимен
    #20

    №7, статистическите данни, които посочваш показват,че благодарение на разпада на СССР, народите от бившите съветски републики едва сега имат възможност за самостоятелна изява на спортното поле.След бъдещия разпад на РФ, убеден съм,че народите които населяват сегашта Русия, също ще имат възможност да се радват на медалите на своите сънародници, а не те да минават за руски, както е сега.

  7. Анонимен
    #19

    18-и, Не разбирам от архитектура, но да работи някой за постсъветски диктатори не ми се струва проблематично. Напр. не-постсъветски такива от Дубай и СА по-приемливи ли са? Нейсе, тук ставаше въпрос за ефекта от церемонията снощи - според мене целта и е била да посъбуди световната носталгия по славните британски времена, когато повечето от сега свободните колонии са се чувствали сравнително незле.

  8. Анонимен
    #18

    8-и, С тебе е приятно да се дискутира. Негативната ми реакция е, щот' съм архитект. Всъщност и в това англичаните наваксаха изоставането си и сега някои от най-знаковите имена са там - Роджърс, Заха Хадид, Норман Фостър. Те обаче напоследък работят за разни постсъветски диктатори, като Назърбаев, сигурно защото онези плащат много. Малко като Болт, дето предпочита да тича за пари.

  9. Анонимен
    #17

    ДЕМОКРАТ 16-ти.Много яко ме бъркаш с някой.Слагаш ме при Пръмова при Прошко там където няма начин да бъда.Ти по-добре си спомни кой е посланик в Лондон и как се слагаше на Президевта.Беше много гнусно.

  10. Анонимен
    #16

    Еххх, демокртаче, демократче, нали точно твоите хора номади отидоха в партията на Меглена Кунева за повече пари. Кунева ли няма кинти, снахата на ЦК? Прошко ли няма кинти? "Гражданите" сте като Бойко Борисов с неговото конгречулйшънс. Само малко повече езици знаете от него, другото ви е еднакво - от политическия ви произход до манталитета. Точно вас политическите номади наистина няма да ви разбера и не искам да ви разбирам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.