Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън подписа указ за засилване на конкуренцията, който удря технологичните гиганти

7 коментара
Байдън подписа указ за засилване на конкуренцията, който удря технологичните гиганти

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа широкообхватен указ за насърчаване на конкуренцията в американската икономика, който ще засегне сериозно големите технологични компании. Указът предвижда федералните ведомства да вземат строги мерки срещу монополните практики и в други най-различни сектори, като се започне от земеделието и се стигне до пазара на лекарствата и на труда.

Ходът на Байдън потвърждава позицията му за по-засилен контрол върху големите технологични компании, които новата американска администрация обвинява в "подкопаване на конкуренцията", предаде Би Би Си.

"Нека бъда пределно ясен, капитализъм без конкуренция не е капитализъм, това е експлоатация", заяви президентът на събитието по подписване на указа, който трябва да бъде прилаган от 10 правителствени агенции.

Указът включва общо 72 мерки и препоръки, за които Байдън заяви, че ще намалят цените за семействата, ще увеличат заплатите на работещите и ще поощрят иновациите и по-ускорения икономически растеж.

Администрацията отчита като проблем това, че технологичните гиганти събират твърде голям обем лична информация, изкупуват потенциалните си конкуренти и създават нечестна конкуренция за малкия бизнес.

Част от препоръките предвиждат:

  • По-сериозен контрол върху сливанията в технологичния сектор

  • Създаване на нови правила за събиране на лични данни

  • Забрана на нелоялните методи на конкуренция на интерент пазарите

Още редица сектори от икономиката ще бъдат засегнати от новите мерки, които правителството очаква да подобрят конкуренцията в здравеопазването, транспорта, земеделието и пр.

Цялостното приложение на мерките би позволило, например, продажбата на слухови апарати без рецепта, както и да не се плащат такси за по-ранното прекратяване на договори за интернет. Друга цел е потребителите да бъдат облекчени при търсенето на обезщетения от авиокомпаниите.

В прессъобщението на Белия дом се отбелязва, че вече десетилетия наред корпоративната консолидация в САЩ се ускорява.

Байдън заяви, че указът "задължава федералното правителство да прилага цялостно и агресивно антимонополното законодателство" на САЩ.

"Повече никаква толерантност към злоупотребите на монополи. Повече никакви лоши сливания (на компании), които водят до масови съкращения, по-високи цени и по-малък избор за работещите и потребителите", добави той.

Президентът посочи области, в които според много защитници на конкуренцията цените са твърде високи, заплатите са занижени, а новите компании не биват допускани да се съревновават.

По думите му указът ще затвърди американския идеал, че "истинският капитализъм зависи от честната и открита конкуренция", посочва Асошиейтед прес.

Самото подписване на указа все още не означава, че препоръките незабавно ще влязат в сила.

Новите регулации, които отделните федерални ведомства трябва да напишат, за да претворят тази негова политика в реални правила, може да доведат до сериозни съдебни битки, отбелязва Асошиейтед прес.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Ако се вгледаме в новосъздаващия се бизнес през 21 век, той се бори за съвсем малък пазар, може да разчита на много по-малки печалби и няма как да настигне ефективността и печалбите на големите корпорации, за да може да промени пропорцията: богатство/бедност. Сега е активна средната класа, която създава малки и средни предприя. Икономическият модел вече е създал преимуществата на електронната търговия, като е дал преднина на корпорациите и те разполагат с мощни капитали, каквито новите компании не могат да си позволят в близкото десетилетие...

  2. Доналд Путин
    #6

    закъснели, половинчати, беззъби, НО все пак мерки в правилната посока обаче ето какво правят бахдънистите на световната арена по отношение на същите олигополи https://business.dir.bg/ikonomika/sasht-poiska-ot-evropa-da-otlozhi-proekta-si-za-digitalen-danak завидна последователност ;)

  3. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #1

    Този /s (snark) в края на писанието е убегнал на всички, а и не мисля че в България го знаят. Иначе повече конкуренция е нещо хубаво и за публиката и за пазара, а и Байдън не може да направи прекалено много и да променя закони приети от конгреса.

  4. Ощавен маркиз
    #4

    За какво, според менека де, става дума тука. Оказа се, че Китайският капетализмь проявява много повеке гъвкавост со средния и малкия бизнес; монополистите тамка са избраните хай-клас-НОМЕНКЛАТУР фамилии, но винаги в тесно БЛАГОПОЛУЧИЕ с окръглените другаре от цека на ККП. В Стара Европа /гръбнака на ЕС-о/ все йоще има истинска конкуренция на пазаря, макър че, къкто чувам, за Германия примерно, десетки хиляди малки и занаятчийски бизнеси са я закъсали и се продават. Хо-хо. Да се надеваме, че огромната

  5. ефрейтора
    #3

    Като теория-добре . В САЩ се прилага от 1895 г.-антитръстовските закони на сенатор Шърман . А иначе е прах в очите и търсене на индулгенция от сенилния .

  6. MP_reader
    #2

    Глупости. Технологичните гиганти избраха Байдън и не са засегнати по никакъв начин. Ако иска да ги засегне, ще подкрепи проекто-законите за разбиване на Google, ще премахне защитата на FB и Twitter от съдебни дела, и т.н.

  7. .text
    #1

    Сенилния байдън не знае ли, че единствения правилен начин за атакуване на интернет компаниите е чрез завеждане на безпочвени искове? \s

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.