Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън признал, че трябвало да се консултира с Франция за тихоокеанския пакт

0 коментара
Джо Байдън

Френският президент Еманюел Макрон следващата седмица ще върне френския посланик обратно в САЩ, след като американският президент Джо Байдън е признал, че консултиране с Франция преди обявяването на тристранния пакт в сферата на сигурността с Великобритания и Австралия, е могло да предотврати дипломатическия спор, съобщи Елисейският дворец, цитиран от Ройтерс.

Миналата седмица Франция отзова за консултации посланиците си в САЩ и Австралия, след като Вашингтон и Лондон подписаха с Канбера сделка за ядрени подводници, довела до развалянето на предишна сделка на Париж с Австралия за доставка на дизелови подводници на стойност 40 млрд. долара.

Макрон и Байдън проведоха телефонен разговор в сряда, в който двамата лидери са се споразумели да стартират задълбочени консултации за възстановяване на доверието, посочи в изявление Елисейският дворец. Канцеларията на Макрон добави, че САЩ са се ангажирали също да увеличат подкрепата си за антитерористични мисии под егидата на ООН в региона на Сахел в Африка.

Двамата президенти са се договорили също да се срещнат в Европа през октомври, съобщи Белият дом.

Байдън е подчертал "стратегическото значение на ангажимента на Франция и Европа към Индо-Тихоокеанския регион", отбелязва АП. Освен това САЩ "признават значението на по-силна и способна европейска отбрана, която допринася положително за трансатлантическата и глобална сигурност и допълва НАТО", се казва в изявлението на американския президент.

По-рано в сряда пресслужбата на Макрон беше заявила, че френският президент очаква "пояснения и ясни ангажименти" от Байдън, който е поискал разговора. Във вторник пък европейските партньори на Париж приеха да поставят дипломатическия спор на водещо място в политическия дневен ред на блока, включително на среща на високо равнище на ЕС следващия месец.

След като в телефонния разговор президентите на САЩ и на Франция се опитаха да изгладят различията си в Ню Йорк се срещнаха върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел и американският държавен секретар Антъни Блинкън, съобщи Асошиейтед прес. На срещата с Борел Блинкън е подчертал необходимостта от трансатлантическо сътрудничество по всякакви въпроси "буквално по целия свят, което, разбира се, трябва да включва Афганистан, Индо-Тихоокеанския район, Европа и отвъд тези региони".

От своя страна Борел се е спрял на разговора на Макрон и Байдън и е заявил, че се надява да успее "да изгради по-силно доверие между нас след разговора между президента Байдън и президента Макрон". "Сигурен съм, че ние ще работим заедно", е допълнил върховният представител на ЕС по външната политика.

Австралийският премиер не е успял да договори разговор с Макрон

Австралийският премиер Скот Морисън каза, че се е опитал да уговори телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, но засега безуспешно, предаде Ройтерс. Преди седмица отмяната на голяма сделка за покупка на френски подводници предизвика дипломатическо напрежение между двете страни.

Морисън заяви във Вашингтон в сряда, че ще бъде търпелив във възстановяването на връзките с Франция.

Париж извика за консултации посланиците си в Канбера и във Вашингтон, като заяви, че не е бил предупреден за решението на Австралия да се ориентира към изграждането на атомни подводници със САЩ и Великобритания, вместо да се придържа към договора си за покупка на френски дизелови подводници.

Морисън, който е в САЩ за серия от срещи през тази седмица, каза, че се е опитал да уговори разговор с френския президент, но досега без успех.

"Да, (опитахме се). Засега не се появи възможност за този разговор. Но ние ще бъдем търпеливи", каза австралийският премиер след среща с конгресмени за обсъждане на сделката за подводниците и новия съюз в областта на сигурността със САЩ и Великобритания, станал известен като AUKUS.

Морисън заяви, че разбира разочарованието на Франция и отбеляза, че прекратяването на договора за подводниците, оценяван първоначално на 40 млрд. долара, а наскоро - на 60 млрд., означава, че проблемите (между Австралия и Франция) са различни от онези между Вашингтон и Париж и ще е нужно повече време, за да бъдат уредени.

"Аз очаквам, че когато моментът е подходящ и когато има възможност, ние ще проведем подобна дискусия", каза той.

Австралийският премиер допълни, че сделката, която ще позволи на Австралия да придобие флот от атомни подводници, и тристранният съюз в областта на сигурността между Австралия, Великобритания и САЩ са получили подкрепа и от демократите, и от републиканците по време на срещите му с американски конгресмени и официални представители.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.