Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън тръгва за Европа

7 коментара
Джо Байдън

Г-7, НАТО, ЕС, после Владимир Путин - американският президент Джо Байдън отлита в сряда за Европа с афиширана двойна цел: да ободри съюзниците и да отправи предупреждение към Русия, предава Франс прес.

Символиката е силна: при първото си посещение в чужбина 78-годишният 46-и президент на САЩ демонстрира уважение към трансатлантическите връзки, подложени на тежко изпитание при управлението на Тръмп.

"Пътуването ми до Европа е сгоден случай Америка да мобилизира демократите от цял свят", написа той, позиционирайки се като основен играч в подход, който представя като идеологическа схватка с "автокрациите" начело с Китай.

От самото си идване в Белия дом той изтъква, че САЩ се връщат към мултилатерализма, решени да играят ключова роля в процесите - от борбата с пандемията до тази срещу климатичните промени.

Но освен неподправеното облекчение след трусовете и нападките от времето на Тръмп, сред европейците се усеща и известно нетърпение.

По думите на Бенджамин Хадад от аналитичния център Атлантически съвет, въпреки видимо по-конструктивния тон се усеща известно "разочарование".

"Много се говори за "America is back", налице е позитивна риторика, но сега вече трябва да се мине към действия", обяснява той пред АФП.

Разпределението на американски ваксини сред други страни според мнозина е твърде закъсняло. Недоволство предизвика липсата на реципрочност от страна на Вашингтон след решението на Европейския съюз да отвори отново вратите си за пътници от САЩ. Европейските столици не харесаха и начина, по който бе обявено изтеглянето от Афганистан - на практика без предварителни консултации.

Ситуацията е предизвикана от конюнктурни моменти, свързани с приоритетите в началото на президентския мандат. Но има и по-дълбоки причини. "Всъщност Европа днес е доста по-далеч от центъра на американската външна политика, отколкото преди 20-30 години", припомня френският изследовател.

"Съмненията" на съюзниците

Впрочем управлението на темпераментния милиардер, нарекъл между другото НАТО "отживелица", е оставило следа.

"Съюзниците още имат съмнения и не са забравили силите, поставили Тръмп на власт през 2016 г.", обяснява американският дипломат Александър Вършбоу, някога вторият по важност човек в Атлантическия съюз.

Очакван в сряда в Корнуол, Югозападна Англия, Джо Байдън ще участва там в среща на върха на Г-7 (Германия, Канада, САЩ, Франция, Италия, Япония и Великобритания) след разговор на четири очи с британския премиер Борис Джонсън.

В неделя, придружен от първата дама Джил Байдън, той ще посети кралица Елизабет Втора в замъка Уиндзор.

Така през 69-те си години на трона британската владетелка ще е имала срещи с всичките американски президенти по време на мандата им с изключение на Линдън Б. Джонсън.

След това Байдън ще отпътува на борда на "Еър форс уан" за Брюксел (където предстои лидерски форум на НАТО, после среща на върха ЕС/САЩ) и ще приключи осемдневното си пътешествие в Женева, където му предстои силно очакван разговор с Владимир Путин.

Украйна, Беларус, съдбата на хвърления в затвора руски опозиционер Алексей Навални, кибератаки - очертават се остри и трудни дискусии, отбелязва Франс прес.

Белият дом, който редува предупрежденията с помирителни послания, подчертава, че има скромни очаквания. Ето единствената заявена цел: двустранните отношения да станат "стабилни и предсказуеми".

Споменът за Хелзинки

Президентската канцелария в САЩ анонсира много малко подробности за хода на бъдещата среща на четири очи - посочи само, че не се предвижда обща пресконференция на двамата участници.

Всички във Вашингтон още помнят разговора между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Хелзинки през юли 2018 г.

По странен начин, възмутил дори собствения му лагер, темпераментният президент създаде впечатление, че повече се вслушва в думите на бившия силен човек от КГБ, отколкото в единодушните заключения на американските разузнавания за руска намеса в президентската кампания от 2016 г.

Екипът на Байдън уверява, че този път тонът ще е съвсем различен.

"Не гледаме на срещата с руския президент като на награда за него", подчертава Джейк Съливан, съветник по националната сигурност. Основната цел на тази среща на върха е "да погледнем президента Путин в очите и да му кажем: ето какво очакват САЩ".

"Диалогът с Русия не е признак на слабост", отсече генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след срещата си в понеделник в Овалния кабинет с американския президент.

Последва грижливо режисирана постановка - два дни преди да напусне Вашингтон, Джо Байдън покани украинския си колега Володимир Зеленски да го посети през лятото в Белия дом.

За град Женева срещата ще има специфичен привкус: през 1985 г. там разговаряха американският президент Роналд Рейгън и съветският лидер Михаил Горбачов.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Путин
    #7

    да му го пожелаем същото на Бай Дън :) пък току виж не се изложи пак :) " ‘Good luck’ with Putin meeting, ‘don’t fall asleep!’" https://nypost.com/2021/06/10/trump-to-biden-good-luck-with-putin-dont-fall-asleep/

  2. Доналд Путин
    #6

    Бай Дън(Ганьо в американски вариант ;) До Европа и обратно :) и все пак не е съвсем по Алеко - Парица още си е царица, НО от позиция на силата бившият Хегемон се понапъна и ... командирова един сенилен , залитащ президент и все пак се пъне и показва мускули без маска и без грим, без нужда от превод от Новговор , демек ;) "the United States must lead the world from a position of strength " https://www.washingtonpost.com/opinions/2021/06/05/joe-biden-europe-trip-agenda/ да не се изгубите пак в превода, правоверни не0либерастчета и джендърчета ;) ?

  3. Edin81000
    #5

    Тоя няма ли вече да го пращат в старчески дом. Знам,че този коментар ще бъде с много минуси защото тук има много американофили.

  4. Н
    #4

    Хубавото е, че вече всички са наясно, че Европа няма нужда от американски и руски хора на континента, а от коректни делови партньори,ненамесваши се в работите .И като е така - вероятно, и дано ,да идват нови времена ,наглостта и самочуствието са машинна програма, отживелица е, изкуствените интелекти са скромни и правилни хора, с една дума ще видим какво ще излезе .

  5. Zlatan
    #3

    Целта е - Източна Европа пушечно месо срещу Русия, а Русия пушечно месо срещу Китай. Та така за трите морета, стара полска мечта. Интересното е, как след като си обявил Путин за убиец, ще се срещаш с него ?

  6. Г. Димитров
    #2

    "..позиционирайки се като основен играч в подход, който представя като идеологическа схватка с "автокрациите" начело с Китай" Пресцентъра на Байдън, френските пресета и медиапул са като вестник Стършел в момента :-) Каква схватка с Китай бръщолеви тоя сенилник, като ККП му се подиграва и го унижава всеки ден, щото са го хванали за топките чрез Хънтър, гоУемия мениджър..

  7. Real ''Mickey''
    #1

    Правилното изречение е: "Байдън тръгна по Европа"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.