Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българи в чужбина искат спешна промяна в закона за повече секции

2 коментара
Българи в чужбина искат спешна промяна в закона за повече секции

Българи, живеещи в чужбина, настояват за спешни промени в Изборния кодекс, които да облекчат гласуването зад граница на предстоящите на 4 април парламентарни избори.

От "Мрежа на изборните доброволци в чужбина" са публикували петиция с исканията си. Те настояват депутатите да променят Изборния кодекс преди да е изтекъл мандатът им, за да отпадне или за да бъде смекчено законовото ограничение в страни извън ЕС да се откриват до 35 секции за гласуване. Конкретният повод е излизането на Великобритания от ЕС, но този режим затруднява вота и на българите в Канада и САЩ, защото страните са големи и избирателите често трябва да пътуват дълго, за да стигнат до секциите.

Проблемът

По закон за да бъде открита секция зад граница, са необходими 60 заявления. Според "Мрежа на изборните доброволци в чужбина" се очертават "между 70 и 100 места в Обединеното Кралство, за които ще бъдат подадени минимум 60 заявления за гласуване". Това обаче няма значение, защото Великобритания е извън ЕС и попада в хипотезата с таван на секциите.

На последните парламентарни избори през 2017 година там имаше 58 избирателни секции.

"На избори 2017 във Великобритания са подадени 4696 заявления, а са гласували 18099 души. Към днешна дата и час (22.02.2021, 02:43), за избори 2021 във Великобритания са подадени 8411 заявления. До края на кампанията по подаване на заявления е реалистично да очакваме заявленията да надвишат 12000 броя. Това означава 2.5 пъти повече заявления за гласуване във Великобритания на избори 2021 в сравнение с избори 2017. Работейки със същия коефициент 2.5 по отношение на очаквания брой гласували на избори 2021 в сравнение с избори 2017, получаваме прогнозната цифра от общо 45 000 души, които се очаква да имат желание да упражнят правото си на глас във Великобритания на 4 април 2021 г. При 35 секции за цяла Великобритания това прави средно по над 1200 души на секция, или по над 2000 души средно на секция в Лондон, ако част от допустимите 35 секции са извън района на Лондон", посочват от "Мрежа на изборните доброволци в чужбина".

Според тях всичко това показва, че 35-те секции няма да са достатъчни, за да поемат желаещите да упражнят правото си на глас.

"Очевидно желаещите да гласуват български граждани във Великобритания и членовете на секционните избирателни комисии там ще бъдат поставени да гласуват, съответно да работят в СИК в условия на максимален риск за тяхното здраве и живот. Извънредното положение във Великобритания изиска отговорна държавническа намеса от институцията, в чиято власт е решението на задаващия се проблем", пише още в петицията.

Предложенията на българите в чужбина

Заради тази ситуация от "Мрежа на изборните доброволци в чужбина" настояват за спешни законодателни промени и предлагат три варианта какви точно да са те. Всички идеи се отнасят до текста в Изборния кодекс, който налага ограниченя на броя секции извън ЕС. В момента той гласи следното:

"Общият брой на избирателните секции, които се образуват в една държава, която не е членка на Европейския съюз, не може да надвишава 35".

Първият вариант, който предлагат българите зад граница, е този текст да бъде отменен. Така ще бъде решен проблемът и в други страни.

Второто предложение е в закона да се запише, че лимитът важи за всяка страна, която "не е и не е била членка на Европейския съюз", но подобен подход ще реши само въпросът с гласуването във Великобритания.

Третият вариант е решение само за епидемичната обстановка и предвижда ограничението от до 35 секции да не важи само за предстоящите тази година парламентарни и президентски избори. От "Мрежа на изборните доброволци в чужбина" предлагат при тази опция да се промени не Изборният кодекс, а законът за извънредното положение, както направиха управляващите наскоро.

"Вярваме, че в оставащите дни на 44-то Народно събрание ще проявите необходимата държавническа мъдрост и отговорност спрямо гражданите на България, живеещи извън страната, както и към служителите на МВнР, натоварени със задачата да организират и провеждат изборите във Великобритания", пише в края на петицията.

През януари парламентът се занима с гласуването по време на пандемия. Поправките обаче само даваха възможност на карантинираните в страната и хората с изтегли лични документи да упражнят правото си на глас. Темата за гласуването в чужбина въобще не бе засегната от измененията, а настояванията на извъпрарламентарната опозиция и на президента да бъде позволено видеонаблюдение при броенето на бюлетините бяха игторирани с аргумента, че са "екзотика". Освен това управляващите прокараха поправките през закона за извънредното положение, а не през Изборния кодекс. 

До ограничението в страни извън ЕС да се откриват само до 35 секции се стигна през 2016 година. Първоначално тогавашният "Патриотичен фронт" (ВМРО и НФСБ) искаше в чужбина да се гласува само в консулства и дипломатически представителства. След това бе направена промяна и беше въведен таван от 35 секции навсякъде извън България. В крайна сметка се стигна до нова промяна и отпадане на лимита поне в ЕС.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #2

    Всяка съвременна банка има система за електронно банкиране по Интернет. Каква е принципната разлика за електронно гласуване? Надежност на информацията? Възможност за манипулации? Че то банките отдавна щяха да са ограбени без нито един изстрел? А-а-а, няма да може да се фалшифицират гласове. Ако се купуват гласове по Интернет, ще остават следи.

  2. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Демократична България: Най-доброто, което могат да направят българите в чужбина, е да се обадят на близките си тук и да ги помолят да гласуват за Голяма България. Онази България, която се простира до всяко кътче на света, където има и един българин, който иска да запази огънчето на връзката си с родината. А не онази, която иска да изгони тези хора, да отреже кореновата си система, за да остане тежестта на купения, контролирания вот, на натиснатите хора, на несвободните хора толкова голяма, че мафията да може да се възпроизвежда. Това е една от големите битки на тези избори - за Голямата България. Ние не сме ничии хора, освен на своите избирателите и на каузите, за които се борим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.