Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българи във Великобритания и Турция не успяха да гласуват

4 коментара
Опашка пред секцията в лондонския квартал "Уимбълдън"
Българи във Великобритания и Турция не успяха да упражнят правото си на глас заради дългите опашки и неразбориите около вота зад граница. Репортаж на Нова телевизия показа българи, които си тръгнаха ядосани, след като прекараха часове пред секциите в британската столица.
 
Опашки от желаещи да гласуват се извиха пред редица секции във Великобритания. Пред секцията в Баркинг стотици българи чакаха с часове, за да упражнят правото си на глас. В секцията в сградата на българското посолство в Лондон изборният ден премина при изключително висока избирателна активност.
 
Средно между един и два часа отнемаше на всеки наш сънародник да успее да гласува там.  
 
Изключително натоварено беше гласуването в крайните лондонски квартали, особено в Стратфорд, където  до края на изборния ден чакаха стотици хора. 
 
Някои от тях избраха да пътуват около час до центъра на града и да упражнят правото си на глас в българското посолство, отбелязва БНР.
 
В Бурса също имаше българи, които не успяха да гласуват. 
 
Между 30 и 40 души останаха да се редят в осем часа местно време, седем българско, на опашка пред консулската ни канцелария в Бурса, когато официално завърши изборният ден. 
 
Те възнегодуваха остро, заради указанието от СИК, че в рамките на следващия един час, както е по закон, ще могат да гласуват само още няколко от тях.
 
Изборният ден бе белязан с дълги опашки на много места. Българи съобщиха, че са чакали часове в Париж, Атина, Лисабон и други.
 
"Опашките при пласуването в Испания се дължат както на  засиления интерес към изборите и референдума, така и на намаления брой на секциите в сравнение с предишни избори", коментира за БНР Елисавета Симеонова, съветник по политическите въпроси и пресата в посолството в Мадрид
 
На територията на консулския окръг Мадрид повечето секции приключиха работата си в 20 часа, но има няколко секции, които продължиха поради висока избирателна активност. Поради наличие на гласоподаватели в изборния ден в Сеговия завършиха изборния процес в 22.25 часа. 
 
Избирателната активност в 20-те секции е около 7 хиляди души за избор на президент и вицепрезидент и около 6800 за национален референдум.
 
Голяма избирателна активност се отбелязва и в посолството в Мадрид, където бяха разкрити три секции, които са допуснали до урните около 1700-1800 души, каза Елисавета Симеонова.
 
В Чикаго стотици изнервени гласоподаватели чакаха с часове за да упражнят своя глас. В града с най-голямата българска общност - повече от 100 хиляди души секциите бяха едва три, съобщи бТВ.
 
Опашки и напрежение имаше пред българската църквата Св. София.
 
Пред една от избирателните секции в Ню Йорк хората, които искаха да упражнят своето право на глас, чакаха между 30 и 40 минути.
 
Към 2 следобед вече около 200 човека бяха подали своите бюлетини.
 
Въпреки чакането, недоволни гласове не се чуваха. 
 
”Според мен, да не се гласува, това е като да се отречеш от всичко, което цивилизацията е постигнала. Мисля, че сме късметлии, че можем да гласуваме и не сме от места, където е забранено или невъзможно.  Според мен всеки трябва да упражнява правото си и, разбира се, го правиш с надеждата нещо да се подобри към по-добро или поне да не става по-зле”, посочи Таня Димитрова.
 
Общо три бяха избирателните секции в Ню Йорк. Сънародниците ни идваха до тях, водени от сходни чувства – за по-демократична и свободна България и да се върнат децата им в България.
 
С камбанен звън започна и деня на вота в Орландо, Флорида. Малката постройка, където се помещава изборната секция е едновременно българска църква и училище. А хората, дошли да упражнят вота си, преди да влязат в секцията, се кръстеха.
 
Според Неделчо ако всеки недоволен си стои вкъщи и не си даде гласа, то нещата никога няма да се оправят.
 
Българската общност в централна Флорида наброява не повече от 2000 души.
 
"Вчера гласувах за щатските избори, днес за нашите, надявам се на промяна, аз съм участник на студентските протести на стачките, надявам се с моя глас да помогна процесите да продължат”, посочва Иларион.
 
Хората тук казват, че гласуват българите да не търсят по-добър живот в Съединените щати. 
 
”Това е основното, не искам хората да хващат самолетите и по терминалите и все по-малко хора да виждам в България”, коментира Анатолий.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #4
  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  3. tim
    #2

    "В Бурса също имаше българи, които не успяха да гласуват." Не е вярно! Вероятно в Бурса е имало ТУРЦИ - с българско гражданство.

  4. Дядо ми Петър
    #1

    Та нали това беше целта на "управляващите" ни разбойници - било то гробари, комуноиди, патриотари и всякаква друга сво-лоч?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.