Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българин е сред над 19-те хиляди жертви на труса в Турция

2 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тялото на български гражданин е било открито в турския град Искендерун, съобщи БГНЕС. Той бе обявен за издирване след земетресението преди четири дни. В неизвестност остава 29-годишна жена с българско гражданство, изчезнала в района на Антакия. В сряда бе открито тялото на петгодишната ѝ дъщеря. Жената е в неизвестност със седемесечното си бебе.

Броят на жертвите от земетресенията в Южна Турция е нараснал на 16 170 души в десетте засегнати турски окръга, а ранените са 64 194, показват най-новите официални данни, представени от турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Общо 6444 сгради са се срутили при земетресенията в понеделник, като най-силните бяха с магнитуд 7,7 и 7,6, каза още Ердоган, цитиран от турската частна телевизия НТВ.

В района са регистрирани и 1300 вторични труса, като от тях три са били с магнитуд над 6 по Рихтер, 24 - с магнитуд между 5 и 6, а 325 с магнитуд над 4.

От сирийската страна на границата се съобщава за най-малко 3100 загинали и повече от 5000 ранени както в районите под контрола на правителството, така и в контролираните от бунтовниците територии, предаде Асошиейтед прес. По данни на сирийската служба за гражданска защита, цитирани от Ройтерс, броят на убитите в намиращата се под контрола на бунтовниците Северозападна Сирия е най-малко 1930 души. Ранените надвишават 2950 души, съобщи още Сирийската гражданска защита в Туитър.

Равносметката от турските земетресения е най-тежката в човешки загуби в световен мащаб след земетресението в Япония през 2011 г., последвано от цунами, довело до смъртта на 20 хиляди души.

Същевременно продължават дейностите по разчистване на руините и изваждане на заклещените под тях хора.

По-рано днес турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че близо 6500 чуждестранни спасители от 56 държави работят на терен в Южна Турция. Той посочи, че Турция е получила предложения за помощ от общо 95 страни и 16 международни организации. Екипи от още 19 държави ще пристигнат в страната ни до 24 часа, добави Чавушоглу.

Едновременно с това обаче властите са силно критикувани заради бавната реакция и неподготвеност. Достъпът на спасители до сирийска територия се затруднява и от продължаващата там гражданска война.

Бедствието в Турция предизвика вълна от солидарност. До момента 24 страни, сред които и България, са изпратили спасителни екипи.

Междувременно ситуацията се усложнява и от лошото време. Хиляди хора са принудени да нощуват в палатки, тъй като жилищата им са унищожени или сградите не са годни за живеене.

Критична ситуация

Ситуацията в сринатия от земетресенията град Нурдагъ, окръг Газиантеп, остава изключително критична, предава БТА. Няма нито една сграда, в която може да се пребивава, каза за агенцията Мустафа, журналист от турската новинарска агенция Ихляс.

Всички оцелели жители прекараха поредна нощ навън, част от тях в палатки, други в колите си, трети буквално под небето, завити с одеяло, или без нищо, с което да се завият. Температурите през нощта падат до минус осем градуса. Хората си палят огън, а доброволчески екипи им докарват дърва.

Продължават спасителните работи на екипите, които издирват затрупани под отломките хора. Не е ясен броят на загиналите, постоянно се съобщава за нови жертви. Моргите в града са препълнени. Болниците в града също са препълнени с ранени хора.

Мустафа споделя, че е пристигнал от Газиантеп при семейството на брат си, което е имало къща в Нурдагъ. Къщата на семейството е срината, те от няколко дни спят в колите си, казват, че имат храна и вода, раздавана от доброволци. Най-големият им проблем обаче е липсата на нормално убежище.

Десетки хиляди семейства в града остават навън на минусови температури. В града се вижда, че от повечето турски окръзи пристигат хуманитарни помощи. През цялото време в града се чува вой на сирени на линейки, които обаче в последните два дни в повечето случаи превозват тленни останки на загинали хора. Има и много катафалки, тежка техника работи на различни локации в населеното място. Над срутения град постоянно прелитат хеликоптери.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Изключително тежка е и обстановката в град Пазарджък, окръг Кахраманмараш, Южна Турция. Именно в Пазарджък бе епицентърът на унищожителното земетресение с магнитуд 7,7, регистрирано в ранните сутрешни часове на 6 февруари.

Много сгради в градчето с население 28 000 души са напълно рухнали. Нанесени са сериозни материални щети на голям брой здания в града.

Засега не е известен точният брой на жертвите и ранените при унищожителния трус. Много хора са били принудени да прекарат нощта в палаткови лагери или напълно на открито, завити само с одеяла в мразовитата зимна нощ. Температурите през изминалата нощ паднаха до минус осем градуса.

В окръг Кахраманмараш и още девет окръзи, засегнати най-силно от земетресенията, е обявено тримесечно извънредно положение. Учениците в Кахраманмараш няма да учат в продължение на две седмици, считано от 6 февруари.

Случват се и чудеса

78 часа след разрушителните земетресения, които разтърсиха южния турски окръг Кахраманмараш с епицентър в град Пазарджък се случи чудо. Една майка с двете си деца бяха извадени живи от спасителите изпод развалините в Пазарджък, където са престояли близо четири дни.

Със сълзи на очи и с ръкопляскания за спасителите посрещнали тримата спасени техните близки и десетките граждани, които очаквали резултат от спасителната операция. Майката и двете деца са били откарани с линейка в болница.

Четири деца на възраст между 2-16 години бяха спасени живи изпод развалините 64 часа след земетресенията. Децата са били извадени от спасителите изпод развалините на един жилищен блок, който рухнал в квартал "Явуз Селим" в град Гьолбашъ, окръг Адъяман.

Първите думи на едното от децата на около 4-5 години, когато било взето в прегръдките на спасителите, били: “къде е мама?” и се разплакало. След него били извадени другите деца. Най-голямото момиче на 16 години, която се казва Илайда, било извадено в полуживо състояние. Спасените деца са настанени в болница.

Двегодишно момченце бе извадено живо днес от отломките на рухнала сграда в южния град Антакия, 79 часа след силното земетресение, предаде агенция Ройтерс. Репортаж на турската фондация „Човешки права и свободи“ показва как спасители вадят плачещото дете от тесен отвор сред отломките на сграда в Антакия.

Служител на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) поема детето и го предава на здравни работници, докато свидетели снимат с телефоните си спасителната акция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Guest787
    #2

    Мъжду "българин" и "български гражданин" има голяма разлика!

  2. John Doe
    #1

    Това земетресение е предупреждение за предстоящото още по-голямо земетресение в горещия сеизмичен сегмент на северната Анатолска разломна линия в Мраморно море до западния изход на Босфора в непосредствена близост до Златния рог в Истанбул. Като се знае, че половината от 20-милионния град живее в кооперации строени без реален градоустройствен план и противоземетръсни стандарти, прогнозите са че тогава затрупаните ще са не десетки хиляди, а стотици хиляди и дори милиони.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.