Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българинът е наполовина европеец по жизнен стандарт

Страната е на дъното по реално потребление и по БВП на глава от населението

10 коментара
Българинът е наполовина европеец по жизнен стандарт

Жизненият стандарт в България продължава драматично да изостава от този в ЕС.

Страната е на дъното на класацията по реално потребление, измерено в паритет на покупателната способност в съюза по данни от 2017 г., а също и по БВП на глава от населението.

Реалното индивидуално потребление на българина, което се мери през паритет на покупателната способност и е мярка за благосъстоянието на домакинствата, е едва 55% от средното за европейските граждани, става ясно от данните на Евростат.

За сравнение, през 2016 г. потреблението у нас беше 53% спрямо средното в блока, което значи, че за година се регистрира леко подобрение.

Близки до България стойности отбелязва Хървания – 61% от средното за ЕС потребление, следвана от Унгария – 63%. Румъния е с по-добър резултат в сравнение с миналата година и вече достига 68% от средното потребление. В Латвия индивидуалното потребление, измерено в паритет на покупателната способност, достига 70% от средното за ЕС, а в Естония – 72%.

10 са богатите държави в Европа, които отчитат потребление над средното за съюза. Най-висок – с 30% над средния за ЕС (тоест общо 130%), е жизненият стандарт в Люксембург, следван от този в Германия и Австрия – съответно 122% и 118%. В "клуба на богатите" в ЕС влизат още живеещите във Великобритания, Финландия, Белгия, Дания, Холандия, Франция и Швеция.

Друг показател, измерван от Евростат - БВП на глава от населението, също показва значителни разлики между страните членки. Той се счита за мерило за икономическата активност и богатството на държавите.

През 2017 г. БВП на глава на населението, измерен в паритет на покупателната способност, в България възлиза на 49% от средното за ЕС през 2017 г. Пред нас отново е Хърватия с 61%, следвана от Унгария и Румъния съответно с 68% и 63% от средното за ЕС.

И според този показател най-висок стандарт поддържат жителите на Люксембург. БВП на глава от населението там достига 253% от средното равнище в съюза. Сред богатите страни са също Ирландия (184%), Австрия и Холандия (по 128%), Дания (125%), Германия (123%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #10
  2. Bлaдo
    #9

    ...и половината му е много! След като две трети от българите носталгично гласуват за гЭрБсп - значи им остава само една трета да са европейци. И съответно стандартът ни на живот тук е (в най-добрия случай!!) една трет от европейския. Накратко за неразбралите: щом гласуваш като руска бабичка - ще живЭЭш като руска бабичка ;-)

  3. анита хегерланд
    #8

    Българинът трябва да стане по-интелигентен, защото е практичен, и ще се превърне в новия европеец. Вместо да си праща децата в чужбина, българинът може да отвори филиали на западни университети тук. Вместо да купува китайски стоки, защото са евтини, но нетрайни и грозни, българинът трябва да се научи да пазарува по списък само най-нужното, да се храни със седмично меню, за да не се тъпче с ненужната храна, да планира годишните /а не месечните/ си доходи и разходи и да загърби импулсивността си, заради която е толкова чаровен.

  4. Филка Русофилка
    #7

    1. В периода 1997-2017 Реалното индивидуално потребление по ППС в ЕС-28 е нараснало с 84,7%, а в България - с 187,2%, т. е. 2,2 пъти по-бързо. 2. Смята се, че сивата икономика в България е най-голяма, дори 30% по някои оценки. Това променя драстично Реалното индивидуално потребление. 3. Емил Хърсев няколко пъти обръща внимание, че методиката за изчисляване на растежите на БВП, която МВФ е наложил на наблюдаваните от него държави, не обхваща целия БВП. Растежите са силно подценени. Реалните могат да бъдат с 50%, дори 2 пъти по-високи! Горанов какво мисли по въпроса? Или така му е по-удобно? :)

  5. Филка Русофилка
    #6

    Динамика (% растеж) на Реалното индивидуално потребление по ППС в ЕС-28 / България от 1997 до 2017 по правителства: ОБЩО (1997-2017) 84,7% / 187,2%; Софиянски (1997-1997) 5,4% / минус 12,8% (криза, валутен борд); Костов (1998-2001) 22,2% / 35,3%; Царя (2002-2005) 14,7% / 41,3%; Станишев/Царя/Доган (2006-2009) 6,1% / 13,8%; Борисов 1, 2, 3 (2010-2012, 2014-2017) 17,2% / 54,6%; Орешарски-Станишев/Местан/Сидеров (2013-2013) 0,5% / минус 2,1%

  6. Филка Русофилка
    #5

    Тaзи вяpнa инфopмaция нe cтaвa зa нищo дpугo, ocвeн зa кoмуниcтичecкa и тpoлcкa пpoпaгaндa, зa cиpoмaxoмилcки кoмeнтapи нa Цвeтaнкa, Xикимян, Cвeтльo, кaктo и нa дeжуpнитe чepвeни пoлитoглoти и пoлюциoниcти. Нe вяpвaм някoй пpaвитeлcтвeн чинoвник дa cи мpъднe зaдникa пo cвoя инициaтивa дa я aнaлизиpa пo гoдини и дa пoдceти нaчaлникa cи, нитo пък някoй нaчaлник (пopaди „зaeтocт“) щe ce ceти му възлoжи тaя paбoтa. Чиcлaтa са извлечени от 2 индикатора в базата данни на Евростат (1995-2017) - Actual individual consumption [A01] и Real expenditure per capita (in PPS_EU28) [EXP_PPS_EU28_HAB].

  7. ivancho ivanov
    #4

    До 1939 - 40 год. България е била средноевропейска страна, икономическси, културно, не сме имали развита тежка индустрия, не ни е била нужна, имали смме текстилна обаче с име и начало на преработване на плодове, зеленчуци, добра кожена индустрия.
    Обществото не е търпяло "гнили и згниващи ябълки", имало ги е, разбира се, но са отивали в боклука опозорени и без много шум! Имали сме имена в литературата и изкуствата, млади са се връщали тук - хем родина, хем цъвтяща как така да не се връщат! Паметникът

  8. bgp
    #3

    Когато простащината е основна движеща сила , на разединено и обезличено население ,живеещо в лъжа ..... е така !

  9. Калико Джо
    #2

    Той и по манталитет е наполвина европеец...

  10. на половина? посмали Манго! Троловете на Америака за България, можеи да са на пловина европейци по доходи. В България визненеото равнище е три пъти по-ниско от това в Гърция! Лъжи в стил Симеон Дяноков и БОйко Борисво как утре че ги стигнем, и чер ги надминем, никого няма да излъжат! 55-60% от работната сила на България работи извън България. Всяка година над 60 000 млади и работоспособни напускат България. Защото не верват, че сме "на половина" s европейски доходи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.