Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите масово не знаят какви данъци има

13 коментара
Българите масово не знаят какви данъци има

Стряскащо голяма част от работещите и живеещи в градовете българи не знаят какви данъци се събират в страната, а половината от тях не се интересуват как ще се облагат доходите им от догодина. Тези обезпокоителни изводи се налагат от изследване, извършено от Центъра за икономическо развитие (ЦИР) по поръчка на Министерството на финансите.

Според съпредседателя на на ЦИР Александър Божков, който представив събота основните резултати от изследването, анкетирани са 1000 души над 18 години в големи, средни и малки градове. Не е питано селско население, където преобладаващо живеят хора, излезли от активната трудова възраст.

Нищо за местните данъци и такси не знаят 30% от анкетираните, а 48% - поназнайват. 71% отговарят, че не ги засяга корпоративното облагане.

Над две трети твърдят, че ДДС не ги интересува, макар че всеки българин – от пеленаче до пенсионер – изпитва тежестта на този налог на гърба си с всяка закупена стока или услуга. От въвеждането на ДДС в България минаха 13 години и хората изглежда приеха за напълно естествено да дават на държавата по 20% отгоре върху всяка цена, която плащат за всеки пазарен продукт. Забравата се засили след като ДДС “бе скрито” и в цените на единиците за ток, топлоенергия, телефонни импулси, мобилни разговори и т. н., което се направи уж за счетоводно и фирмено удобство.

По-смущаващото е, че 50% от хората казват, че доходното облагане не ги засяга, което може да означава, че или са напълно данъчно неграмотни, или че работят в сивия сектор, където парите не се облагат.

Широко дискутираният в медиите плосък данък се оказва одобрен едва от 20% от интервюираните. Всеки втори го отхвърля, а всеки трети няма мнение. 

79% не могат да вземат отношение по ставката на плоския данък. От останалите 20% почти всички казват, че ставката от 10% е добра, а близо 40%, главно образовани и интелигентни хора, заявяват, че трябва да има необлагаем минимум, но никакви облекчения и нормативно признати разходи. Всеки трети обаче иска запазване на признатите разходи.

Преобладаващото негативно отношение към това значително опростено облагане на доходите, което ще се въведе от следващата година, е “грях” на финансовото министерството, че не направи разумна разяснителна кампания, преди да бъде обявена изневиделица идеята за въвеждането му, смята Александър Божков. Според него и медийното интерпретиране какво ще загубят работещите от това облагане е допринесло за негативното отношение на хората.

Запитани как се отнасят към евентуално въвеждане на данък върху земята, анкетираните реагират болезнено отрицателно – над две трети са против, макар че живеят в градовете и би трябвало да се предполага, че нямат пряка връзка със собствеността върху земя. Едва 15 процента отговорят положително.

Хората са положително настроени към децентрализацията и увеличаването на правомощията на местната власт. Все пак те остават резервирани към някои нейни функции, като например принудително събиране на данъци, каквото се извършва от държавата. Има и известен скептицизъм дали общините са в състояние да изпълняват функциите на данъчна администрация, сочат още резултатите от изследването, проведено от ЦИР.

Ако нещо от данъчната тема вълнува по-голяма част от хората, това са местните данъци, но като цяло вниманието е насочено към определянето и размера на такса смет. Всеки пети се оплаква от размера на таксата, всеки десети – от данък сгради, а 5% са недоволни от сложността на определянето им. Най-голямо одобрение – 69% - среща данъкът върху колите по начина, по който се определя сега – на базата на мощността с корекция за възрастта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чичо Ханс от Г.
    #14

    Развит социализъм - в това продължава да живеят 18 години след Тодор Живковото време населяващите държавата. Другите отдавна вече живеят в нормалния капитализъм. Но в чужбина.

  2. Bezkompromisen
    #13

    ТОВА СЕ НАРИЧА РОБСТВО.НИКАКЪВ СОЦИАЛИЗЪМ НЕ Е.А ТИ СИ РОБ НА КОМУНИСТИТЕ (ТАКА НАРЕКЛИ СЕ МАЛОГРАМОТНИ КРАДЦИ И УБИЙЦИ).ЖАЛ МИ Е ЗА ТЕБ, БРАТО.

  3. !!
    #12

    това вече е очевидно

  4. Tante Hanna
    #11

    Ako ne te bjaha zaduljili da gi zanesh, njamashe i tam da se interesuvash ... Radostno e za teb, che se nadrasnal selsko-rabotnicheskata si sreda, makar i v druga durjava :-)

  5. Independent
    #10

    явно е че повечето българи работят или без договори, или на трудови договори и така наистина не знаят какви данъци плащат. Това е само една страна на поведението на средностатистическия българин - апатичен, неинициативен, мързелив и видиотяващ се.

  6. Манго Рома
    #9

    След толкова години социализъм какво очаквате?

  7. Tante Hanna
    #8

    колко от тези хора имат доходи (било от трудож договор или като ет), които наистина да трябва да се облагат с данъци! Аз си мисля, че точно около 50% от градското население води шо годе сносен живот, т.е. без да се лишават от насъщния. Което, разбира се, не е оправдание да останеш неграмотен!

  8. Мунчо
    #7

    Как да са наясно хората с данъците, като няма кой поне да преведе едно име като хората. Кой кретен преведе "Flat rate" като "плосък данък"? Плосък и гладък му е бил мозъка. На Български би следвало да се казва "Равен данък" или "Еднакъв данък", защото думата "flat" може да означава и много други неще освен "плосък" и е очевидно, че преводът трябва да е по смисъл и значение, а не буквален. Ако се говореше за "равен данък" много хора биха го разбрали, а и биха го приели по един съвсем различен начин. Нали се борим за равенство :) Ето - равни данъци за всички. Всеки плаща по 10% и си свирка с радост!

  9. Philip
    #6

    не е трябвало да стигат до широката публика. За всеки, който се занимава с бизнес е пределно ясно, че държавата създава нови и нови нормативни изисквания и утежнения, само и само да оправдае огромната бюкращина и администрация, изградена чрез шуробаджанащина. Един простичък факт хвърля светлина върху желанията и намеренията на всяко правителство - официален сайт, от който да могат да се свалят безплатно всички броеве на държавен вестник НЯМА. Добре, че Lex за да има поне някакъв достъп. Тъй че да

  10. Много простичко
    #5

    с какво, българите ще ходят вечно с празни джобове и пълни с глупости кой знае какво.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.