Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите намалили ползването на найлонови торбички

0 коментара
Българите намалили ползването на найлонови торбички

Ползването на тънките найлонови торбички за еднократна употреба съществено е намаляло в България през последните две години, съобщиха от Министерството на околната среда и водите в петък.

До този извод ековедомството стига на база на данните за постъпленията от наложените през октомври 2012 г. продуктови такси, плащани от производителите на всички размери торбички, произведени от полимери, с дебелина под 25 микрона (μm) и размери по-малки от 39/49 см.

Тези такси ежегодно се увеличават, тъй като целта е да се спре производството и ползването на торбичките до 25 микрона, които са най-замърсяващите околната среда.

В периода  2013 – 2014 г. се наблюдава значително намаляване на приходите от продуктови такси от найлоновите торбички, които се плащат в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Над 60% са спаднали постъпленията от тези такси, което означава постепенно намаляване на потреблението на най-тънките торбички и промяна в поведението на потребителите.

Според ведомството това се дължи основно на регулирането на пазара и преориентирането към използване на торбички за многократна употреба. Все още обаче има търсене на облагаеми торбички.

От министерството посочват, че в почти всички случаи през последните 2 години натрупаните такси са заплатени от задължените лица при пускане на пазара на тънки пластмасови торбички, а не като санкция в резултат на установени нарушения.

Само преди дни - на 28 април1 Европейският парламент одобри проект на директива за намаляване на потреблението на тънки пластмасови торбички. България ще има възможност да запази съществуващия до момента режим за заплащане на продуктова такса на брой за всяка торбичка с дебелина до 25 микрона и размери до 39/49 см. Разширяването на обхвата до 50 микрона не изисква задължително въвеждането на продуктова такса за торбичките в диапазона 25-50 микрона. Изискването е да се гарантира, че торбичките не се предлагат безплатно на мястото на продажба на крайните потребители. В около 80 % от случаите, предимно в големите търговски вериги, до момента тези торбички, които са освободени от продуктова такса и се третират като такива за многократна употреба, се предлагат на потребителите срещу заплащане.

По отношение на сроковете, заложени в  променената директива, България счита, че те са реалистични и приемливи, особено с оглед на предложената възможност за избор на алтернативни мерки от страна на държавите членки.

Срокът за транспониране на директивата - 18 месеца е достатъчен, за да бъдат спазен и едновременно с това текстовете по прилагането на директивата, които следва да се въведат в националното законодателство, да бъдат достатъчно добре обмислени и обсъдени, посочват от екоминистерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.