Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите не са толкова нещастни, те предпочитат да крият, когато са щастливи

"Щастието не се споделя, за да не ти завидят, да не се дразнят и да не те урочасат"

22 коментара
Българите не са толкова нещастни, те предпочитат да крият, когато са щастливи

"Българите не са нещастни, а по-скоро предпочитат да се представят за такива. Те смятат за нещастни не толкова самите себе си, а по-скоро другите около тях". Това е един от основните изводи от социологическото изследване "Българите и щастието". То е проведено от Института за социални изследвания и маркетинг МБМД по поръчка на фондацията на Цветелина Бориславова “Кредо Бонум”.

Резултатите от изследването бяха оповестени в петък. То опровергава разпространените резултати от различни международни изследвания, които поставят страната ни на едно от последните места в света по усещането за щастие.

На въпрос как оценява щастието си по собствена преценка, българинът си поставя средна оценка 5.57 по скалата от 0 до 10. Запитани обаче дали смятат за щастливи българите като цяло, анкетираните отговарят с оценка от 2.85 по същата скала.

Световната средна оценка за щастие е 5.33, т.е. тя е по-ниска от тази, която българинът дава за себе си.

Според изследването сънародниците свързват щастието най-вече със здравето, хармонията в семейството, със спокойствието и сигурността.

Като най-щастливи и удовлетворени се самоопределят младите хора (18-35 години) с високо образование, живеещи в големите градове.

Най-нещастни и недоволни са възрастните хора над 55-годишна възраст и ниско образованите от малките градове и селата.

Масовата нагласа в България е щастието да не се споделя. Повече от половината от запитаните предпочитат да не демонстрират щастието по различни причини.

22% от анкетираните смятат, че хората не обичат да слушат за успехите на другите, 13% не споделят щастието си, за да не им завиждат, 17% - не го правят от суеверие.

Запитани какво правят, за да се чувстват щастливи, 21% от анкетираните са отговорили, че прекарват свободното си време със семейството си, 18% изкарват достатъчно пари, 10% се забавляват с приятели, 9% предпочитат да доставят радост на околните. Трийсет на сто от анкетираните не са отговорили нищо на този въпрос.

"Измерено количествено, българите са по-скоро щастливи в индивидуален план. В живота на всеки един от нас има ежедневно много неща, които могат да ни носят щастие, просто трябва да се настроим на тази вълна", каза на представянето на изследването Цветелина Бориславова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Галъп интернашанъл (margin of error 0.3%) Който прикрива своята обич към Партията прави услуга на международната реакция ;)

  2. Анонимен
    #21

    Щастието е много относително, лично и субективно понятие. Не съм психолог или социолог, но ми се струва че такива анкети трябва да се правят отделно при различните възрасти. Не може един човек, та бил той и английската кралица да каже, че е щастлив във дълбока старост, защото нищо добро не го чака. Не може човек болен от неизличима болест да се обявава за щастлив.

  3. Анонимен
    #20

    Деградацията на обществото най-ярко се проявява от подобни "научни заключения" , съчинявани от перверзни т.нар. "изледвания" на социологически проститутки, загубили представа за реалността

  4. Анонимен
    #19

    Манифеста на протеста Има втора публикация от Георги Деянов на http://ivo.bg

  5. Анонимен
    #18

    Гицка

    Тва нео либерално надзираване ли е
    или антинео?

    Интересен стадий на гьосуратлък.

    Тия нещастно плюещи надзиратели поръчители изследователи по соц маркетинг
    май се имат за поставени щатно
    Над "щастливите" човешката завист, раздразнителност и урочвателски капацитет.

    А иначе има морал и логика човек да не се хвали и перчи
    със суетата си, успеха и (мимолетното си) щастие.

    Както и да не мрънка за щяло и не щяло.

    Както и да не назидава за щяло и не щяло ;)

    .........................................................

    Без

  6. Анонимен
    #17

    Българите не са гладни, не са жадни и няма криза. Просто се оплакват защото...ъъъъ..те са си такива. упс, изтървах си тетрадката с личните сметки и тези на бат Боко...

  7. Анонимен
    #16

    Тя Цветелина знае. Все пак е публична тайна че с бат Боко изпраха милярди и притежават цяло Пампорово.

  8. Анонимен
    #15

    №11 Герберско искърско тъпоглаво говедце!!

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  10. Анонимен
    #13

    какво има за коментиране тука освен че българите до толкова откачиха че дори крият когато са щастливи докато американеца всеки ден когато го срещаш на улицата ще ти се усмихне и ще ти каже поне че е ОК ... дори на другия ден да научиш че е починал от рак.... Българите откачиха напълно. Не е ясно има ли връщане към нравите на нормалния свят а вече сме почти част от уредения и богат запад, почти сме там, а българина душевно се чувства по-мизерно от жител на Бангладеш ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.