Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите не вярват, че у нас може да има прозрачен публично-частен проект

14 коментара

През последните 20 години у българите е насадено мнението, че всяко публично-частно партньорство (ПЧП) се прави, за да се ограби държавата и да се облагодетелства частния сектор и този стереотип трябва да се разбие, за да има най-накрая в България успешно приложение на този финансов източник. Около това мнение се обединиха участници в кръгла маса на тема "Международни платформи в областта на публично-частните партньорства", състояла се в сряда.

Народо-психологията и обществените нагласи пречат у нас да се случи успешно ПЧП.. Причина за тези нагласи са проекти като концесията на "Тракия", случая с "Дънди Прешъс Метълс", дори Пловдивският панаир, многобройните случаи на заграбване на общинска земя по модел на ПЧП и т.н. Участници в кръглата маса приписаха "заслуги" за насадения негативизъм и на медиите, за които "лошата новина е добрата новина", а добрите практики рядко се комуникират. Ниската успеваемост на ПЧП се дължи и до голяма степен на това, че много се говори, малко се действа, съгласиха се участниците в поредния форум, посветен на взаимодействието между публичния и частния сектор.

Депутатът на Синята коалиция Димо Гяуров заяви, че сини кметове са отказвали да реализират проекти с участието на частния сектор, за да не ги обвинят в корупция.

Имаме нужда да реализираме няколко големи проекта на принципа на ПЧП, които ще донесат реални ползи за българите, за да разчупим този модел, заяви Мартин Димитров, председател на парламентарната икономическа комисия.

АЕЦ "Белене" може да е един от тези проекти, по думите му. Категоричен съм, че държавата не може да си позволи 50% участие в централата, нито да тегли държавно гарантирани заеми, нито да има фиксирани цени за изкупуване на електроенергията, каза Димитров. Окончателно решение за бъдещето на проекта ще се вземе в следващите месеци и съм на мнение, че то ще е в посока на публично-частно партньорство с повече рискове за частния инвеститор.

Един от основните дебати около ПЧП е трябва ли да има отделен закон, който да регламентира този механизъм. Един от доводите "за" такъв закон е отново народо-психологията – у нас, ако нещо не е "облечено" в закон, то не работи. В същото време съществуващите закони за концесиите, обществените поръчки, за общинската собственост и т.н. указват правилата за ПЧП, въпреки че имат своите ограничения и могат да се подобрят. Сребрин Илиев от Съюза за стопанска инициатива предложи сделките, които се правят на този принцип, да влизат в специален регистър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БЪЛГАРИЯ
    #15

    Всеки да говори само от свое име, в ссср.Аман от насарани ибрикчии и чернобилски пропагандисти._______________________________________________Българите не вярват, че у нас може да има прозрачен публично-частен проектУспешна реализация на АЕЦ "Белене" може да разбие този стереотипДесислава Лещарска

  2. AA
    #14

    Realizacia na AEC-a s ogravbane samo na polovinata ot sredstvata

  3. Карина
    #13

    Каспчиев http://www.vsekiden.com/?p=58966

  4. ghnost
    #12

    ще разбие не само стереотипа на българите, ами ще им отвори и ципа, та после като ги хване за оная им работа да ги дои и цеди, докато станат на кожа и кости!

  5. ghnost
    #11

    ще е толкова "частно", колкото са маскирани като частни и руските фирми, които ще купят АЕЦ и земята под него, единствено и само в интерес на политическите и геостратегически амбиции на икономическия неоколониален стил и подход на вожда Путин! Дори БГ да не вложи и стотинка повече в мегаломанския и ненужен проект, от това няма да ни стане по-добре, защото ще осъмнем като верноподаници на нова Русия!

  6. Икономистът
    #10

    Трябва само на рубладжиите!

  7. поп Грую
    #9

    впечатление,защото ще се реализира един грабеж,чрез построяване на нещо което е излишно в момента на надути цени,включващи огромни комисионни за "публично-частните" участници в далаверата.Ама тоя Мартин Димитров пак се изцепи ,като навремето със защитата на "исконно българската" ценност-полулегалното варене на пърцуца в селски казани .

  8. поп Грую
    #8

    на руснаците ,да си я построят на руска територия.Ако RWE са мераклии ,да си я купят и да си я направят на германска територия.С публично-частно партньорства ако искат .

  9. поп Грую
    #7

    искате публично-частно партньорство.С акции предложени на гражданите и съответната община.Тогава самите граждани ще се старят да си сортират и събират боклуците ,щом ще печелят от тях.

  10. поп Грую
    #6

    на тоя коалиционен пезевенк Мартинчо,да престане да плещи глупости на тема АЕЦ"Белене".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.