Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите няма да усетят, ако "Газпром" свали цените си от април

25 коментара
Българите няма да усетят, ако "Газпром" свали цените си от април

Дори и "Газпром" да склони да намали цените по действащите договори за доставка на природен газ за България от 1 април, потребителите няма да усетят това, стана ясно от думите на Димитър Гогов, изпълнителен директор на обществения доставки на синьото гориво у нас "Булгаргаз", пред журналисти след обсъждането на новите цени на газа и парното от 1 април в държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Миналата седмица той бе в Москва за пореден кръг от преговори с "Газпром" за сваляне на цената на газа.

За започването на такива разговори се разбраха премиерът Бойко Борисов и президентът на "Газпром" Алексей Милер, който пристигна на посещение в София в края на февруари веднага след съобщения за постигнати отстъпки от 10 процента в цената на руския газ за редица европейски държави и Турция.

 

Гогов коментира, че преговорите с "Газпром" вървят интензивно и ако се увенчаят с успех, то цената на руския природен газ за България може да падне още от 1 април. Въпреки това обаче реално то няма да се усети от индустрията и от бита с централно отопление от топлофикациите, работещи на природен газ.

 

Причината е, че според сегашните цени, на които "Газпром" продава суровината си на "Булгаргаз", поскъпването на газа за вътрешния пазар, по изчисления на обществения доставчик, трябва да е близо 26 на сто. ДКЕВР обаче смята да разреши повишение на тарифите с малко под 13 процента.

 

Така, ако "Булгаргаз" получи по-ниски цени от "Газпром", ще предложи корекция на повишението от 26 процента, а не на 13 на сто, колкото смята да одобри ДКЕВР от 1 април, обясни Димитър Гогов. Според него съответно регулаторът не би трябвало да промени крайната тарифа.

 

Ако шефът на "Булгаргаз" се окаже прав, то българският потребител ще може да усети евентуалното намаляване на цената на руския газ през юли, когато ДКЕВР ще разглежда новото предложение за промяна на тарифите за тогавашното тримесечие.

 

В същото време новият министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев изрази умерен оптимизъм по отношение на хода на преговорите с "Газпром" за намаляване на техните цени.

 

"Много са трудни тия преговори, защото "Газпром" си има договор. Според този договор ние трябва да плащаме близо 600 долара за газа. При положение че те си имат договор и са им

гарантирани тези приходи, намаляването на цената на газа означава, че те трябва да се откажат от тези приходи. Ние плащаме на "Газпром" годишно над 1.2 млрд. долара за газ и ние сега казваме на "Газпром" намалете ни цената със 100 млн. долара, което е трудно да обясним защо те трябва да го направят", коментира Добрев пред БНТ.

 

По време на общественото обсъждане в ДКЕВР на предложението на регулатора за нови тарифи за природния газ и топлоенергията стана ясно, че повишението на цената на синьото се повлиява не само от политиката на "Газпром", но и от намаления местен добив от "Мелроуз". Гогов обясни, че цената на газа от местен добив не е променяна през целия отоплителен сезон и е една от най-ниските в целия регион, но ако продължи поскъпването на петрола на световните пазари, "Мелроуз” ще поиска промяна на цените си.

 

Шефът на "Булгаргаз" отново повдигна въпроса с тежкото финансово състояние на компанията, въпреки че председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че разрешава повишение от 13 на сто, за да не фалира общественият доставчик.

 

"Днес в сметките на "Булгаргаз" има 48 млн. лв., като следващото плащане, което трябва да направи дружеството е в размер на 24 млн. долара. Близо сме до много сериозни трудности в паричния поток и оттам до някаква степен неплатежоспособност, но до фалита сме още далече", обяви Гогов пред членовете на ДКЕВР.

 

По думите му вероятно ще се стигне до ново намаление на капитала на "Булгаргаз" с размера на миналогодишното загуба на дружеството от около 68 млн. лв., ако преди това не се постигнат други подобрения.

 

В същото време държавната газова компания има да си прибира само от текущи вземания 193 млн. лв. От тях 70 процента се падат на столичната топлофикация. От своя страна "Булгаргаз" дължи на свързани лица от порядъка на 150 - 160 млн. лв.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Естествено - никога когато енергийните източници поевтиняват не съм виждал цените да падат - просто си остават същите и от 01.07. са с 7-10 процента по-високи. Това е политика за обедняване на народа - беден народ - мирен народ ...

  2. Анонимен
    #24

    В крайна сметка правителството и Газпром се стремят не заради народа си и цените които плаща , а за увеличение на собствените си печалби... Дерзай български данъкоплатецо и плащай скъпо и прескъпо на своите избранници и монополите им....

  3. Анонимен
    #23

    Указ № 1144 става ясно, че „безкористната“ помощ на братушките-освободители е струвала на изстрадалия български народ повече 10 милиона и половина книжни рубли и 43 копейки. По онова време реципрочната стойност на тези пари в злато е била точно 32,5 тона злато. Във въпросния броя на правителствената ни газета буквално четем: „Ний Александър І с Божията милост и народна воля, княз на българите, провъзгласяваме: Народното събрание прие, Ний утвърдяваме следующата КОНВЕНЦИЯ за изплащане от България на Русия разноските по окупацията на Княжеството от Руските Импер(аторски). Войски, съгласно с определението на Берлинский договор”.

  4. Анонимен
    #22

    Евтини номера за балъци.

  5. Анонимен
    #21

    Ами тогава да ги дигат!

  6. Анонимен
    #20

    19, Предложението ти е сериозно - всички комунисти и мутри да ги вземат в Сибир, там ще си направят лагери и ще си пеят съветски песни, ще си пият съветска водка и така до края на комунизма!А, БУЛГАРГАЗ, също предлагам дасе закрие, защото те са просто агентска фирма на ГАЗПРОМ и касичка на червените мутанти...и после ще видите каква прекрасна страна ще е България!

  7. Анонимен
    #19

    Какви свързани лица, какви глупости, т.е. Булгаргаз казват, че няма смисъл да преговарят, отричайки пазарната икономика, защото комуноидните мутри трябва да си вземат процента от печалбата. И да намалят цената и да не я намалят руснаците, нашите мутри си вземат процента. Айде всички към Сибир да добивате синьо гориво.

  8. Анонимен
    #18

    14, 15, 16, напълно съм с вас! Подписах петицията! Трябва да отбутнем всичко руско и лепкаво!

  9. Анонимен
    #17

    Като чета последните постинги, сърцето ми се радва! Има още нормални родолюбиви българи! Трябва да се активизираме! Интернет ни дава тази възможност - петиции, блогове ... Трябва да събудим заспалите, да вдъхнем вяра на обезверените!

  10. Анонимен
    #16

    След края на османското владичество по нашите земи, зависимоста от османската империя се ликвидира напълно с обявяването на независимоста прес 1908. Тоест отнема ни 30 години да се оттървем и от последните белези на игото. Вече минаха повече от 20 години от отхвъляне на съветското владичество. Трябва ли да чакаме още 10 за да се оттървем напълно от кремълските си поробители? Малко нациoнално достойнство няма да ни навреди, при това то е най-дефицитната черта на народностния ни характер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.