Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите остават предубедени към децата от социални домове

Едва 21% биха ги поканили на обяд, под половината биха ги приели в един клас с децата си

3 коментара
Българите остават предубедени към децата от социални домове

Тревожни факти за все още ширещата се предубеденост на българите към децата от социални домове, изнесе представено в петък проучване на "Алфа Рисърч", проведено в десет общини,  където има деца от институции.

Едва 21 на сто от анкетираните хора в местните общности казват, че биха взели на семейна вечеря или семеен обяд такова дете. 44 на сто биха приели тези деца да учат в един клас с децата им, 62 процента - да живеят в техния квартал, а пет на сто от анкетираните биха станали приемни родители.

Управителят на социологическата агенция Боряна Димитрова коментира, че неформалната деинституционализация е най-важната за самите деца, защото няма по-тежка травма от това едно дете да се чувства изолирано. Според Димитрова нея изявилите желание да станат приемни родители на такива деца не са толкова малко като брой, но по думите ѝ  всеки може да насърчи детето си да общува с деца от институции.

В същото време процесът по извеждане на децата от социалните домове се подкрепя от почти всички анкетирани. Положително отношение към децата в центровете за настаняване от семеен тип имат 75 процента от хората от местната общност и 98 процента от учителите и директорите. Всички целеви групи оценяват деинституционализацията като правилен и необходим процес - 79 на сто от местната общност и 93 на сто от учителите и директорите. Висока е и оценката за създадената по-близка до семейната среда за децата в неравностойно положение спрямо старите институции - 71 на сто от местната общност и 80 на сто от учителите и директорите.

Проучването установява още, че има недостатъчно взаимодействие между отговорните институции, необходимост от нови, по-комплексни методи за работа на социалните работници и учителите към децата в новите центрове, както и необходимост от увеличаване на персонала в новите услуги.

През 2009 година, когато стартирахме тази толкова тежка реформа, имахме 7000 деца, които бяха в различните институции, а в началото на тази година има около 610-620 деца, които са останали общо в 15 домове за медико-социални грижи за бебета между 0 и 3 години и 14 домове за деца, лишени от родителски грижи, каза социалният зам.-министърът Зорница Русинова при представянето на проучването, цитирана от БТА. По думите ѝ всички останали деца са намерили пътя си на развитие – около 1400 получават грижи от семеен тип, около 4000 са настанени при приемни родители, а има и осиновени деца.

Според Русинова, за да е успешна реформата, трябва сигурност, че децата не само са получили нова грижа от социалната, образователната и здравната система, не само че живеят в по-добри условия, но и са получили цялостната подкрепа на обществото - приети са от родителите на децата, с които ходят на училище, приети са от съседите, от всички хора, с които живеят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3
    Отговор на коментар #2

    Че ще има, ще има (милосърдни хора), за отчетите не знам. Моята вяра не е счетоводна. И въобще не съм съгласен, че тоталитарният комунизъм няма значение за сегашното положение. Освен аргументите, които нахвърлих по-долу, можем да си припомним и колко беше трудно да се осинови дете тогава. Никой самотен родител нямаше право да осиновява. За да осиновиш детето, което искаш, трябваха големи връзки (или подкупи). Домовете бяха като затвори - вътре не можеше въобще да проникне външен човек. Ние не знаем

  2. Поли
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не ни е виновен "комунизма" на коравосърдечието. Българите, (винаги говорим само за мнозинството граждани,а не за прекрасното ни малцинство скромни и боголюбиви граждани)искат детето да е тяхна кръв и осиновяват в краен случай, при отсъствие на всякаква надежда и затова се харчат милиони за изкуствените оплождания и прочие нововъведения, за да носи "фамозната" наследственост на още "по-фамозните" родители, които нямат сърце да отдадат любовта си на "чуждо" дете.А в днешно време децата се превърнаха

  3. edin.drug
    #1

    Много внимателно е изказана тежката истина, че "българите" имат предразсъдъци към сираците. Дали това е вродено коравосърдечие или наследство на тоталитарния комунизъм, който криеше сираците в домове далеч от погледите на останалите хора - не знам. Знам, обаче, че по време на "комунизма" думата милосърдие беше заклеймявана като буржоазна (направо изчезна от ежедневния речник и литературата) и всяка лична помощ, милост и съчувствие бяха гледани като политическа незрялост. Държавата трябваше да поеме

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.