Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите остават разделени за еврото

Съотношението "за" и "против" въвеждането му е почти 50:50

11 коментара
Българите остават разделени за еврото

Българите остават твърдо разделени по въпроса дали страната трябва да въведе еврото или не, потвърждават данни от социологическо проучване, представено от Европейската комисия в петък, съобщи БТА. Това се случва на фона на активните усилия на българските власти страната да се присъедини към Банковия съюз на ЕС и към "чакалнята" на еврозоната (механизма ERMII) тази година.

Почти равен е броят на онези, които заявяват, че искат (48 на сто) или не искат (47 на сто) въвеждането на еврото в България, става ясно от проучването.

Миналата година Институт "Отворено общество" представи проучване, от което излезе парадоксалният резултат, че 42% от анкетираните подкрепят евентуалното членство на България в еврозоната, но едва 22% са "за" въвеждането на еврото, въпреки че това е неизбежно, ако България влезе във валутния съюз.

Броят на българите, които не одобряват въвеждането на еврото, е нараснал с два процента за една година, става ясно още от данните на Еврокомисията.

В проучване, извършено през април, се отчита нарастване с един процент на твърдите привърженици на общата европейска валута у нас (11 на сто). Със седем процента спада делът на онези, които са по-скоро "за" приемането на еврото (36 на сто), 28 на сто са "по-скоро против" (+2 на сто), 20 на сто са твърдо против (без промяна), пет на сто нямат мнение (3 на сто преди година).

Над половината (54 на сто) очакват еврото да доведе до отрицателни последици, а 40 на сто очакват положителна промяна. Въпреки това 78 на сто заявяват, че биха се справили с предизвикателството на превалутирането. Същият е и делът на отговорите с изразени опасения за ръст на цените покрай въвеждането на новата валута.

Половината българи отхвърлят мнението, че страната би изгубила от облика си, ако възприеме еврото. Над половината (51 на сто) не са съгласни, че България би изгубила контрола над икономическата си политика, ако влезе в еврозоната.

Едва една четвърт от българите са на мнение, че страната ни е готова да приеме еврото. Най-голям е делът на българите (39 на сто), които биха искали еврото да бъде прието след известно време, на второ място (22 на сто) са онези, които никога не биха искали това да се случи. Веднага да влязат в еврозоната желаят 18 на сто, а 17 на сто са отговорили "възможно най-късно".

Данните от проучването в останалите държави извън еврозоната (Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция) сочат загуба на два процента подкрепа в последната година за въвеждането на еврото. Приемането на еврото се подкрепя от 66 на сто от гражданите в Унгария, 61 на сто в Румъния, 49 на сто в Хърватия. В Чехия против са 60 на сто, в Швеция - 51 на сто, в Полша - 48 процента. Подкрепата се е повишила най-много през последната година в Унгария (със седем на сто), а най-много намалява в Румъния (спад от осем на сто).

На въпроса дали страната им е готова за общата валута, отрицателно отговарят 65 на сто от унгарците, 56 на сто от румънците, а 72 на сто от хората във всички държави, включени в допитването, са на мнение, че тяхната страна не е готова за въвеждането на еврото.

Общо 58 на сто от хърватите, 49 на сто от българите и 41 на сто от румънците очакват приемане на еврото до пет години. В Унгария 44 на сто очакват това да се случи след 10 години, в Полша този отговор дават 41 на сто, а в Чехия - 38 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Тази статия изобщо не е тревожна, защото социализЪмът дойде у нас за 50 "исторически години", въпреки че мнозинството не го харесваше. Комунистите по онова време бяха малцинство. Т.е. цялото проучване е в интерес на някой чиновник в Брюксел, който знае какво иска да направи на Балканите, но му трябват аргументи, за да го обяви като официална политика?!

  2. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #1

    На евроизборите руските националисти получиха под половин процент от гласоподавателите. Няма разделение.

  3. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #7

    В настоящото състояние на страната плюсове няма. Остават само минусите.

  4. Real ''Mickey''
    #8

    Първо да видим дали ТурбоЛиберастите ще съпят ЕС- или ЕС ще се излекува от тази гангрена. Пък после да мислим за еврото.

  5. dimitardi100
    #7

    Плюсовете за въвеждане на еврото са много повече от минусите ! Всъщност какви минуси ?

  6. шаривари
    #6

    Та какво беше нецензурно в предишното ми съобщение?

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  9. Kiril Kovatchev
    #3

    У всеки човек има и добро и лошо. В зависимост от това кой вътрешен глас следва човек е повече добър или повече лош. Гласът на лошото вярващите наричат изкушение на дявола. В наши дни тази роля се играе от руската хибридна война срещу цивилизацията. Навсякъде където има най-малко колебание у хората се включва руската пропаганда да вбие клин. По тази и по купчина други причини Руската империя се нарича империя на злото.

  10. Доналд Дък
    #2

    Президент Радев е на форум в Русия да реши най сетне болния проблем с ЛЕВА . Той настоява Левът да се преравни с рублата и да оживим братската търговия с Русия. Всички българи милионери.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.