Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите пестят в кризата от храната, отоплението, здравето и обучението

22 коментара
Българите пестят в кризата от храната, отоплението, здравето и обучението

В условията на криза българските домакинства са намалили драстично разходите в семейния бюджет за основни храни, обучение, здравеопазване и отопление. Това сочат резултатите от национално представително проучване на Институт “Отворено общество“ и Световната банка, които бяха представени в четвъртък.

Експертът на Световната банка Сароджини Хиршлайфер съобщи, че семействата редуцират драстично в кризата разходите си за отопление, образование, здравеопазване. “В България са намалели и разходите за основни хранителни продукти, докато в Румъния не е така. А в България няма сериозен скок в цените, какъвто се наблюдава в други държави“, посочи тя. По думите ѝ подобни икономии могат да имат сериозни негативни последици, особено в семействата с деца. “Заради икономиите хората не си купуват редовно лекарствата, не ходят редовно на лекар или изобщо спират да се осигуряват. 20% от населението твърди, че вече не си плаща здравните и социални осигуровки“, каза Хиршлайфер.

Безработицата продължава да пада

Социалният министър Тотю Младенов съобщи, че продължава тенденцията на спад на безработицата и за април тя е 9.89%. За първи път от година и половина насам беше отчетено намаление на безработицата през март. Равнището на безработицата през март бе около 10.14% при 10.26% през февруари и 9.9% през януари.

Според заместникът му Красимир Попов далеч не само сезонната заетост е повлияла за намалението на безработицата, а и мерките на пазара на труда, предприети през миналата есен от правителството.

Емил Тешлюк от Световната банка заяви че правителството трябва да провежда социални политики, които да предпазват домакинствата от бедност и да реализира такива публични политики, които да създават и запазват работни места.

Тя допълни, че хората пестят и от образованието на децата си като спират да плащат за частни учители, а в по-бедните семейства дори не могат да ги изпратят на училище, защото нямат пари за транспортни разходи.

Зам.-социалният министър Красимир Попов коментира, че е притеснително свиването на такива основни разходи в домакинствата, тъй като това води до сериозни рискове за бъдещето. “Орязването на разходи за здравеопазване и образование не са само лични, но и обществени рискове, тъй като в бъдеще ще са нужни големи публични ресурси за поправяне на щетите“, коментира Попов.

Кризата е намалила доходите на 30% от домакинствата

Изследването сочи, че близо 30% от домакинствата съобщават за свиване на семейните разходи в периода между март 2009 година и февруари 2010 година. Намалението на доходите се дължи предимно на загуба на работа или намаляване на трудовите възнаграждения. Само в ¼ от българските семейства има по двама работещи членове, каза икономистът на Световната банка Мехтабул Азам.

“Прави впечатление, че домакинствата се опитват на първо място да се справят със собствени усилия със затрудненията и едва след това се обръщат към държавата. Първо те се опитват да увеличат броя на хората в семейството, които имат работа, или търсят допълнителна заетост“, заяви Хиршлайфер. По думите ѝ обаче точно по-бедните семейства, чиито членове са с по-ниска квалификация, не могат да си намерят допълнителна работа. И обратното – по-заможните и квалифицирани успяват да намерят допълнителна работа в кризата. Азам коментира, че има хора, които заявяват, че работят повече от преди, но получават по-малко възнаграждение.

Основно хората, чиито заплати са били намалени, са от частния сектор.

77% от семействата нямат спестявания и разчитат на помощ от близки в чужбина

77% от домакинствата не декларират никакви спестявания, а 23 % от тях дори имат дългове, сочи още проучването. При най-бедните домакинства процентът без спестявания е още по-висок – 93%.

В същото време 20% от анкетираните семейства разчитат на помощ от близки в чужбина, които им изпращат пари. 6.7 % от семействата казват, че са потърсили помощ от свои близки, но не са получили.

Проучването отчита, че 60% от най-бедните домакинства, засегнати от кризата, получават помощ поне по една от съществуващите програми за социално подпомагане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пепи
    #23

    Въобще не ми се пише,картинката е страшна, много по-жестока от тази,която тук се описва. Но най-страшното е,че за България няма шанс отникъде.четох в блога на Едвин Сугарев материал за конференция на Жельо Желев и сие велможи в Париж от уж демократът Чобанов.Има ирония,Иване,разбираме я,но докога само с ирония? А и какво правиш ти там на това червено сборище?Ще ми разказваш за Лилов,за Перински, за Жеильо,петко Симеонов и други,които направиха така, че днес положението у нас да е трагично.и какви

  2. z
    #22

    Сгласен, само за едно нещо не си разбрал - Карабулков(роден 1927 г.) живее в Париж от 1949 г., след като с риск за живота си е пропълзял българо гръцката граница...

  3. И ОЩЕ,
    #21

    "еми хак им е на българите, като си търпят крадците - ако им вземат краденото, няма да страдат толкова" !

  4. Потърпевш
    #20

    Да, криза има, но по-страшното е, че умишлено или от глупост управляващите и опозицията не посочват изход. Да, комунистическият грабеж и издевателствата продължиха, но това стана възможно заради приетата през 1991 г. под диктата на вече преименувалата се в БСП БКП и от липсата на воля в българския народ (най-вече българите и турците), които вместо да изметат от властта соцкомунягите и да ти пратят там, където им е мястото, юрнаха се по широкия свят, за да се спасяват поединично.Гледам, че процентът

  5. Ayyyyy
    #19

    А от какво друго да спестяват хората - намаляват яденето и спират парното - иначе всеки като си увеличава цените какво да се прави.снабдяването на населението с ток и вода трябва да се осъществява от държавата - така ще се понамали цената, защото няма да има надценки, които да пълнят джобовете на чуждестранни "инвеститори".

  6. Стражар
    #18

    ,,,

  7. Бай Шиле
    #17

    Така е българите пестят от храна, здраве и обучение, но пълнят кафенетата, моловете, кръчмите и най-вече чалга клубоветее и яко щракат с пръсти. После ходят и реват, че никой нищо не е направил за тях. Може би от Световната банка не са преброили колко луксозни коли кръстосват улиците в нашите градове и как току е излезнала новата S-класа или 7-ца и вече е цъфнала пред някое вървежно кафе в центъра. Айде стига статистика, че има българи и българи

  8. maja
    #16

    4obekat e nai-goljamoto bogatstvo-no v Bulgarija ne se zeni jivota po prinzip-Pove4e grija ot vlastimastite-sastoto edin den i te ste otgovarjat sa deistvijata siNeka se vavede v u4iliste da se snajat osnovnite nesta ot hristijanstvotoNe kradi, ne laji,ne pojelavai 4ujdoto-sasto v drugi strani si jivejat dobre i spokoino-po-umni sa ot nas i po umni sa tesi,koito gi upravljavat-V Bulgarija rabotja bes spi

  9. народна милиция
    #15

    А някой е посмя да протестира за нещо, а сме дигнали 30% от всички данъци и ДДС. Страхът е най-добрия стимул за послушание.

  10. Орешар-и-Станишев
    #14

    Не се притеснявайте! Скоро ще дойдем да оправим нещата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.