Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите подценяват риска от сърдечните заболявания, а най-често умират от тях

2 коментара
Българите подценяват риска от сърдечните заболявания, а най-често умират от тях

Хората не оценяват риска от сърдечно-съдовите заболявания и само 30% от българите знаят, че те са водеща причина за смъртност у нас. Липсва и познаване на основните сърдечно-съдови заболявания и симптомите, свързани с тях. Това показват данните от представително проучване, представено във вторник от водещи кардиолози по повод Световната седмица на сърдечната недостатъчност (6-12 май).

“Хората се страхуват най-много от рак, но умират от сърдечно-съдови заболявания. Две трети от хората в България умират от сърдечно-съдови заболявания“, каза д-р Пламен Гацов, който е председател на работната група по сърдечна недостатъчност към Дружеството на кардиолозите в България и началник на Кардиологичната клиника във II-ра МБАЛ, гр. София. 

150 000 българи са със сърдечна недостатъчност

В България над 150 000 души са диагностицирани със сърдечна недостатъчност, която заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания. У нас обаче липсва регистър на хората с това заболяване, а голям процент не са диагностицирани и не знаят, че са болни. 90% от хората с тази диагноза са над 65 години.

Основните причини за заболяването са застаряването на населението и това, че с напредването на възрастта заболяването се среща по-често, както и това, че съвременните лекарства и методи на лечение позволяват пациенти с други кардиологични заболявания да живеят по-дълго и в крайна сметка да развият сърдечна недостатъчност, обясни д-р Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в България и началник на отделението по кардиология в университетската болница “Св. Георги” в Пловдив .

Смята се, че един от пет пациенти над 40 години ще развие сърдечна недостатъчност.

Кой е в риск от сърдечна недостатъчност?

“Сърдечната недостатъчност е общият краен път на множество заболявания – коронарна болест на сърцето, артериална хипертония, захарен диабет, бъбречна недостатъчност. Голяма част от тези пациенти най-накрая имат сърдечна недостатъчност. И лечението на пациентът е много продължителен и сложен процес, който трябва да има двустранно разбиране и двустранна отговорност“, каза д-р Иво Петров, началник на Клиниката по кардиология и ангиология в “Сити Клиник” .

По-голяма част от пациентите със сърдечно-съдова недостатъчност са имали лошо овладяна хипертония, обясни д-р Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония и началник на Кардиологично отделение в болница “Света Анна”.

По думите му успешната превенция е възможна при адекватен контрол на рисковия профил. Освен изброените заболявания, другите рискови фактори за сърдечна недостатъчност са затлъстяването и тютюнопушенето.

Пациентите не трябва да подценяват симптомите

Затова кардиолозите си поставят за цел да повишат информираността на пациентите както за симптомите на заболяването, за това, че не трябва да ги подценяват и трябва да потърсят лекарска помощ, така и за това как да контролират състоянието си при вече поставена диагноза.

Сред симптомите на сърдечната недостатъчност са лесна уморяемост, недостиг на въздух в легнало положение или при физическо натоварване, сърцебиене, подуване на глезените. Затова специалистите съветват хората да се обръщат към лекар, когато ги почувстват.

“Големият проблем е връзката между пациент и лекар, а не това, което после правят лекарите. Докато пациентът стигне до лекаря, това понякога е доста дълъг и мъчителен период и ние трябва да опитаме да го скъсим, за да бъде адекватна и своевременна помощта. Въпреки голямата мрежа за интервенционална кардиология, най-дългото време е между това пациентът да усети, че има симптомите и да реши да отиде на лекар“, коментира Гацов.

Веднъж диагностицирано, заболяването трябва да се контролира

Д-р Токмакова посочи, че веднъж поставена диагнозата, пациентите трябва да бъдат обучени как да контролират заболяването си - да се претеглят сутрин, да наблюдават количеството на урината си, да забелязват отоците по глезените си.

По думите ѝ много може да се направи и по отношение на храненето, физическата активност, тютюнопушенето, редукцията на теглото. “Всичко това са неща, които са безкрайно достъпни, зависят изцяло от пациентите и нас -лекарите и смятам, че тук сме в огромен дълг и има какво да направим“, заяви тя.

Специалистите казват, че много пациенти първоначално не могат да възприемат, че цял живот ще живеят със заболяването си и то няма да изчезне.

Според кардиолозите в България достъпността до специалисти, лекарства и нови технологии е много висока, но има още какво да се направи, за да навлязат модерните технологии за мониторинг по-масово в практиката.

Мониторинг като в болницата извън болницата

Посредством различни устройства показателите на пациентите вече могат да бъдат мониторирани дистанционно и те да бъдат викани за консултация с лекар само при нужда, като същевременно състоянието им се следи все едно са в болница.

“Това трябва да стане национална политика. Например в Полша телемониторирането се покрива от здравната каса“, каза д-р Иво Петров. Проучвания показват, че по-рядко се хоспитализират пациенти, които са имали по-дълга първа хоспитализация, т.е., които са били много добре огледани и с много добре коригирана терапия при първия прием в болница.

“Такъв тип телемотирориране може да изиграе роля на по-дълго наблюдение в болницата и по този начин на държавата могат да бъдат спестени много средства. Повторните хоспитализации на тези пациенти изразходват огромен финансов ресурс в световен мащаб“, посочи Петров.

Той даде пример, че във Великобритания например има центрове за дневна грижа, в които медицински сестри наблюдават на монитор данните на стотици пациенти и когато настъпят тревожни промени в състоянието на пациента могат веднага да реагират и да се консултират с лекаря, който е отговорен за това. Петров посочи, че средната цена на такова проследяване е около 20 лева на ден, т.е. не е нещо непостижимо.

“Пациентите, които отговарят на конкретни критерии, би трябвало да им бъде осигурена такава възможност“, смята той.

Друг проблем е, че клиничната пътека за лечение на сърдечна недостатъчност е ниско платена и болниците нямат стимул да лекуват такъв тип пациенти и те се чувстват изоставени, защото никой не иска да ги приеме.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Доколкото съм запозната, сърдечните заболявания имат две причини: стесняване/запушване на кръвоносните съдове от лоша диета/нездравословни мазнини и неврологична причина/аритмия, която е свързана с онзи нерв на сърцето, който определя правилното и ритмично движение на мускулите, които изпомпват кръвта в системата. Диета, движение и успокоителни може би са отговор на този проблем?!

  2. Чалгаристан
    #1

    А я сравнете по възраст от сърдечна недостатъчност ли умират повече млади или от рак понеже съм сигурен че възрастните са си наясно за инфарктите, а младите с право се притесняват повече от рак тъй като и по това сме първенците на Европа. Палмовото масло е любимо на българина, а контролът на храните е занижен. Да не коментирам и Била и Кауфа че вече не пишат колко на брой консерванти и какви гадости имат тестените им изделия. Пишат де ама трябва да ходиш да искаш някаква тетрадка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.