Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите предпочитат една екстра заплата веднага, вместо двойна сума след година

3 коментара
Българите предпочитат една екстра заплата веднага, вместо двойна сума след година

Повече от половината българи – 53 на сто, предпочитат днес да вземат бонус колкото е месечната им заплата, отколкото след година такъв с двоен размер. Само 30 процента са избрали втората опция, а останалите не могат да преценят. Това сочи изследване на Световната асоциация "Галъп интернешънъл" GIA, проведено в 56 държави по целия свят и обявено в четвъртък.

На глобално ниво хората са разделени по въпроса - 46% биха предпочели да получат някаква сума пари сега, докато 42% са склонни да почакат повече, но да получат двойно повече.

Мисълта за непосредствените финансови затруднения е водеща за хората от страните с по-ниски доходи – които изглеждат по-склонни да изберат някакъв бонус сега, дори и по-малък – 53% срещу 42%. Колкото по-висок е националният доход, толкова хората са по-склонни да изчакат по-голямо възнаграждение в бъдеще – 38% срещу 48% в най-богатите страни, показват данните от проучването.

Обществото у нас е сред онези, които са по-скоро склонни да предпочитат настоящето пред алтернативна по-голяма цел, но отложена в бъдещето.

Предпочитанията към настоящето у нас са далеч от регистрираните в проучването най-високи стойности от около 60-70 на сто, но все пак са и по-високи от средните за света. Нагласите у нас се различават и от регистрираните средно за ЕС, където 39% на сто от запитаните изразяват уклон към настоящето, а 46 на сто предпочитания към бъдещето.

Ситуацията в останалите държави от Европа, които са извън ЕС, също доста се различава – там делът на анкетираните с предпочитания към настоящето надвишава този на предпочитащите бъдещето, но не толкова, колкото у нас (44% срещу 34%).

Сходни на българските са нагласите в Косово, Молдова, Румъния и други държави, близки до нашата географски или по икономически показатели.

Възрастта изглежда има доста незначителен ефект върху възгледите на запитаните, но все пак по-младите изглеждат може би по-малко склонни да проявяват предпочитание към настоящето. Личните доходи и образованието са факторите, които изглеждат по-определящи в нагласите на хората относно дилемата бъдещо благосъстояние/настоящо подобряване.

Колкото по-високи са доходите и образованието, толкова по-ниско е фокусирането в настоящето.

Регионите на Близкия изток и Северна Африка и Латинска Америка са водещи в класацията за уклон към настоящето – с дялове от над 60%, потвърждаващи, че биха предпочели да получават едно месечно плащане, но сега. На другия край на скалата са ЕС и Северна Америка – дялове около 40%.

Нигерия, Ирак, Либия и Пакистан оглавяват списъка – със 76%, 74% и 69% предпочитания към настоящето.

Най-богатите и по-развити страни в света са на другия полюс по отношение на "тук и сега" – 16% в Швеция, 24% в Нидерландия, 31% в Япония.

За отбелязване са случаите със САЩ и Руската федерация.

Хората в Русия, например, показват доста по-слаби предпочитания към настоящето (32%), но там е и най-голям делът на анкетираните, които не могат да изберат опция – 48%. Останалите 20% изразяват предпочитания към по-голямо възнаграждение в бъдеще.

САЩ също са сред нациите, които показват по-малка склонност да предпочитат настоящето – 39%, като 48% са ориентирани към бъдещето (останалите не са решили).

Като цяло, изглежда, че заедно с отговорите на въпросите "Колко далеч е бъдещето?" и "Колко ми трябват парите в момента?" несигурността също определя нашите предпочитания за възнаграждение, отчитат анализаторите.

"По някакъв начин този индикатор за предпочитания е свързан много повече с оценката на настоящето, отколкото с бъдещето. Въпреки че умовете ни постоянно планират "какво следва", животът ни зависи от това какъв е сега. И ако смятаме нашето "сега" за стабилно и задоволително, ние сме склонни да отлагаме очакването за "повече“ за бъдещето", коментира Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация "Галъп интернешънъл".

* Общо 53 321 души са интервюирани в глобален мащаб в рамкит ена проучването. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода "лице в лице", по телефона или онлайн.

Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

В България изследването е финансирано и проведено от "Галъп интернешънъл болкан" за световната Асоциация "Галъп интернешънъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #3

    Галъп не са ли питали: Какво предпочитате? Едно голф игрище на Черноморието сега, или две голф игрища след още един мандат на НДСВ, или Боко?

  2. Отбелязвам
    #2
    Отговор на коментар #1

    Да, но това е тест с малки деца. Аз лично предпочитам заплатата сега, защото догодина може и да ме няма. А ако ме има, Борисов пак ще ме окрал.

  3. Калико Джо
    #1

    Маршмелоу тестът (на английски: Marshmallow test) или Станфордският маршмелоу експеримент (Stanford mashmallow experiment) е изследване на отложеното във времето възнаграждение, проведено през 1972 година от американския психолог Уолтър Мишел, професор в Станфордския университет.

    В изследването група малки деца биват поставени пред избор между следните две алтернативи: или да получат една малка награда на момента, или да получат двойно количество от наградата, за което обаче трябва да изчакат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.