Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите с най-положително отношение към ЕС

30 коментара
Българите с най-положително отношение към ЕС

Българите възприемат най-положително образа на ЕС в сравнение с останалите европейци, участвали в проучване на Евробарометър. Данните бяха разпространени от Европейския парламент и са свързани с предстоящите през 2014 г. избори за евродепутати.

Общо 61% от българските граждани намират образа на ЕС за положителен, като най-близо до този резултат са румънците с 58 на сто одобрение. Най-отрицателно настроени са гражданите на Великобритания . Едва 22% от тях през юни са отговорили, че виждат Общността в положителна светлина. Средно за ЕС положителните отговори са 40 процента.

 Половината европейци заявяват, че "в общи линии ЕС е нещо хубаво", като тази оценка се споделя от 56 на сто от българите.

Рекорд поставят гражданите на Люксембург - 78% от тях намират ЕС за добра идея. Най-отрицателно настроени са чехите с 25 на сто одобрение, показва проучването, цитирано от БТА.

 Отново половината от европейците са на мнение, че членството в ЕС е нещо добро. Така отговарят и 56% от анкетираните българи, като броят на заявилите подобна позиция се е увеличил с 8% за последната година. Половината от българските граждани и 61% от останалите европейци обаче смятат, че гласът им не се чува в ЕС. С 14 на сто за година се увеличава броят на българите, които заявяват, че мнението им се зачита в собствената им страна - до 51 процента, сочат резултатите.

 Общо 56% от българите са съгласни напълно, че мнението на нашата страна се зачита в ЕС и този резултат бележи ръст от 13 процента за последната година. Общо 91% от германците намират, че гласът на Берлин се чува в Брюксел. Според близо половината граждани на ЕС показателите на европейското единство се изразяват в свободата, демокрацията и общата валута.

 Българите, скандинавците, французите, поляците, чехите, холандците, литовците, малтийците, латвийците, унгарците и чехите са най-отрицателно настроени към идеята за обща валута в ЕС, показва проучването.

 Сред изразените поддръжници на еврото са гърците, испанците, кипърците, ирланците, португалците, естонците, италианците, германците, словаците, британците, австрийците и румънците.

На въпрос кое би ги накарало най-много да се чувстват европейци, най-често анкетираните посочват единната система в ЕС за социално благополучие (здравеопазване и пенсии). На второ място анкетираните поставят възможността да живеят, където решат в ЕС, след като се пенсионират, както и взаимното признаване на придобитите квалификации, без да се налагат допълнителни изпити.

 По повод на икономическата криза почти единодушно е мнението, че усилията следва да бъдат насочени към преодоляването на безработицата и създаването на работни места.

Две трети от българите заявяват, че знаят за съществуването на Европейския парламент, всеки трети е чувал за Европейската комисия, а сред напълно непознатите институции на ЕС са Икономическият и социален съвет, както и Комитетът на регионите.

 Едва около 15 процента от българските граждани знаят за Съвета на ЕС (форума на министрите) и за Европейския съвет (форума на държавните и правителствените ръководители на Общността).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    харесваме европа като цяло, но си дърйим на лева, не сме толкоз глупави, но сме от тези страни чиито икономики са съсипани, за да се развиват другите, европа е една нова система за облагодетелстване на богатите на гърба на бедните като нас!

  2. Анонимен
    #29

    До какво доведоха така наречените промени? -Пълна зависимост от Америка -Загуба на човешките добродетели -Кражби,наркомания,проституция,убийства -Затъпяване,чалга,простотия,ниска обща култура -Бягство от родината на над 1.5 милиона българи -Неуважение от страна на другите народи към България -Разрушаване на Българската икономика:от тук идват много беди, най-вече бедноста -Използване на земеделието от няколко арендатори: 8 арендатора вземан 85% от субсидиите -Пълна власт на монополите от които 100% са чужде странни -Упражняване на държавната власт от корумпирани,полуграмотни хора Допълнети и Вие резултатите на голямите промене

  3. Анонимен
    #28

    Честит деветосептемврийски национален празник на Всеки Северни Корейци по света и у нас, другари! В Дневник има интересна публикация, но не тя ни подсети за тази славна дата. Подсети ни другар коментиращ там с интербригадистки ник Hawaii. Да ни е честита Новата хилядо девестотин и... пардон. Да ни е честита вечно Славната дата. http://www.dnevnik.bg/analizi/2012/09/09/1900960_prochit_na_istoriiata_s_mihail_nedelchev_za_placha_ot/

  4. Анонимен
    #27

    ЕС е поредната пирамида.Едни лапат,други зяпат.Ние сме от зяпачите,както във всичко до сега.Много е удобно управляващите да се крият зад критериите на ЕС,като казват,че такива били изискванията.Да, ама повечето критерии са препоръчителни,а не задължителни.Игра на думи и тълкования според ситуациятя.

  5. Анонимен
    #26

    Да си отвориш пазара за германските стоки без мита според предишното мнение не струва пари... "Мизерните им помощи" за нас с безумни критерии надали компенсират и мъничко дето ни заливат с евтини буклуци и съсипаха родното производство... Та предишния да яде от Кауфланд полски кренвирши внесени от германци и да благославя Общия пазар... ЕС още е утопия...

  6. Анонимен
    #25

    Някои, които крадат евросредства разбира се харесват ЕС, а останалите които им плащат вноските за членството естествено на харесват ЕС. Изводът обаче е един: ЕС в този си вид няма бъдеще. Той прилича на една соц. организация която преразпределя по неясни и заобикалящи се критерии огромни обществени средства, които се разхищават и крадат. Това нарушава конкуренцията и обрича на гибел бизнеса който не може да се добере до тези средства.

  7. Анонимен
    #24

    Ще го харесваме докато преминем към еврото. Като стане хляба 3 евро и билетчето за транспорт 1.5 евро при заплата 300 евро никак няма да харесваме ЕС, но ще бъде късно.

  8. Анонимен
    #23

    На българите им е слабост да са с положително отношение към съюзи...

  9. Анонимен
    #22

    каква е тая статия? ние сме с най-доброто отношение а Люксембург - 78% от тях намират ЕС за добра идея?? какво е това

  10. Анонимен
    #21

    ами както винаги бг е на опашката и по адекватност!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.