Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите с по-високо доверие в ЕС, отколкото в собствените си институции

0 коментара

Българите имат по-голямо доверие в Европейския съюз, отколкото в собствените си институции. Това показват резултатите от най-мащабното за страната ни изследване за обществените нагласи за членство в ЕС, извършено по поръчка на Европейската комисия. Изследването е по единната методика Евробарометър, която се прилага в страните от общността. То е проведено през октомври 2004 г. едновременно в 25-те държави членки на ЕС, четирите кандидат-членове България, Румъния, Хърватска и Турция и в северната част на Кипър.

Данните огласиха в петък ръководителят на Делегацията на Европейската комисия в София Димитрис Куркулас и Марчела Абрашева от социологическата агенция Галъп, направила сондажа у нас.

Като цяло доверието в ЕС у българите (58%) е най-високо в сравнение с всички изследвани страни. У нас то отстъпва само на доверието на българина в телевизията (65%), сочи още изследването. В ЕС телевизията се ползва с 15% по-ниско доверие, отколкото в България, а на радиото и там, и у нас вярват поравно (50%). Идентично е и доверието в печата - по около 40% от хората.

Най-голямо е недоверието в България към политическите институции - 78% към партиите, 71 % към парламента, 63% към правителството, 65 % към правосъдието. 60 на сто от българите не вярват на синдикатите, а отношението към неправителствените организации е по-скоро недоизградено - по една трета от хората им се доверяват, не им вярват или нямат позиция.

Любопитното е, че Европейският съд се ползва с доверието на 53% от съгражданите ни, докато българският получава одобрението на 35 процента.

Половината от анкетираните българи твърдят, че не знаят нищо за ЕС, но това не е толкова тревожно, защото същите резултати се получават и сред анкетираните например в Белгия, обясни Марчела Абрашева.

Сред конкретните неща, които българите не знаят за съюза, е броят на страните в него. Само 21% знаят, че той не се състои от 12 държави. 16% са наясно, че и в България ще се провеждат избори за родни представители в Европейския парламент, 61% се колебаят дали председателят на Европейската комисия се избира пряко от гражданите на ЕС.

Българите са своеобразен феномен с очакванията си в личен план от присъединяването към ЕС, отбеляза Абрашева. 69% от тях или с 12 на сто повече от средното за европейските страни искат Брюксел да играе по-голяма роля в личния им живот след 2007 г., което е свързано с очакванията им членството да реши въпросите с безработицата и с икономическия просперитет.

Другият български феномен е песимизмът по отношение на сегашния и бъдещия живот в личен план, отбеляза още Абрашева. Българите са най-недоволни от животи си в сравнение с останалите европейци, като едва 23% от тях са оптимисти, че животът им ще се подобри в следващата година.

България е сред петте страни в Европа, които имат най-положителна оценка за ЕС. Тя се нарежда на четвърто място след Румъния (76), Ирландия (75%), Италия (64%) и е наравно с Турция (63%). Сред останалите страни в Европа най-положителната представа за общността споделят едва 25-50%. Като цяло българите свързват Евросъюза с положителни емоции, сочат резултатите от изследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.