Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са двойно по-нещастни от нормалното за Източна Европа

Гърците обаче са по-нещастни

0 коментара
Българите са двойно по-нещастни от нормалното за Източна Европа

Щастливите хора в България е двойно по-малко от средното за цяла Източна Европа, сочат резултатите от годишното изследване на Асоциацията УИН/"Галъп интернешънъл", публикувано във втопрник.

Само 31% от българите се определят като щастливи, а нещастните и много нещастните са 15 процента. Половината българи (49%) не се чувстват щастливи, но не се определят и като нещастни. Средно в Източна Европа щастливите хора са двойно повече - 58%, нещастните са едва 6%. Ни щастливи, ни нещастни са една трета от хората. 

Проучването е на база на допитване до 64 000 души от 65 държави по цял свят. В България е анкетирана представителна извадка от 1008 души през ноември по метода лице в лице.

Българите изглеждат песимисти и за 2015 година. По-малко от 20% от запитаните се надяват, че следващата година ще е по-добра от предишната, над 1/3 са песимисти, а още толкова мислят, че годината ще е същата. За сравнение - в световен мащаб 42% вярват, че следващата година ще е икономически успешна за тяхната страна. В същото време само 12% от западноевропейците смятат, че 2015 г. ще бъде година на икономически просперитет.

Фиджи е страната с най-щастливо население в света (93%). Най-щастливата страна в Западна и Източна Европа е Финландия, където 80% от хората, декларират че са щастливи. Най-нещастната нация в Източна и Западна Европа е Гърция, където едва 24% от анкетираните заявяват, че са нещастни или много нещастни, което не е изненадващо предвид икономическата криза в страната.

В Африка (75% от хората) и Азия (63%) се намират най-големите оптимисти за следващата година. Обратно, Източна Европа и региона на Близкия Изток и Северна Африка и Западна Европа се оказват най-песимистичните региони.

По повод отбелязваната през тази година 100-годишнина от началото на Първата световна война авторите на изследването са задали на анкетираните и въпроса биха ли пожелали да се сражават за родината си. В глобален мащаб 60% от хората твърдят, че биха грабнали оръжие за страната си, докато 27% нямат такова желание. 

Сред западноевропейците желаещите да воюват са една четвърт, докато в арабските страни от Близкия Изток и Северна Африка делът им е 77%. В азиатските страни желанието да се защитават държавата с оръжие се изпитва от 71% от хората.

В САЩ – 44% са готови да се сражават за родината си, докато в Обединеното кралство - само 27%, Франция – 29% и Германия – 18%. Само 25% от българите изказват готовност да се хване оръжие, а половината хора не биха го направили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.