Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са най-големи оптимисти, че ЕС помага за борбата с корупцията в страната им

10 коментара

Българите са най-големите оптимисти, че ЕС помага за намаляването на корупцията в тяхната страна, сочи проучване на Евробарометър, публикувано в сряда от Европейската комисия. Общо 48% от българите са заявили, че вярват в действията на ЕС срещу корупцията. Страната ни една от седемте в ЕС, чиито граждани оценяват корупцията като "голям проблем" в държавата си. Другите са от Гърция, Португалия, Кипър, Румъния, Словения и Чехия. Проучването на Евробарометър е проведено през септември 2011 година.

Гърците (80%), румънците (78%) и българите (75%) са на мнение, че в техните страни корупцията е по-разпространена, отколкото в останалите държави от ЕС.

Според най-новата годишна класация на "Трансперанси интернешънъл" България е най-корумпираната страна в ЕС.

По-голямата част от европейците са на мнение, че институциите на ЕС са корумпирани, но най-малко това мнение се споделя от поляци, румънци и българи. Изследването отчита, че гражданите на България и на Румъния са и най-малко информирани по този въпрос.

Българите са най-убедените в ЕС, че полицията, съдът и митниците в тяхната страна са корумпирани - близо 80 процента дават такъв отговор. Изследването сочи, че 25% от румънците, българите, словаците и литовците заявяват, че през последната година са били изнудвани. Същевременно българите, както и повечето европейци (41-42%), заявяват, че ще се обърнат към полицията, ако станат жертва на корупция.

Близо половината от българите (47% процента) са на мнение, че корупцията се разраства заради липсата на ефективни наказания. Твърдението, че корупцията се дължи на ниски доходи и лоши социално-икономически условия се споделя от всеки пети европеец, но в България това обяснение е валидно за почти двойно повече хора (37%).

Корупцията продължава да бъде сериозен проблем в ЕС, като преобладава мнението, че нивата на корупцията са се увеличили през последните три години, се отчита в изводите от изследването.

Данните показват, че почти три четвърти от европейците продължават да приемат корупцията като сериозен проблем и отчитат, че той съществува на всички равнища на управление. Средно 8% от всички запитаните заявяват, че през изминалата година им е бил поискан или се е очаквало да дадат подкуп.

Повечето европейци приемат, че корупция има в местните власти (76%), регионалните (75%) и националните институции (79%). Гражданите на ЕС смятат, че подкупите и злоупотребата с власт се срещат във всички области на публичната администрация. Въпреки това за националните политици (57%) и служителите по обществените (47%) се смятат за най-податливи на корупция.

Общо 40 процента от европейците са на мнение, че прекалено тесните връзки между бизнеса и политиката допринасят за това. Двама от всеки трима европейци (67%) заявяват, че корупцията е част от бизнес културата в тяхната страна.

"С разочарование трябва да отбележа, че практическите резултати в борбата с корупцията в ЕС остават незадоволителни. Европейците очакват националните правителства да предприемат решителни мерки и е крайно време те да го направят", коментира еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом,

ЕК отчита, че корупцията остава едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправена Европа. Икономическите разходи в резултат на корупцията в съюза се оценяват на около 120 милиарда евро годишно.

Европейската комисия ще предложи скоро ново законодателство за отнемането на придобито от престъпна дейност имущество, за промяна на правилата за обществените поръчки, по-подробни статистически данни за престъпността и засилена политика за борба с измамите на европейско равнище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До 8: Обезпечен съм и пиша за кеф, а не за 30 те ти сребърника.Така че не се коси за мене.И да не си забравиш да си вземеш хаповете.

  2. Анонимен
    #9

    Просто корупцията в България е в пъти повече от тази в ЕС и няма никакви изгледи да се справим сами, затова и разчитаме единствено на външни сили.

  3. Анонимен
    #8

    7, много слабо, прекалено елементарно дори за тебеподобните. С такива посредствени включвания все гладен ще висиш.

  4. Анонимен
    #7

    До зомби №6: Ами нали в синя София пък и в Пловдив сте на власт от 1990 и виж колко ваши хора са в сегашните министерства.Доста с тази мантра за комунистическото управление. Водачът на комунистите Костадин Чакъров е на светлинни години от властови пост. Ако вълната ви пречи причината е може би у вас.

  5. Анонимен
    #6

    "Българите са най-големи оптимисти, че ЕС помага за борбата с корупцията в страната им" Защото сме толкова зомбирани от 67-годишно комунистическо "управление", че е абсурд сами да се оправим.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  7. Анонимен
    #4

    Вервайте овци, ония ви чакат в чиниите си. Нещастници!

  8. Анонимен
    #3

    Българите нямат на какво друго да се надяват за съжаление. Корупция има навсякъде, но важно е какви са мащабите й, да каква степен се отразяват на живота на хората и дали има последствия, когато тя се разкрие. В Бълтария всяко отрицателно явление е n-пъти по-изявено от другите европейски държави.

  9. Анонимен
    #2

    Ако "оптимисти" се замени с "балъци"..? А? Май по-логично става, някак си...

  10. Анонимен
    #1

    "Българите са най-големи оптимисти, че ЕС помага за борбата с корупцията в страната им" С оглед на резултатите от действията на българските управници през последните 100 години е напълно обяснимо защо надеждите на българите винаги са били насочени някъде навън.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.