Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са най-лишаващите се и недоволни потребители в ЕС

27 коментара

Българите са най-бедните и най-недоволни потребители в Европейския съюз, сочат данните от проучването "Индекс на потребителските пазари" на ЕК, данните от което бяха представени в понеделник. Според анализа, българите търпят най-големи материални лишения от всички граждани на Евросъюза, тъй като над 55 на сто от хората у нас имат мизерни материални възможности. В дъното на класацията са още Румъния (49 на сто) и Унгария (41 на сто).

Най-добри материални възможности имат потребителите в Люксембург, където процентът на хората с материални лишения е 4 на сто, в Швеция и Холандия - с по 5 на сто. Средната стойност за ЕС на процента на материални лишения е 17 на сто.

Нивото на материални лишения се измерва като процент от жителите, които не могат да си позволят да отделят пари за най-малко три от общо девет показателя - неочаквани разходи, едноседмична годишна почивка далече от дома, погасяване на ипотека или битови сметки, храна с месо, пиле или риба всеки втори ден, поддържане на дома достатъчно топъл, пералня, цветен телевизор, телефон или личен автомобил.

Проучването сочи още, че българите са и сред най-недоверчивите в ЕС по отношение на безопасността на храните. 46 на сто от анкетираните са заявили, че значителна част от хранителните продукти, които се продават на пазара, не са безопасни. Само румънците смятат, че ядат по-лоша храна от нас. Там 50 на сто се отнасят с недоверие към храните.

Едва осем на сто от хората в Люксембург, 9 на сто - в Холандия и Великобритания, и 11 на сто в Австрия се съмняват в безопасността на хранителните стоки, които се продават в търговската мрежа.

България е на последно място в ЕС и според индекса "условия за потребителите" - с 42 на сто. Индексът се формира от фактори като доверие в изпълнителната власт, дейност на потребителските организации, процент на жалбите и удовлетвореност от разрешаването им, получени обезщетения и ниво на безопасност на стоките. Най-висок е индексът във Великобритания - 74 на сто, и в Ирландия - 72 на сто. Общо за Европа стойността му е 61 на сто.

Данните показват, че България е на последно място в ЕС и според средствата, които държавата отделя за финансиране на потребителските организации - само 3 евро годишно на 1000 жители. Белгия плаща по 157 евро годишно на 1000 жители, Кипър - 176 евро, Чехия - 56 евро, Дания- 410 евро, Германия -1269 евро, Унгария- 107 евро, Люксембург-2 112 евро.

Българите са на предпоследно място, преди румънците, по пазаруване по интернет - само 5 на сто през 2010 г. са купували стоки за лична употреба чрез мрежата, показва още проучването. В Дания 68 на сто са пазарували по интернет, по 67 на сто във Великобритания и Холандия, 59 на сто в Германия и Финландия и 40 на сто средно за гражданите на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. баба ванка
    #27
  2. баба ванка
    #26
  3. znam
    #25
  4. Фон Щрьом
    #24
  5. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #23
  6. blue
    #22
  7. N
    #21
  8. Stenly
    #20
  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #19
  10. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.