Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са най-малко притеснени от газова зависимост

47 коментара
Българите са най-малко притеснени от газова зависимост

Българите са най-малко притеснени от ролята на Русия като енергиен доставчик от страните в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това показват данните от международното изследване "Трансатлантически тенденции 2009", проведено в 12 европейски страни, сред които България, Румъния, Германия, Полша, Испания, Турция, и САЩ.

Проучването е проект на "Джърман Маршал фънд" и се провежда за осма поредна година, като се базира на анкетирането на над 13 хиляди души. Българското доверие към Русия бе отразено и в миналогодишното изследване, според което сънародниците ни са най-големите русофили.

Въпреки че България бе най-потърпевшата страна от газовата криза в началото на тази година, само половината (56%) от анкетираните българи са посочили, че са притеснени от ролята на Русия като енергиен доставчик. Всеки трети (36%) не отдава такова значение на случая. За сравнение в Полша неодобрението към енергийната роля на Русия е 80%.

От всички страни, където е провеждано изследването, само в Турция и Франция по-малката част от анкетираните са посочили, че са притеснени от ролята на Русия като енергиен доставчик, съответно 50% и 51%.

Като цяло потребителите в Централна и Източна Европа се притесняват повече от ролята на Русия средно 73%, отколкото в Западна Европа - 67%. В Румъния, която също бе потърпевша от газовата криза през януари, 67% от анкетираните са посочили, че са загрижени от руската енергийна политика.

Половината българи не смятат, че трябва да се намали зависимостта от Русия

Едва 56% от анкетираните българи са на мнение, че трябва да се намали енергийната зависимост от Русия дори и да се налагат допълнителни инвестиции. Само в Турция този процент е малко по-нисък – 52%. За сравнение в Холандия 89% от хората искат намаляване на енергийната зависимост, в Германия те са 84%, в Румъния са 71%.

Най-малко са и българите, една една трета (36%), които поддържат мнението, че трябва да се упражни дипломатически натиск върху Русия, за да изпълнява ангажиментите към други държави в доставките на енергия. В Румъния те са 38%, докато в Испания и Полша са 76%.

Същевременно само 24% от анкетираните българи одобряват отказа от политики, на които Русия се противопоставя, като например разширяването на НАТО, за да бъдат осигурени газови доставки. Това е най-ниският процент от всички страни, влезли в допитването. Той е близък обаче до процента в останалите страни от Централна и Източна Европа – 28%, и САЩ – 26%. В Западна Европа близо всеки втори (41%) одобрява подобна сделка.

Вътрешният живот на Русия не ни бърка особено

Топлите българо-руски чувства се потвърждават и при оценяването на вътрешните процеси в Русия. Едва един от трима българи (33%) посочва, че е загрижен от отслабването на демокрацията в Русия. За сравнение 78% от германците са притеснени от негативните процеси в страната на Владимир Путин и Дмитрий Медведев.

Недоволството, свързано с начина, по който Москва третира съседите си, се е увеличило във всички страни, включени в изследването. Това обаче притеснява повече Запада (69%), отколкото страните от ЦИЕ (63%). Отново българите са най-толерантни към руската външна политика – само 40% не я одобряват. Българите са също и най-малко разтревожени от руската роля в доставките на оръжие за Близкия Изток.

В същото време всеки трети у нас (30%) смята, че светът се нуждае от силната лидерска роля на САЩ. Този процент е по-нисък само в Турция – 15%. В Румъния е 54%, а във Великобритания – 64%.

72% от анкетираните българи одобряват външната политика на новия американски президент Барак Обама. В Румъния одобрението е на 58% от анкетираните, а в Турция – 50%.

Климатичните промени – проблем на фирмите, според българите

Почти всички българи (90%) декларират, че са разтревожени от финансовата криза, а три четвърти (74%) - че са персонално засегнати от нея. За сравнение едва 20% от холандците и 42% от французите посочват личната си засегнатост от кризата.

Нищожна част от българите (7%) са отговорили, че държавата ни харчи твърде много, за да се справи с икономическата криза. В анкетата само словаците са дали по-нисък резултат.

Що се отнася до проблемите с климата, по-малко от половината българи са "много загрижени" от промените. В същото време те дават и най-високия резултат (82%) на смятащи, че борбата с отрицателния ефект от човешката дейност е задължение на фирмите, а не на обикновените граждани, от които се очаква да променят начина си на живот, за да спасят планетата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tt
    #48

    русофили и обамисти:)

  2. Русофоб
    #47

    Русофилията е генетично заболяване на българите още от Възраждането. Тогава те искали да заменят турското ислямско иго с руско православно робство.Просто са смятали, че така ще е по-добре.Малцина са разбирали, че едно и другото са равностойни.И напомням - фобия, значи страх, а не омраза!

  3. българин
    #46

    ЗДРАСТВУЙТЕ БРАТУШКИ.

  4. Да!
    #45

    показателна за българския дух.Разправял нашенец на чужденец, с не малка доза гордост, че сме запазили народността си - "Цели пет века сме били под турско робство!"Така ли, отвърнал искрено изненаданият чужденец - и защо сте ги търпяли толкова?!...Тази история разбира се, няма нищо общо с темата на горната статия...

  5. tt
    #44

    е страх...патологичен и трудно лечим;)

  6. Мунчо-идиотът
    #43

    "Руссссиян, Руссиян" пелтечи Мунчо-идиотът и в 21 век...

  7. ekolo
    #42

    Vse nyakoi drug tryabva da se grizhi: durzhavata, firmite.......nas tova kato che li ne ni zasyaga.Ako pitate bulgarite dali sa zagrizheni zaradi islyamskiya terorizum i tam shte ustanovite, che sa nai-malko raztrevozheni ot vsichki evropeici....ako direktno ne sa grumnali maika mu , brat mu ili setra mu --tova zasyaga drugite...a posle pliuyat po durzhavata.

  8. Machiavelli
    #41

    Mnogo dobre ste go kazali.Za da bude reshen edin problem, purvo toi tryabva dobre da bude formuliran -- nie, bulgarite veche se doblizhavame do tozi stadii na razvitie....vse pak e neshto .....az sum optimist.

  9. един
    #40

    българинът не може да се справя сам - нито с оценката на реалността, нито със самия себе си, нито с бъдещето си. Не може да разграничи добро от зло и истина от неистина. Нещо повече - той не може да живее в общество и да поема отговорност за постъпките си спрямо другите. Древните гърци отдавна са измислили определение за такъв човек - "идиос" (сам за себе си, неподвластен на реда, правилата и здравия разум), или в съвременен вариант - "идиот".

  10. Крум С.
    #39

    Не съм чак толкова подготвен за миналото, но мисля, че за сегашното русофилство голяма роля изигра половинвековното промиване на мозъците на хората. Аз също бях убеден в доброжелателната политика на Русия спрямо България, докато не прочетох „Строителите на съвременна България“ от Симеон Радев. Тази книга беше подарък за един от рождените ми дни още, когато „успешно“ строяхме социализма, но така и не я отворих няколко месеца, защото предполагах, че се отнася за Тодор Живков, Станишев, Боков, Пирински

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.