Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са най-недоволни, нещастни и подозрителни към ближния

64 коментара
Българите са най-недоволни, нещастни и подозрителни към ближния

Българите поставят своеобразен рекорд по усещането си за бедност, неудовлетвореност, недоверчивост и липса на самокритичност сред страните от ЕС. Това показват резултатите от Европейско социално изследване (ESS), в което за трета поредна година е включена България. Данните от изследването бяха представени пред медии от консорциума "ESS-Bulgaria", в който влизат социолози и преподаватели.

Изследването, чиято цел е да изследва нагласите и ценностите на хората в Европа, се прави по единна методика на всеки две години в европейските страни. У нас то е направено в края на 2006 и началото на 2007 г. сред 1400 българи в 200 населени места чрез пряко интервю. Изследването е проведено в 20 европейски страни.

На дъното сме по удовлетвореност от живота си

По отношение на жизнения стандарт в скала от 0 до 10, където 0 е "напълно неудовлетворени", а 10 - "напълно удовлетворени", България е с 3.7 пункта - най-ниската стойност за всички 20 страни. Преди българите с 5.5 пункта са румънците, с 5.8 пункта са естонците, а в края на скалата са жителите на скандинавските страни с по над 7.5 пункта. Най-ниска е и удовлетвореността ни от живота като цяло – 4.7 пункта. По този показател Румъния отново е преди България - с 5.8 пункта.

Доверието към държавата – "сигнално ниско", повече вярваме на ЕС

Доверието към държавните институции и съдебната система в България е сигнално ниско, посочи националният координатор на проекта за България доц. Лилия Димова от Агенцията за социални анализи (АСА). Доверието на българите в политиците по скалата между 0 и 10, където 0 е "никакво доверие", а 10 - "пълно доверие", е само 1.8 пункта, към съдебната система – 2.4 пункта, към парламента – 2.2 пункта. Тези показатели са най-ниски за включените в изследването страни.

За сметка на това българите имат сравнително високо доверие в европейските институции, докато при скандинавските страни то е по-ниско за сметка на високото доверие в националните институции, посочи Лилия Димова.

Подозрителни сме към ближния

Според изследването българите се оказват най-недоверчивата нация и към хората като цяло – анкетираните са дали само 3.3 пункта на доверие, а в Дания доверието към околните е 7 пункта.

Богатството е най-важно за една трета от българите

36.5% от анкетираните смятат богатството и лукса за особено важни за отделния човек. По този показател България се доближава до новите страни членки като Унгария, Полша, Естония. Най-важно е богатството за румънците – две трети от тях или 65.7% от анкетираните там му отдават първостепенно значение.

В България е най-ниска от всички изследвани страни и удовлетвореността от състоянието на икономиката - само 2.6 пункта, а в скандинавските страни тя достига 7.6 пункта. Същите са показателите и по отношение на удовлетвореността от здравеопазването и от управлението на страната.

Най-големият страх на българина – как ще живее на старини

Най-големият страх на българите е за живота им на старини. Безпокойството за това достига у нас 7.3 пункта, а в Дания то е 3.5 пункта. Докато жителите на скандинавските държави обаче смятат, че отделният човек трябва сам да се погрижи за осигуряването на живота си на старини, то в нагласите на българите тази роля е възложена на държавата.

Всеки четвърти у нас има високо мнение за себе си

Относително висока е самооценката на българина – 72.4% или три четвърти от анкетираните се самооценяват положително, а най-самокритични са французите, при които всеки втори (или 54.6%) гледа положително на себе си.

Изследването поставя България на средно място по отношение на увереността на хората, че са уважавани от околните. По средата в сравнение с останалите държави от изследването е България и по отношение на приятелствата на хората с околните и близостта със съседите.

Висок е процентът на българите, които смятат, че е важно да се спазват традициите, религиозните и семейните обичаи – 89% от анкетираните отговарят положително.

Сънародниците – най-нещастни в Европа

Българите в сравнително най-малка степен се чувстват щастливи сравнено с жителите на европейските държави, показват още резултатите от изследването. В скалата от 0 до 10 българите са с 5.2 пункта, докато щастието в Швейцария и в Дания е близо до горния край на скалата - над 8 пункта.

Българите са умерени оптимисти, наравно с французите, словаците, поляците, португалците и белгийците – 59.6% от анкетираните са отговорили, че са оптимисти за собственото си бъдеще, посочи Лилия Димова.

Според члена на консорциума "ESS-Bulgaria" проф. Николай Тилкиджиев, неудовлетвореността на българина от живота му не е толкова психологическа черта, колкото е обективно обусловена - от най-ниските минимални заплати в ЕС и от най-ниския БВП. Условията на живот в България са едни от най-трудните в Европа и това поражда неудовлетвореността и недоверието към институциите, смята той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тодор Янакиев
    #66

    Анализът на българите - в може би огромната им част показва - че не може да се говори за българска нация, а само за популация. И то популация, чиято основна същност остава РОБСКА. Тоест масовият българин – без значение от образование, пол, самомнение и пр. – все още е РОБ.Да, има откъде това да идва, но има резонен въпрос – достойнство ли е вечно да оцеляваш и да се гордееш с това? Не, това не е достойно качество. „Вторите по-интелигентност в света след евреите” българи живеят отвратително и нещастно

  2. Тодор Янакиев
    #65

    Във форума тук има интересни мнения, които говорят, че все още има виждащи сред слепците. И техния „национален” песимизъм е морален и произтичащ от реалната действителност, а не от измисленият свят дълбоките комплекси и ужасяваща провинциалност на робията. И нека се запитаме и защо най-вече протестантския, а след това и католическия свят в много отношения е изпреварил православните държави.

  3. жана д`арк
    #64

    Проблемът на българина е, че не се харесва той самия. Затова не харесва и ближния си. В психологията това го наричат комплекс, какъв точно нека го уточнят психолозите. Ние сами не се харесваме, не си вярваме, не очакваме хубавото, а с всяка нова година вместо сбъднати новогодишни мечти посрещаме поредните драстично по-високи цени на всички стоки от първа необходимост и потъваме отново, унесени в грижите си за битието. Уважаеми сънародници, нека да започнем да се харесваме, такива каквито сме, защото

  4. жан валжан
    #63

    ако в Дания някой въшляса - това ще е изненадващо изключение, което ще накара хората там да вземат мерки този проблем да не се повтаря. Ако в БГ някой въшляса - това ще е още един от многобройните признаци на запуснатост и деградация. Всъщност, на мен ми се струва цинично да говорим за въшлясването в детските градини в Дания, на фона на съдбата на децата в Могилино или бруталните случаи на убийства, омраза и насилие в семействата и в обществото ни като цяло.

  5. gara
    #62

    проблема е, работата е зле, но упорито се възпроизвежда, населението не допуска различните от себе си прилични хора в управлението, а тъпо си харесва себеподобни да го водят, сега като назначът ББ за мин.председател, с какви модерни идеи той ще забремени обществото

  6. жана д`арк
    #61

    До сега само цинична не ме бяха наричали:))) Изобщо не съм искала мнението ми да прозвучи така и съжалявам, че неправилно сте ме разбрал. За датчаните и техните въшки само се пошегувах, но хората си имат проблем и търсят решението му, което е нормално. А ние имаме много проблеми и вместо да търсим техните решения ние се жалваме колко сме нещастни, калпави, бедни, несретни, онеправдани и така само задълбочаваме проблемите си. Защото промяната трябва да тръгне първо от нас самите. А този процес, който

  7. gara
    #60

    ни призова да мислим по позитивно и се получиха позиви за повръщане, целебно е само да се съгласим с факта на собствения си привитимизъм, дълбоко да се покаем и всичко ще тръгне нагоре и напред

  8. Захариса
    #59

    " -достойнство ли е вечно да оцеляваш и да се гордееш с това?"Десетка! Поздрави!

  9. Захариса
    #58

    "И нека се запитаме и защо най-вече протестантския, а след това и католическия свят в много отношения е изпреварил православните държави."Нищо лошо в православието..., ама И ТО съществува, за да обслужва руските интереси! Това е разликата...

  10. Сашо
    #57

    Ами напълно нормално е! След като в България "всеки гледа мене си", както казваше един познат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.