Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са с най-много просрочени дългове в ЕС след гърците

В Европа всеки десети има неплатени навреме заеми или сметки, у нас – всеки трети

1 коментар
Българите са с най-много просрочени дългове в ЕС след гърците

Българите са с най-много просрочени задължения по заеми и сметки в ЕС след гърците, сочи статистика на Евростат за 2016 г. Подобно проучване се прави веднъж на 8 години.

През 2016 г. 10.4% от населението на ЕС е било изпаднало в просрочие по ипотека, наем или месечни битови сметки. Тоест всеки десети европеец е имал отложени задължения, сочат данните.

Към същия момент делът на тези хора в България е бил 34.2%. По-лошо е било положението единствено в Гърция, където близо половината от населението – 47.9%, е имало просрочия.

Прави впечатление, че в България просрочията предимно са по битови сметки или задължения, различни от банковите заеми за жилище. Страната е в групата на държавите със сравнително ниски просрочия по ипотеки – едва около 2% от населението е имало този проблем през 2016 г. За сравнение, показателят в Гърция е достигнал 15.3%.

Сравнително много хора не са могли да си плащат заемите или сметките навреме през 2016 г. и в Кипър – 26.6% от населението. В челото на негативната класация е и Хърватия – с дял от 26.4%.

Половината от държавите в ЕС – 14 страни, са се представили по-добре от средното за съюза и имат дял на гражданите с просрочия под 10.4%. Най-добри са показателите в Германия, Чехия и Холандия, където делът на населението с просрочия по заеми или сметки през 2016 г. е бил съответно 4.2%, 4.4% и 5%.

Като цяло, просрочията по ипотечните кредити са по-редки в сравнение с тези по комуналните сметки. Например делът на гражданите на ЕС със забавени плащания по ипотеки или договори за наем през 2016 г. е бил 3.5%. Хората с деца два пъти по-често са били в подобна ситуация. Делът на просрочилите при такива домакинства е бил 4.8%, докато при домакинствата без деца – 2.3%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Проблемът явно идва от това, че банките крият дълговете и обявяват проблема, когато вече не може да се реши и се е стигнало до фалит. Предложението за "безплатна вода" кара хората да си мислят, че тази сметка не е важна и могат да не я плащат. Трябва да се въведе санкция: банките да не отпускат заеми на некоректни платци. Ако не си платил битовите си сметки, какъв бизнес правиш?! Как ще си платиш ипотеката, ако не можеш да покриеш малките си разходи?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.