Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са с най-положителна нагласа към Путин и Русия от целия свят

88 коментара
Българите са с най-положителна нагласа към Путин и Русия от целия свят

В световен мащаб хората изразяват все по-малко увереност в способността на руския президент Владимир Путин да постъпва правилно по отношение на световните дела. В повечето от 33-те страни, изследвани от изследователския център “Пю“ през 2019 г., по-малко от половината гледат на Русия благосклонно.

В 16 от 33 анкетирани страни повечето хора не са благоразположени към Русия. Особено критични са северноамериканците и западноевропейците. Само 18% от американците и три от десет канадци имат положително мнение за Русия. В Западна Европа само 31% гледат на Русия положително, между които 12% от шведите, 23% от анкетираните холандци и 26% от британците.

В Централна и Източна Европа процентите са малко по-различни. Мнозинството в Словакия (60%) и България (73%) гледат благоприятно на Русия – най-положителните оценки, които страната получава в световен мащаб, сочи проучването, цитирано от БГНЕС.

Мнозинството в Литва, Полша, Чехия и Украйна показват обратното. Само 34% от хората в Чехия имат положителна настройка към Русия, в сравнение с 60% в Словакия. Германците също се различават във възгледите си за Русия в зависимост от това дали се намират в бившата Източна или в Западна Германия: 33% в бившия Запад имат благоприятен поглед върху Русия, в сравнение с 43% в бивша Източна Германия.

Оценките за Русия в други части на света също са различни. Отчетените 41% в шестте проучени азиатско-тихоокеански страни показват благоприятен поглед върху Русия, докато за 40% това не е така. Само около една четвърт в Япония (25%) и Австралия (26%) виждат Русия в добра светлина, контрастирайки с мнозинство от 56% при филипинците. В Индия 49% имат положително мнение.

Възгледите на американците за Русия са в най-ниската си точка за десетилетие. 18% от американците, които днес имат положително мнение за Русия, е далеч по-нисък резултат от 44%, изразили благоприятно отношение през 2007 г.

Междувременно мненията на руснаците за САЩ за кратко се подобряват след избирането на Доналд Тръмп, но положителните настроения оттогава намаляват. Само около три на всеки десет руснаци (29%) имат положително мнение за САЩ днес.

В Западна Европа отношението към Русия е по-малко положително, отколкото в началото на 2010 г. През 2011 г. приблизително половината във Франция (53%), Обединеното кралство (50%) и Германия (50%) имат положителни възгледи за Русия, като тези в

Испания са сравнително по-малко (46%). Но след анексирането на Крим от Русия през 2014 г. се наблюдава рязко снижаване на положителните възприятия за Русия и тези настроения продължават да се запазват. Броят на хората с положителни възгледи към Русия малко се е увеличил във Великобритания, Испания и Германия през последните години, но остава по-малък, отколкото преди конфликта с Украйна.

Като цяло по-младите хора са по-склонни от по-възрастните да гледат на Русия положително. В Япония, например, половината от тези на възраст от 18 до 29 години имат благоприятно мнение за Русия, в сравнение само с 16% от тези на 50 и повече години. Съществуват двуцифрени разлики между тези възрастови групи в 15 други страни.

В някои страни от бившия комунистически блок тенденцията е обратна. В България, Чехия и Словакия хората на възраст 50 и повече години са с по-благоприятно отношение от тези на 18 до 29 години.

Малко хора в световен мащаб изразяват увереност в Путин. В 22 от изследваните 33 държави повечето нямат доверие в Путин. 60% от хората в тези страни нямат доверие в Путин що се отнася до постъпките му спрямо световните дела.

Както при оценките за Русия, доверието в Путин е особено ниско в Северна Америка и Западна Европа, където мнозинството в повечето страни не му вярват. В бившата съветска република Литва седем на десет души нямат доверие в Путин. 62% от българите обаче имат доверие в руския лидер – най-високият дял в изследваните страни. За разлика от тях украинците са недоверчиви към Путин: при около осем на десет липсва доверие в руския лидер, когато става дума за световни дела.

Доверието в Путин също е ниско в части от Азиатско-Тихоокеанския регион. В Австралия, Япония и Южна Корея около седем на десет казват, че нямат доверие в Путин по световните въпроси. Мнозинството в Израел и Бразилия по подобен начин изразяват липсата на доверие в него.

В САЩ има известно разделение, когато става дума за Путин. Като цяло американците постоянно изразяват недоверие в него спрямо постъпките му по световните въпроси, но републиканците и демократите се различават донякъде в тези възгледи. Сега републиканците са с 21 пункта по-положително настроени към руския лидер от демократите (31% срещу 10%), което е най-широкото партийно различие по този въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

88 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valpet
    #88

    Заглавието на статията изисква малко по-подробно описание на така наречения "профил" на българските русофили и путинофили. Човек може да разбере, макар и да не му харесва, че в България има 73% русофили. Но това, че 62% са путинофили освен, че не е за харесване, е и крайно неразбираемо: Защо повечето българи харесват един диктатор, който не зачита човешките права в собствената си страна и нарушава международно приети споразумения?! Този въпрос изисква анализ, който отсъства в статията. Освен това и двете цифри (73% и 62%) са някак си казани между другото, въпреки, че според заглавието, те са най-важното. Общо взето - има определено несъотвествие между заглавие и съдържание.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #87
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #86
  4. Филка Русофилка
    #85

    Кaквa e пoлзaтa oт тaкивa дoлнoпpoбни пacквили, cлeд кaтo e яcнo, чe тoвa ca eкcкpeмeнти нa cъщитe pуcoфилcки пoлитoглoти и coциo-пoлюциoниcти, кoитo твъpдят, чe 80% oт бългapитe били pуcoфили, pecп. дeбили ?! Иcтинcкитe бългapcки жуpнaлиcти paбoтят зa oгpaмoтявaнeтo нa нapoдa, a нe зa нeгoвoтo зaтъпявaнe!

  5. pepe
    #84
    Отговор на коментар #13

    Ти остави коронавируса, те колко СПИН внасят... Русия е страната В СВЕТА с най-бързо растящ брой на приносителите на HIV. Има данни за цели области, включващи големи градове, където броя на серопозитивните е двуцифрен в процентно изражение спрямо общия брой на населението.

  6. pepe
    #83

    По думите на "Вожда на матряла", 80% от матряла за нищо не става, така че... само 62% доверие за ЛилП са дори изненадващо малко. А като се вземе всичко това предвид, не е учудващо и общото състояние на странта - икономическо, социално и демографско. Всъщност, като се замисли малко човек, на този фон изглежда, че ЕС и неговите институции се справят учудващо добре със задачата да изведат България на някакво, да не казвам "европейско", че от европейското сме твърде далеч, но поне някакво приемливо за цивилизована държава ниво.

  7. Илиев Пешо
    #82
    Отговор на коментар #79

    Обща култура е и познаване на темата по която пишеш. А да се върнем към темата, че много обичаш да отклоняваш - част от писалите тук имат нацистки идеи - да има само едно правилно мнение, а другите - не са граждани. (Колкото до пропаганда - всички използват пропаганда - и западът и преди и след СВС не е бил назад.)

  8. Коментарът е изтрит в 00:21 на 10 февруари 2020 от автора.
    #81
  9. Естествено
    #80
    Отговор на коментар #72

    Специално за България няма объркване на понятията. Почти всички русофилски водачи са или "бивши" комунисти или произхождат от такива. Така, че за България, двете понятия считам за практически еквивалентни, поне в 90% от случаите.

  10. Естествено
    #79
    Отговор на коментар #78

    Използването на литературен език е въпрос на обща култура. Филологията е съвсем друго нещо. ☺ А, такава брилянтна демагогия скоро не бях чел. ☺ Не драги, именно за комунистите всички инакомислещи са "нацисти". Ето такива "нацисти" са разстрелвани без съд и присъда през септември 1944 г., съдени са от "Народен съд" и са пращани в лагери. Какъв "нацист" е бил Димитър Пешев? ☺ Но както и да е. Я да ми посочиш някоя западна страна с централизирана, планова икономика, без частна собственост и с тоталитарно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.