Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са сред най-изкушените в ЕС да пият антибиотик без рецепта

21% от хората у нас продължават погрешно да смятат, че трябва да спрат лечението, когато се почувстват по-добре

1 коментар
Българите са сред най-изкушените в ЕС да пият антибиотик без рецепта

Два пъти повече хора у нас пият антибиотици без лекарско предписание спрямо средните нива в ЕС. Това показва ново проучване на Евробарометър относно обществената осведоменост за антибиотиците и общите тенденции при тяхната употреба, публикувано от Европейската комисия в навечерието на Европейския ден на осведомеността относно антибиотиците – 18 ноември.

Проучването показва, че като цяло по-малко хора в ЕС, в това число и в България са пили антибиотик в последната година, спрямо резултатите от предходни проучвания.

Средно 32% от гражданите на ЕС и 34% от българите са пили антибиотик през последната година, което е 5% спад спрямо 2016 година.

В същото време обаче 14% от българите са пили антибиотик без лекарско предписание, което е увеличение с 2% спрямо 2016 година и е два пъти над средноевропейската употреба на антибиотици без рецепта, която е 7%. Само в Румъния и Австрия повече хора са приемали антибиотик без медицинско предписание (15%).

Сравнително висок процент от българите (31%) при средно 19% за ЕС казват, че са пили антибиотици при грип и настинка, когато приемът им е ненужен.

Също така висок процент българи – 21% продължават погрешно да смятат, че трябва да спрат антибиотичното лечение, когато се почувстват по-добре. Това погрешно схващане се споделя от едва 13% от гражданите на ЕС.

Това поставя България в дъното на ЕС по осведоменост как е правилно да приемаме антибиотик. У нас 70% дават правилния отговор, че антибиотикът се пие докато приключи предписаният от лекаря курс. За сравнение средно 84% от гражданите на ЕС дават правилен отговор, като в Северна Европа и Чехия над 90% от хората отговарят правилно.

Едва 17% от българите и 33% от гражданите на ЕС са получили в последната година информация да не употребяват ненужно антибиотици, като повечето българи са получили тази информация от лекар, докато повечето европейци – от други източници.

Като цяло над две трети от хората биха искали да получат повече информация за антибиотиците. 26% от гражданите на ЕС и 34% от българите имат нужда от повече информация за това в какви случаи се пие антибиотик.

25% от европейците и 21% от българите имат нужда от допълнителна информация по отношение на антибиотичната резистентност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Пиенето на антибиотик без рецепта има по-сложни причини и еднозначна оценка не е правилна. 1. В Западна Европа по-трудно се купува без рецпта. Тук е по-лесно. 2. Повечето зрели хора имат опит и могат сами да преценят кога да пият антибиотик. 3. Опашките и опасността от хващане на още някой вирус докато се чака при GP-то кара много хора по време на епидемии да не ходят по поликлиники. Сигурно има и редица други причини. Като цяло, смятам, че няма кой знае какъв проблем в това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.