Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са сред най-малко убедените в нуждата да се помага на чужди държави

Като цяло европейците потвърждават подкрепата си за международното развитие

2 коментара
Българите са сред най-малко убедените в нуждата да се помага на чужди държави

Tазгодишното проучване на Евробарометър относно сътрудничеството на ЕС за развитие показва широк консенсус сред европейските граждани относно важността на международното сътрудничество и развитие. Почти 90% от гражданите на ЕС заявяват, че сътрудничеството за развитие е важно, за да се помага на хората в развиващите се държави.

Това потвърждава тенденцията, наблюдавана през последните години, и показва, че сътрудничеството за развитие е една от политиките на ЕС, които най-често се възприемат положително, съобщи ЕК.

Проучването показва, че българите са сред най-слабо убедените в тази позиция.

Три четвърти от европейците са съгласни, че ЕС следва да укрепи партньорството си с Африка и да увеличи финансовите инвестиции за създаването на работни места и осигуряването на устойчиво развитие и на двата континента.

Европейските граждани подкрепят работата за постигането на обща глобална програма за развитие в рамките на целите за устойчиво развитие. На въпроса кои са основните предизвикателства пред развитието, гражданите подредиха по приоритети възловите цели за устойчиво развитие така: образование, мир и сигурност, вода и канализация, здравеопазване, продоволствена сигурност и селско стопанство, икономически растеж и заетост и права на човека.

Над 70% от гражданите на ЕС заявяват, че финансовата помощ е ефективен начин за справяне с незаконната миграция и също толкова голяма част изразяват съгласие, че предоставянето на финансова помощ за развиващите се страни допринася за намаляване на неравенството в тези държави. Същият процент европейци смятат, че предоставянето на финансова помощ за развиващите се страни е ефективен начин за засилване на влиянието на ЕС по света.

Българите са сред европейците, най-малко склонни да подкрепят осигуряването на помощ за развитието на чужди държави, показват данните.

Над две трети (67 на сто) от участвалите в допитването българи казват, че осигуряването на помощ за хората в развиващите се страни е важно. Това е най-ниският дял в ЕС (средно 86 на сто) и представлява спад от пет на сто спрямо миналата година. Половината българи (49 на сто) са на мнение, че справянето с бедността в развиващите се страни трябва да бъде сред основните цели на ЕС, а 64 на сто очакват фирмите да помагат на тези държави.

Българите (65 на сто) са сред европейците, най-слабо убедени, че решаването на въпроса с бедността извън Европа е от полза за ЕС, че допринася за европейското влияние и за спокойствие и справедливост по света.

Българските участници в допитването са изразили най-сдържана подкрепа (49 на сто) за възможността ЕС да повиши помощта за Африка (спрямо 75 на сто такива отговори средно в ЕС).

Докато 71 на сто от останалите европейци са на мнение, че помощта за развитие е средство за справяне с миграцията, това становище споделят 57 на сто от българите, сочат данните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Наливането на пари не решава проблемите. Трябва да се създадат международни програми, които да ангажират местните активисти в конкретните държави, заедно с държавните служби и неправителствените организации. Демокрация и благосъстояние не са стока, която се изнася от развитите държави към неразвитите...

  2. Калико Джо
    #1

    Но пък са първи да искат на тях да им дават пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.