Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са втората по численост група сред икономическите имигранти в Гърция

0 коментара

Българите са втората по численост етническа група в общността на икономическите имигранти в Гърция с 6,8 процента. Това разкриват данните от подадените досега документи в рамките на кампанията за легализиране на имигрантите в страната, цитирани от в. Елефтеротипия.

Голямото мнозинство от икономическите имигранти в Гърция са от Албания /65 процента/. Трети по численост са румънците с 4,6 процента. В първата десетка са още имигрантите от Пакистан, Украйна, Полша, Грузия, Индия, Египет и Филипините. По неофициални данни икономическите имигранти в Гърция възлизат на около един милион души.

При последното преброяване през 1991 г. бяха регистрирани 797 093 чужденци, живеещи в страната. През първата фаза от кампанията за легализиране на нелегалните имигранти, който започна през 1998 г., молби за разрешително за временно пребиваване в страната са подали 371 641 чужденци, докато през втората фаза - предвидена за издаването на карти за пребиваване с ограничен срок, документи са подали 212 860 души.

Мнозинството от икономическите имигранти /74 процента/ са мъже, разкриват данните от кампанията. Този процент обаче варира в зависимост от страната, от която произхождат. Така например при повечето страни от Югоизточна и Източна Европа болшинството от имигрантите са жени.

За България техният процент е 57 процента, за Грузия - 63 процента, за Молдова - 74 процента, за Русия - 75 процента, за Украйна - 80 процента. Мнозинството от икономическите имигранти в Гърция /90,8 процента/ са на възраст до 44 години.

Възрастовата граница е най-висока при грузинците, следвани от филипинците и българите. 51 процента от икономическите имигранти в Гърция са завършили гимнаия, 38 процента - начално училище, а само 2 процента са неграмотни. Завършилите висше образование са 9 на сто. Мнозинството от имигрантите /44,2 процента/ са концентрирани в областта на Атина Атика.

Следва областтта Централна Македония /15 процента/ и полуостров Пелопонес /6,8 процента/. Голямата част от икономическите имигранти са пристигнали в Гърция през последните десет години. В началото те са били назначавани предимно на нископлатена работа и са живеели при лоши условия.

Днес обаче повечето от тях се местят в по-хубави апартаменти, купуват си автомобил, разполагат с банкови сметки и откриват свои собствени малки фирми, пише гръцкото издание.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.