Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите ще започнат да работят за себе си на 6 май

3 коментара
Българите ще започнат да работят за себе си на 6 май

През настоящата 2016 г. ще работим до 6-ти май, за да си платим данъците към държавата. Образно казано това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си, съобщават в петък от Института за пазарна икономика. Датата е символична, като показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде незабавно изземвано – ние я наричаме ден на свобода от правителството, а по-света е известна като Tax Freedom Day, отбелязват от неправителствената организация.

През последните години се наблюдава устойчива тенденция датата да идва все по-късно, което означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства. Този процес е съпроводен и с увеличаването на бюджетния дефицит след 2013 г., който предполага и т. нар. дни за отработване - това са дните, които в бъдеще ще трябва да изработим, за да попълним текущата дупка в бюджета. През 2016 г. ще останат близо 8 дни за отработване, а само за последните три години (2014-2016) натрупаният бюджетен дефицит (над 7 млрд. лв.) се равнява на пълен месец, в който данъкоплатците трябва да работят само за държавата.

Методологията за пресмятането на тази символична дата е сравнително проста – съпоставят се приходите в консолидирания бюджет на държавата (без помощите) спрямо БВП на страната. За целта се използват само официални данни или прогнози на правителството. Взимат се приходите, а не разходите, тъй като именно те показват какво се изземва от гражданите и бизнеса през текущата годината. Помощите не се включват, тъй като те не идват директно от джобовете на българските данъкоплатци – основно това са европейски средства.

През 2016 г. българите ще изработят средно по 241 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП (заложен в Бюджет 2016). Следователно през текущата година са необходими малко над 126 дни, за да се изработят предвидените над 30 млрд. лв. национални приходи в бюджета. Дните за отработване се появяват заради заложения дефицит от 1.8 млрд. лв. по консолидираната фискална програма.

Какво означава това за българина?

Нормално, сметките по-горе представляват средни стойности, които носят малко информация за отделния човек. Данъчната тежест в България е различна за всеки, като голямата тежест пада върху раменете на работещите българи, които плащат своите данъци – те плащат подоходни данъци, внасят осигуровки и потребяват повече, тоест пълнят хазната с ДДС и акцизи. За тези, които могат да бъдат определени като „средна класа”, денят на свобода от правителството може да настъпи дори през лятото. От друга страна за хората, които не работят или работят „на сиво”, денят на свобода от правителството идва много по-рано.

И все пак, всеки пълни хазната по един или друг начин. Най-много дни през 2016 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 35 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни над 19 дни. За осигуровките ще ни трябват 30 дни – 21 дни за социално осигуряване и 9 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 12 дни, а тези от корпоративни данъци – за близо 8 дни. Други 8 дни ще работим, само за да платим държавните и общинските такси, пишат от ИПИ в своя анализ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #3

    Приходите нарастват не от по-високо данъчно облагане, а и от предотвратена контрабанда и данъчни измами, т.е. от по-добра събираемост. Не е редно да се пишат на задника на „гражданите“ да ги отработват, а на мошениците и т.н. От тази крива човек няма как да се сети, че средномесечната работна заплата през 2015 г. е била с ок. 8% по-висока от тази през 2014 г. и с над 22 % спрямо 2011 г.

  2. Филка Русофилка
    #2

    Така представен, анализът на Института за пазарна икономика неминуемо ще предизвика сиромахомилски коментари. Например, че чревоугодните министри в правителството собственоръчно изплюскват 5/12 от доходите на „гражданите“. Всъщност, те преразпределят от името на „гражданите“ тези техни доходи, които пак се връщат при „гражданите“, но може би по не най-справедливия начин. Бюджетният дефицит се финансира със заеми, но те се изплащат разсрочено, а не в същата година, когато са взети. Евросредствата също стават доходи на „гражданите“, а тук за „удобство“ са изключени.

  3. Е-мил
    #1

    Приказките свършват там, където започва броенето и измерването - казваше един учен мъж. Кривата от диаграмата показва нагледно, че "триглавата ламя" остави на боко стръмно спускаща се линия на намаляване на Tax Freedom Day в резултат на огромния бюджетен излишък и намаляващата външна задлъжнялост, при боко І кривата тръгва нагоре, при Орешарски е почти хоризонтална и при боко ІІ - както се пееше "нагоре, нагоре.."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.