Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите смятат безработицата за най-голям проблем

35 коментара

Безработицата се приема като най-сериозния проблем от българите, а икономическата обстановка в страната е изместила от актуалния дневен ред на обществото корупцията и организираната престъпност. Това показва социологическо проучване на "G consulting", представено в петък от социолога Живко Георгиев. Изследването е направено по поръчка на евродепутата от БСП Кристиян Вигенин.

На първо място в топ 10 на проблемите в България 62% от хората поставят липсата на работни места. Далеч назад на второ място е корупцията с 29%. Общо 7 от 10-те позиции са заети с икономическа проблематика. Българите отчитат още ниските доходи (24%), безпаричието (22%), финансовата криза (13%), слабото производство и малките пенсии (9%), както и ръста на цените (8%).

"Широката публиката вече оценява решаването на конкретни икономически проблеми. Управляващите доказаха, че относително добре се справят с корупцията и престъпността, но ги очаква друго", коментира социологът. Сериозни проблеми остават здравеопазването (20%) и битовата престъпност (17%).

"Има високо равнище на тревожност. Най-големият срив на оптимизма се забелязва в онази прослойка, която през 2008 година бяхме готови да обявим за новата средна класа. Това са предимно младите образовани хора и дребният бизнес. Те най-сериозно преживяват срива, защото нямат опит с кризите. По-старото поколение вече е експерт по оцеляване", заяви Живко Георгиев.

Общо 49% от хората оценяват икономическата ситуация в страната като "лоша" срещу 26% с оценка "средна" и 3% с оценка "добра". Други 19% считат, че нещата са "много лоши". Георгиев направи уточнението, че тези нагласи са изказани през летния период, когато по принцип социологическите изследвания засичат по-оптимистично отношение към случващото се.

В същото време обаче 5% от участниците в изследването считат, че ситуацията в страната се е "подобрила решително". Други 47% обявяват, че "има позитивни промени", но те не са ги засегнали пряко, 29% считат, че "нищо не се е променило", а 16% обявяват ситуацията за "влошена".

Подкрепата за ГЕРБ е спаднала от 50% в средата на миналата година до 31-33% в момента. БСП от 9% е достигнала до 14-15%, но не расте над тези равнища. ДПС регистрират 6-7%, а "Атака" и "Синята коалиция" са с по 3 процента.

"Има усещане, че се изпаряват надежди, както при управляващите, така и при опозицията, защото и там не кипи от идеи. Фабриката за надежди не работи. Хората все още не възприемат ГЕРБ за виновни, но вече ги товарят с конкретни отговорности", обясни Георгиев. Според него причината управляващите да не бъдат винени е, че хората нямат друга алтернатива.

В същото време българите продължават да възприемат положително членството в ЕС, но гледат значително "по-трезво" на него. "ЕС се възприема като буфер. Хората считат, че членството ще ни предпази от потъване, но в същото време няма да ни помогне да се оправим", заяви Георгиев.

Като най-голяма ценност се възприема свободата на пътувания и образованието в Европа, а на второ място с еднаква тежест се приемат европейските фондове и контролът върху тяхното разходване. "Българите приемат еднакво добре и моркова, и тоягата. ЕС се възприема като своеобразен гарант. В този смисъл хората вече са овластили европейските институции и имат очаквания от тях", каза социологът.

Най-сериозно позитивно влияние на ЕС върху България се вижда в борбата с престъпността, защитата на потребителите, намаляването на корупцията, опазването на околната среда, издигане на ролята на България по света и националната сигурност. Като отрицателно се определя влиянието в областта на енергетиката. Георгиев обясни това с негативните реакции около закриването на блоковете на АЕЦ "Козлодуй".

На този фон обаче българските евродепутати и особено тези от ГЕРБ не са достатъчно разпознаваеми. Едва 14% от избирателите на ГЕРБ могат да посочат поне един от петимата евродепутати на тази партия. В същото време те разпознават водещите лица на другите представени в Европейския парламент български формации.

Най-разпознаваемите лица са на Надежда Нейнски (Синята коалиция), Антония Първанова (НДСВ) и Ивайло Калфин (БСП). Сред десетте най-познати български евродепутати няма нито един от ГЕРБ.

"Това не е толкова проблем на самите евродепутати, колкото на партийната политика на ГЕРБ. Издигат се пиедестал 2-3 публични фигури, а останалите остават в сянка. Това е лоша политика, обидно е за избирателите и може да изиграе лоша шега на управляващите", заяви Георгиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Казасов
    #36

    Е,много вода изтече след 1997-2001 г,минахме през НДСВ,тройна коалиция,сега Герб.Лошото на Синята коалиция е ,не че са малко,а че нямат собствена физиономия.Герб е мощен и ги смила.Ама май това им харесва на сините/депутатите,власимащите,около софрата/.

  2. Rumiana Geleva
    #35

    Tolkova za podlogite na Mutrata

  3. Big Papa
    #34

    приказки.Ще дойде "добрия" цар и всичко ще цъфне, е не цъфна.Ще дойде силния юнак и ще пребори треглавата ламя, е не я пребори.Оказа се, че на мястото на всяка отсечена глава изникват нови три.И като лисицата, вървим след коча и чакаме да му паднат мъдете!

  4. Big Papa
    #33

    "Политиците са лайна, обвити в целофан!"Тогава беше главен секретар на МВР и сигурно и на ум не му е идвало, че ще стане политик и това ще важи с пълна сила е за него.

  5. комунистан
    #32

    Алтернатива няма и не е имало!

  6. Big Papa
    #31

    Над 75% от хората в ГЕРБ са минали през няколко партии.

  7. Хари Габровски
    #30

    К.Вагинин има пари за соц.проучване,а за наемане на приемни по градовете няма. А му отпускат.

  8. Казасов
    #29

    Нали това казвам-вътре има сини,ндсв -йци от по ниско ниво,бивши комунисти,социалисти и всичко,което се сетиш.Но те са на гребена на вълната и сърфират.

  9. аз
    #28

    е най големия проблем на България.

  10. nabliudatel
    #27

    BIG PAPA-grchite.Ne sa 75%,a sa nad 97%.Kajete edin iziavenqkoito ne e bil v druga partia...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.