Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите стават по-щедри, но още са на опашката

2 коментара
Българите стават по-щедри, но още са на опашката

Българите са станали по-щедри през 2012 г., но въпреки това страната ни остава сред последните двадесет в света по този показатели и заема 118 от 135 възможни места. Това сочи проучване на Световният дарителски индекс на КАФ (World Givin Index), което най-изчерпателното изследва благотворителното поведение на хората по света.

 

В България броят на хората, ангажирани с доброволческа дейност (7 %) и на тези, които са помагали на непознат (36 %) е с най-високите си равнища откакто страната ни участва в това проучване.

 

С 5 % спрямо предходната година се е увеличил броят на хората, които са дарили пари за благотворителни каузи. Общо 15% от хората в България са дали пари за благотворителност през изминалата година. За сравнение година по-рано са били 10%.

 

"Радостно е, че процентите на България вървят нагоре и можем да регистрираме по-голямо дарителство и съпричастност“, коментира Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация "Помощ за благотворителността в България“, партньор на проучването.

 

Според проучването САЩ са най-щедрата държава в света, следвана от Канада, Бирма (Мианмар) и Нова Зеландия, които си поделят второто място, и Ирландия на пето място.

Топ 10 на щедрите държави продължава с Великобритания, Австралия, Холандия, Катар и Шри Ланка. Най-стиснати са Гърция, която заема незавидното последно 135-о място и Хърватия (134).

Като цяло светът е станал по-щедър, констатира проучването. Въпреки свиването в глобалната икономика, средният процент на хората, които даряват пари, участват в доброволчески инициативи и помагат на непознати се е увеличил .

Навсякъде по света жените са по-склонни да дават пари за благотворителност, докато мъжете са по-склонни да бъдат доброволци и да помогнат на непознат. През последната година у регистрирано голямо увеличение на броя на мъжете, които са помогнали на непознат.

Развиващите се икономики се изкачват в класацията като в Индия 244 милиона души са дарили пари за благотворителност в сравнение с 163 милиона в предходната година. В Китай 373 милиона души са помогнали на непознат.

 

Мианмар е страната с най-голям дял на хората, които даряват пари за благотворителност (85 %). Това подчертава факта, че даряването е нещо повече от само богатство. В действителност, от десетте държави в челото на класацията осем не са в Г-20. Великобритания е на второ място (76 %), Малта трета ( 72% ) и Ирландия и Тайланд съвместно четвърти (70 %) .

 

В Индия все повече хора даряват пари за благотворителност в сравнение с където и да било по света - над 244 милиона души. Пакистан също влезе в топ десет за броя на хората, които даряват пари за благотворителност след трета поредна година с бедствени наводнения , засегнали повече от пет милиона души.

 

В сравнение с 2011 г. най-голям ръст има в броя на младежите, участващи в доброволчески дейности - сред 15-24 годишните ръстът е от 18,4% през 2011 г. до 20.6% през 2012 г. През последните пет години тази възрастова група премина от групата "най-малко вероятно да бъде доброволец“ до втората „най-вероятно да бъде доброволец“ .

 

Туркменистан е на първо място в списъка на страните с най-голям дял на хората, даряващи време (57%) , следвана от Шри Ланка (46%), САЩ (45 %) , Мианмар (43 %) и Филипините (43 %).

 

Благодарение на голямото и нарастващо население на Индия, заедно с рязкото увеличаване на дела на хората, заети с доброволческа дейност (от 10% до 18% ), Индия изпревари САЩ като държавата с най-много доброволци - 157 милиона.

 

Американците са по-склонни да помогнат на непознат в сравнение с жителите на всяка друга държава през 2012 г. (77%). Като абсолютна стойност американците са на трето място по брой хора, които са готови да помогнат.

 

Катар е втора по големина дял на хората, които помагат на непознат (73 %), следвана от Либия (72%) , Колумбия (70 %) и Сенегал (68 %) .

 

Заради огромния брой население Китай оглавява класацията за най-голям брой хора (като абсолютна стойност), помагащи на непознати. В страната това правят над 373 милиона души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Щедрите българи умряха,а тези които са останали са на път да умират...Факта е побойщата над емигрантите,нападане на стари жени,вместо да им помагат,все гледат да те излъжат и изкопчат нещо....Щедри? ????

  2. Анонимен
    #1

    Масоните са задължени да дадат минимум 10% от откраднатото на организацията си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.