Характерна особеност на ипотечния пазар през септември е увеличаване на заемите в лева. Хората са мотивирани от очакването, че левът ще се обезцени и кредитът им ще поевтинее, сочи анализ на “Кредит център”, опевестен през почивните дни. За миналия месец делът на заемите в лева е 46 на сто от общо изтеглените кредити. Директорът на компанията Тихомир Тошев коментира, че не може да се определи откъде клиентите им имат информация за предстоящо обезценяване на лева. Според него възможността за такова развитие е “почти нулева”. Експерти припомнят, че клиентите ще изплащат по-голямата част от кредитите си, когато България вече ще е в еврозоната. Според тях тогава банките ще начислят допълнително такси за преизчисляване на кредита, което ще го оскъпи.
През септември е регистрирано и леко отдръпване на клиентите, като резултат от увеличените лихви на част от банките. По данни на “Кредит център” една пета от клиентите на банките са били засегнати от повишаването на лихвените проценти. Прогнозите са обаче това отдръпване да не продължи дълго, защото на ипотечния пазар вече се появяват първите банкови промоции, които ще важат до края на година.
Увеличава се делът на българите, които теглят кредит над 100 хиляди лева, сочи още анализът на “Кредит център” за ипотечното кредитиране през септември. Според данните на компанията, която се занимава с предварителна консултация и оценка на кандидатите за банков заем, изтеглените кредити за над 100 хил.лв. вече достигат 16.46 процента от общо отпуснатите заеми през септември. Отново по данни на консултантската фирма, за периода от януари – юли, делът на кредитите от над 100 хил.лв. е бил 11.16 процента. През август процентът на заемите от над 100 хил. лв. е заемал 14.06 на сто от общото количество на отпуснатите заеми.
Делът на тези, които са получили заем до 20 хил. лв., е намалял за един месец с 1.8 на сто. С над 2 процента са намалели кредитите в размер на 80 - 100 хил. лв. По данни на консултантската компания средният размер на ипотечните заеми, теглени в столицата през септември, е 48 728 евро. През юли средният размер на ипотечния заем е бил 39 100 евро.
Запазва се тенденцията най-често тегленият кредит да е в размер от 40 - 60 хил. лв. По данни на консултантската компания, от юли до септември делът на тези кредити е нараснал с 3.8 на сто спрямо общото число на получените заеми.
Най-много заеми теглят хората между 25 и 35 години. През септември те са 54.63 на сто от всички кредитополучатели, минали за консултации през фирмата (през юли са били 51.64 на сто).
Обяснението се търси в поскъпването на имотите и във факта, че все повече банки се насочват към 100 процента финансиране на такива покупки. В същото време нараства и делът на клиентите, които търсят 100-процентово финансиране, обясни управляващият директор на дружеството. По думите му тази възрастова група има финансова възможност да покрива кредите си, защото месечните ѝ доходи са значително над средните в страната. За сметка на това представителите на тази група нямат спестявания.
Нараства и броят на малките фирми, които търсят кредити, за да развият бизнеса си, което отговаря и на усилията на банките да предложат по-добри продукти към дребния и средния бизнес. В началото на годината най-активни в търсенето на заем са били компании с оборот от 200 до 500 хил. лв. През септември обаче ситуацията е коренно различна – най-активни с 49.15 процента са именно малките фирми с оборот до 200 хил. лв., а тези с оборот между 200 и 500 хил. лв. намаляват с над 9 на сто.
От “Кредит център” уточниха, че в последно време банките са започнали да приемат като обезпечение за кредитите и дълготрайни активи на компанията. Проблемът е, че когато заемът е без обезпечение с недвижима собственост, банките обикновено отпуска едва 30 на сто от исканата сума.
Продължава тенденцията да нараства делът на ипотечните заеми, които не се вземат целево за покупка на имот, а с тях се финансират други дейности. Всеки месец се увеличават запитванията за този тип заеми, но според специалистите от фирмата, такива сделки трябва да се обмислят много добре. Най-често към този тип заеми се насочват лекари, мениджъри и професии с по-висок социален статус в обществото, коментираха от дружеството.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
кредитите са нож с две остриета,българите ,надяващи се на хиперинфлация са си направили погрешно сметката, времената са други, а банките само едно искат-хората да теглят и теглят кредити. Когато банката дава кредит, банкерът потрива ръце.Това да го знаете от дедо ви Крумчо, внук на един от първите български банкери.
Проблемът с кредитите, които се теглят от хора, които не винаги са преценили точно възможностите си за изплащането им не е нов на Запад (ипотечната и финансова криза в САЩ и Англия, например) и естествено се пренася и в България. Въпросът е дали ще се сбъднат очакванията на хората за висока инфлация (аз не смярам че ще се стигне отново до хиперинфлация просто защото сме част от ЕС). Общо взето са възможни 2 сценария - инфлационен и дефлационен. Всеки от тях има своите предимства и недостатъци, но …
е важно да се знае, че те изискват коренно различни подходи, що се касае до инвестиции и заеми. Ако се приеме инфлационния сценарии - т.е. високи темпове на инфлация, то тогава тегленето на заеми и умното им влагане в различни инвестиционни инстрменти, вкл. и в недвижими имоти е успешната стратегия. Високата инфлация по принцип от една страна "изяжда" заемите (особено важни са условията на заема!) и от друга - увеличава номиналната стойност на инвестициите. В подкрепа на подобен сценарий е и една специфична особеност на българската икономика, където циркулират твърде големи нерегистрирани парични потоци (сивата икономика). При подобен развой се приема, че се насърчава и икономиката поради "евтините" пари, които могат да се влагат в икономически дейности.
От друга страна ако станеме свидетели на дефлационния вариант, тогава "скъпите" пари (високи лихви) водят до притискане на икономическите дейности и възможности за рецесия. Тогава очевидно инвестиционната стратегия е точно обратната - трябва да се избягват заемите и да се пазят паричните позиции. Никой няма интерес да инвестира в нещо, чиято стойност намалява. Това се отнася и за бизнеса, който преди да изтегли заема трябва внимателно да прецени дали очакваните резултати ще могат да покрият поскъпващите …
заеми и ще реализират очакваната печалба. Тъй като подобен вариант води до забавени икономически активности, той не е предпочитан от правителствата, но и другият вариант е опасен, защото насърчава инфлацията. Затова е важно правителството и националната банка да намерят необходимия баланс, където инфлацията ще е в някакви допустими граници и икономическите условия ше са добри. Това не е лесна задача, особено на фона на световната ипотечна и финансова криза, която тепърва ще се задълбочава. В страната ни има и още една особеност - в лихвите по заемите се начислява и премия поради по-високия риск. В крайна сметка в дългосрочен аспект е важна производителността на труда и БВП (брутния вътрешен продукт). Откраднатите и недекларирани средства не могат вечно да са локомотив на цените и дейностите в България. Ако ние не сме конкурентно способни и не прибижаваме производителността на труда до тази на останалите държави от ЕС, то стандартът на живот на българина ще си остава много нисък, с изключение на онези около 200,000 души, замогнали се по някакъв начин през последните 17 години, предимно по криминален начин и неплатени данъци. Лошото в България е, че правителствата като правило обслужват корпоративни и престъпни интереси и нямат нито визията, нито желанието, нито способността да проведат необходимите реформи. Те знаят, че са непопулярни, че кредитът им на доверие е на или под критичния праг и основният им проблем е оцеляването им и обслужване на нелегитимни частни и групови интереси, веднъж докопали се до властта. Това важи с пълна сила и за настоящето правителство на тройната коалиция с непрекъснатите му гафове.
един голям кредит на учител? Едва ли, коя банка раздава кредити на бедняци с нулева платежоспособност:))) За съжаление не е смешно! Наш дълг като граждани е да направим така, че горното да стане един неактуален виц. И да изискаме оставките на жалките мижитурки вълчов и орешаров, които само разтакават и правят на маймуни всички български граждани!!!
Info, za kakuv deflacionen variant govorish, za kakva hiperinflacia?! BG se namira pod VALUTEN BORD. Tova oznachava, che parichnata politika u nas e identichna s tazi na Evrozonata, koeto znachi che i inflaciata u nas PRIBLIZITELNO sledva tempovete na evro-inflaciata, makar i ne tochno (ima niakolko punkta razlika, za koito sushto si ima obiasnenie, no miastoto mu ne e tuk). Za da pochne da se govori za kakvito i da e hiperinflacii/deflacii, tova purvo triabva da stane v evrozonata, kudeto ima kompetentna centralna banka tukmo s cel da ne dopuska takiva neshta.
Взимаш 100 000 лв. и препираш многократно повече. Това си е чиста перачница на пари.
(1) още при въвеждане на паричния съвет левът бе СИЛНО НАДЦЕНЕН спрямо марката, съответно след това спрямо еврото...(2) огромни средства в евро влизат както в сивата, така и в бялата икономика - даже да вземем сделките с имоти (с чужденци) - пише се, че цената е 10,000 лева (данъчната оценка), а реалната цена е примерно 35,000 евро...(3) препраните и върнати пари в икономиката...(4) полубялата, сивата, черната икономика...(5) и т.н....(101) което може да се окаже най-важно - т.нар. паричен съвет се крепи на едно законче - най-лесната работа е да се измени...17
http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279
и това е тъпата и абсолютно безпомощна българскадесница и най-вече малоумния пожарникарЕгати нещастниците
Реалната инфлация в Бг е над 30%.В същото време в ЕС е 5-6%При това положение валутния борд е обречен.Валутния борд е патерица за некадърни правителства.А колко трябва да си некадърен да с епровали дори и с такава патерица!!!