Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите зад граница искат да гласуват по пощата. Томислав Дончев: Няма как

28 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Българи, които живеят извън страната, настояват на предстоящите парламентарни избори да може да се гласува по пощата и да бъдат открити повече секции за гласуване в чужбина. Според вицепремиера Томислав Дончев обаче това няма как да стане до изборите.

"Правим всичко възможно да осигурим максимално олекотена процедура за българите в чужбина. Но това зависи от мерките във всяка една отделна държава. Гласуване по пощата би била авантюра", каза Дончев в понеделник пред бТВ.

По думите му има "принципна симпатия" към електронното и гласуването по пощата, но според него няма как тези варианти да се въведат за два-три месеца за предстоящия парламентарен вот.

"Правителството не е господар на изборния процес. То подпомага логистично Централната избирателна комисия, осигурява обществения ред посредством структурите на МВР", каза още Дончев и добави, че ГЕРБ "нито един път не сме се явявали на парламентарни избори организирани от нас".

Според него вариантът за гласуване на карантинираните е разширяване на обхвата на подвижните избирателни секции.

Българите в чужбина отправиха искането си за гласуване по пощата по време на онлайн среща с президента Румен Радев, който продължава консултациите си за това как да се организира вотът, така че да се гарантира конституционното право при запазване на здравето. Във вторник държавният глава ще се срещне с парламентарните партии. Вицепремиерът Дончев, в чийто ресор е организацията на изборите, обяви, че ще участва в разговорите и ГЕРБ няма да ги бойкотира.

Вот по пощата

"Гласуването по пощата е най-чудесният вариант. Лично на мен ми се е налагало да чакам на опашка 3 или 4 часа, за да гласувам и мисля, че това е сериозен проблем във време на пандемия да изложим хората на тази опасност", каза живеещата във Виена Марияна Де Мео по време на онлайн срещата с Радев в понеделник. 

Тя предложи в чужбина да бъдат отворени повече секции, за да се облекчи гласуването.

"Не знам дали не е крайно късно в момента да водим тези разговори. Стискам палци да можете да убедите така наречената изпълнителна власт да отвори Изборния кодекс и да направи така нужната промяна поне гласуване по пощата", добави Де Мео.

"В Германия все повече се набляга на това да се гласува по пощата. Не мога да премълча факта, че реномето на гласуването по пощата е намаляло. Обществото е разделено и се разделя все повече на тема какво става с моя глас, след като гласувам по пощата", каза Ясен Буташков.

Според Йосиф Соломонов, който живее в Испания, обаче гласуването по пощата няма да промени активността по време на вота. "Няма да има висока активност на българите в Испания до момента, в който не се реши създаването на изборни райони "чужбина". Не знам за другите страни, не се наемам да говоря", посочи той. Думите му се базирали на анкета, която била проведена сред българската общност там.

Буташков обаче подчерта, че е нереалистично да се иска от този парламент да създаде МИР "Чужбина". 

Март – прекалено рано да се гласува

Атанас Пеканов, икономист в Европейската централна банка, който живее и работи в Австрия и е част от Стратегическия съвет на президента, смята, че в края на март е прекалено рано да се проведат избори.

"И с оглед на евентуалната надежда, че по-топлото време може да доведе до по-мека епидемична ситуация, на първо място провеждането на изборите в по-късен етап. Като нещо по-смислено, това ще позволи и събирането на хора навън и би трябвало да олекоти ситуацията. По отношение на изборите в чужбина, сега е моментът да мислим за изменения, които така или иначе отдавна са приети в други страни, като гласуването по пощата".

Около датата на изборите възникнаха спекулации, след като миналия месец член на ЦИК коментира, че вотът може да бъде отложен за месец май, а президентът Радев заяви, че смята да го насрочи за 28 март, когато изтича редовният мандат на кабинета "Борисов 3". След това обаче от екипа му уточниха, че датата може да бъде променена заради епидемията от Covid-19. Премиерът Бойко Борисов от своя страна настоя датата да бъде спазена и обвини Радев, че си "измива ръцете" с консултациите и иска да отложи изборите.

Очаква се до края на януари Радев да насрочи вота.

Дискриминация

Мария Спирова, която живее и работи във Великобритания, каза, че здравните власти на Острова не дават надежда за подобряване на пандемичната ситуация през следващите няколко месеца. 

Освен това, заради Брекзит, секциите там не могат да са повече от 35, което ще бъде дискриминация за българите от по-малките градове.

"Ние можем да отворим само 35 секции в страна, защото Великобритания излезе от ЕС. Това е невъзможно. Казвам го с цялата сериозност, на която съм способна. На последните избори имахме около и даже над 50 секции", посочи Спирова и предупреди, че намаляването на секциите ще доведе до струпване на хора.

Спирова подчерта и друго – трябва внимателно да се провери в кои страни има карантина за влизащите в страната, защото по принцип МВнР командирова представител във всяка секция извън България.

"До колкото знам, във Великобритания има начин тези хора да бъдат допуснати без да се карантинират. Но да речем в Австралия, препоръката на правителството е дори дипломатите да се карантинират", отбеляза тя.

Радев коментира, че институциите, гражданските организации, политическите партии трябва да работят заедно, така че участието на българите зад граница в предстоящите избори да бъде активно.

Президентът добави, че гласуването в чужбина има още едно важно значение - освен да бъде зачетен гласът на сънародниците ни зад граница, те укрепват духовната връзка с родината и ангажираност с обществено- политическия живот в България.

Вицепрезидентът Илияна Йотова посочи сред въпросите за предстоящите избори изтичащите лични документи на много български граждани у нас и в чужбина. 

Удължаване на личните документи

От българските общности зад граница са поставили въпроса дали ще има удължаване на документите поради невъзможността в момента да бъдат подновени. В противен случай, каза вицепрезидентът, една на пръв поглед формална причина може да лиши хората от възможността да упражнят правото си на глас. 

По думите на Илияна Йотова е важно българите зад граница да посочат какво може да се направи в подготовката на изборите, така че активността на сънародниците извън страната да бъде голяма и всеки, независимо от Covid- кризата, да има достатъчно възможности да отиде до урните и да гласува. 

В президентството в никакъв начин не искаме който и да било да си помисли, че може да използва здравната криза, за да се ограничават избирателни права, каза още Йотова.

СДС: Консултациите са евтин фарс

По-рано присъдружната на ГЕРБ партия СДС излезе с позиция срещу президента, който не ги покани на среща, въпреки че през почивните дни проведе консултации с извънпарламентарните партии.

"Консултациите на Румен Радев с извънпарламентарни партии, обявени уж за датата на изборите, напълно свалиха маската на обитателя на "Дондуков" 2. Той покани партии и движения, създадени в последните години или месеци, повечето от тях проруски и свързани с протестите срещу настоящото управление. Но предпочете да забрави проевропейски партии с дългогодишна история", посочват от СДС, които на последните европейски и местни избори бяха в коалиция с ГЕРБ и се очаква същият модел да бъде приложен и на предстоящия парламентарен вот.

В същото време СДС твърдят, че не били засегнати от това, че са били пропуснати, "защото мястото на СДС не е в тази компания от проруски, производни на БСП и пред заличаване партии".

"Поведението му (на Румен Радев – бел. ред) доказва, че датата за изборите е параван, зад който се създава новия Отечествен фронт, под егидата на президента. Благовидният предлог за сбирките на "Дондуков" 2 се използва, за да се официализират срещите му с протестърските партии, на които Радев се изживява като лидер, и на спокойствие да бабува на новата коалиция, която да осъществи голямата мечта на президента – да дърпа конците на изпълнителната власт", заявяват още от СДС.

Според СДС "протестърският театър от лятото" нямал за цел да свали управлението, защото никоя от "формациите, които участваха в него, не беше готова за избори".

"Това беше сцената, на която се подготвяше новата коалиция, под юмрука на Радев (...) Подробностите се уточняват сега, а обществото е залъгвано, че темата е датата на изборите. Вероятно Радев е наясно, че няма да има втори мандат и задкулисно се опитва да си подсигури политическо бъдеще. Президентската институция никога не е употребявана за димна завеса и евтин фарс, както в момента! Ако Румен Радев има поне малко политическо достойнство, нека да си спомни, че по Конституция, тази институция олицетворява единството на нацията, а не лични и партийни политически изгоди", заявават още от СДС. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #28
  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #27
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26
  4. случайно минаващ
    #25
    Отговор на коментар #16

    Интересно кой би ти създал същите условия и заплати като в западните държави! При положение , че след комунистите се тръгна кажи-речи от нула. Ти като западните работници ли работиш? Не вярвам.

  5. случайно минаващ
    #24
    Отговор на коментар #9

    Радев какво предложи?

  6. случайно минаващ
    #23
    Отговор на коментар #11

    И забележи - само те. С малки изключения - активисти на ДБ. Един от котилото на Радев.Други не знам да има. Подбрани мнения на българи в чужбина.

  7. pepe
    #22

    Чудя се, българите, които не могат да гласуват, поради това, че не е разрешено гласуване по пощата и няма секция, в която да могат да гласуват... не могат ли да заведат едно дело срещу управляващите за нарушени права - неосигуряване на възможност да упражнят правото си /при положение, че има начин /и то не един всъщност/, това право да се реализира - по пощата и онлайн са поне два такива начина/.

  8. Разбиращ от политика
    #21

    Тук за пръв път се сългасявам с герб. Гласуването по пощата е една гигантска мащинация. Справка изборите в САЩ, където милиони фалшиви гласове по пощата свалиха най-великия президент в американската итстория, за да дойде кощмара Жожо.

  9. Пеликан
    #20
    Отговор на коментар #19

    Умнико, не съм гербаджия! Като си толкова умен и знаещ: я кажи в кои страни в света има гласуване по пощата от странство? Пари внасяли в България... за да подпомогнат роднини. Знам и за обратен случай, когато баба и дядо пращат пари в Канада.

  10. Мнение
    #19
    Отговор на коментар #18

    Толкова глупав аргумент, че саамо гробаджия може да го изръси. Тези хора имат не само имоти, имат и близки тук, някои имат и бизнес тук. Значи като пращат пари в БГ, от които влизат данъци в бюджета, можеш да им ги взимаш, ама иначе защо гласували. Всяка година вкарват повече от чуждестранните инвестиции. Ти неандерталец ли си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.