Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българо-македонската комисия не постигна съгласие за Гоце Делчев

20 коментара
Българо-македонската комисия не постигна съгласие за Гоце Делчев

Без съгласие около личността на Гоце Делчев приключи седмото заседание на българо-македонската историческа комисия. След него съпредседателите от българска и македонска страна Ангел Димитров и Драги Георгиев обясниха, че дискусиите са били много емоционални. Като неуспешна и безплодна определиха срещата и двамата съпредседатели, съобщи БНР.

Според проф. Агнел Димитров основната разлика по темата с личността и делото на Гоце Делчев е в акцента, който се поставя от историците от София и от Скопие.

“Нашето желание е да се разгледа, анализира и да се оцени исторически от гледна точка на общото минало значението, ролята и дейността на Гоце Делчев в неговото историческо време. Нашите колеги поставят друг акцент – той е повече за отношението към Гоце Делчев в един по-късен исторически период“, посочи Димитров.

Напредък по темата за личността на Гоце Делчев няма, посочи и проф. Драги Георгиев, съпредседател от Северна Македония.

“Според нас Гоце Делчев трябва да бъде мост, личност, която ще създаде – условно казано, добросъседство. И ако очевидно съществува това добросъседство между Македония и България, това ще създаде допълнителен потенциал за това добросъседство и приятелски отношения“, каза проф. Драги Георгиев.

"Метафората мост е доста популярна, тя не е лоша сама по себе си, макар че за мен е прекалено материална, когато става въпрос за хора, за личности, за общества. Лично на мен ми се иска, ако все пак останем на тази метафора, просто да има здрави основи“, отбеляза от своя страна българският съпредседател проф. Ангел Димитров.

Спорове и за Средновековието

Оказа се, че все още има спорни моменти и за Средновековието. От македонска страна настояват в учебниците да се формулира изразът “на територията на съвременните български земи“, което според българските историци е некоректно. Спор има и за формулировката “български земи“, обясни проф. Ангел Димитров.

“Ние не намираме никакъв проблем, когато се говори за български земи в конкретно историческо време, в което много ясно са очертани границите на държавата. По тази точка мисля, че можем да стигнем до някакви разумни разбирания, макар че нека да бъдем наясно, че в такъв вид формулировки може да бъде изразявано несъгласие от едната страна. Но в крайна сметка това са просто начини да не се изказва по един и същи начин нещо, което не носи различно съдържание“, каза Ангел Димитров.

“Дори и когато не става дума за средновековната българска държава, се включва и територията на Македония. И в този аспект чувствата при нас са малко по-други и настояваме по някакъв начин това да го поставим в по-друга рамка, да се опитаме да формулираме това по начин, който да не предизвиква негативни чувства у учениците в нашата държава“, каза проф. Драги Георгиев.

Според него споровете между двете страни няма да попречат на евроатлантическото бъдеще на Северна Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #20
    Отговор на коментар #18

    Нека все пак не забравяме, че Сталинските репресии в нашата страна са много по-масови и по-жестоки в сравнение с тези в Унгария и Чехословакия. И въпреки това, горянското съпротивително движение в България се случва преди Унгарските и Чехските събития! Друг е въпросът, че е потулвана умишлено и досега тази част от историята на българския народ.

  2. Коментарът е изтрит в 17:45 на 15 септември 2019 от автора.
    #19
  3. edin.drug
    #18
    Отговор на коментар #15

    А "българският народ" какво правеше в това време? Лапаше мухите и повтаряше лозунгите. Нещо бунт да е имало? Както в Унгария или както в Чехословакия? Някой да се е самозапалил или да е издавал нелегални списания (както в Румъния)? Нито жертвите си помним, нито ни интересуват. Гоце Делчев ни вълнува. Това малоумие чудесно върши работа на руските агенти като Каракачанов, които работят срещу присъединяването на Македония към ЕС и НАТО. И към изместване на важните теми за нашата БЛИЗКА история и жертвите на комунизма.

  4. Обектив
    #17
    Отговор на коментар #11

    Това е най-разумното решение - хем вълкът сит, хем агнето - цяло.

  5. boriana
    #16

    Още от самото начало беше ясно1 че точката в договора за добросъседство свързана с историята е обречена. Тук няма русофилска намеса, а настояване на нашите националисти, които по този начин сложиха съзнателно прът в колелото за преговори и влизането на М-ния в НАТО и ЕС. Ние нямаме никакъв интерес последното да не стане. Същевременно няма никакъв шанс да се стигне до решение на този въпрос. Самуил, Гоце Делчев са вплетени в политическата доктрина на М-ния. Без тях тя остава празно говорене. Отказаха

  6. Обектив
    #15
    Отговор на коментар #14

    Хайде, не приписвайте на българския народ "отровните плодове" на налаганата му силом чужда антибългсрска пропаганда !

  7. edin.drug
    #14

    Хайде стига най-сетне с този Гоце Делчев - петдесет години не се сещахме ни за Гоце, ни за Гоцевица - караха ни да декламираме вярата си в "окончателната победа на комунизма" - сега: най-големият проблем бил, чий е Гоце Делчев. Честно казано това притопляне на великобългарски сантименти вече ми идва малко в повече. Поогледайте се! Има ли с какво да се гордеем сега? Не е ли време да се захванем да поразчистим това бунище, което сами си спретнахме и да оставим Гоце, Яне и всички останали на квалифицираните историци и най-вече - на историята.

  8. Обектив
    #13

    С опитите им да легализират в ЕС Коминтерновско- македонисткият прочит на борбите на нашия народ за освобождение на Македония и Одринска Тракия, Скопските политици рискуват да пропилеят най-ценното - нашето доверие и чувство за братска солидарност !

  9. т€еритория на Мики Маус
    #12

    Антонина Желязкoва и Красимир Кънев-БХК. Българомразци на хранилка на Сорос! дойчето велето колко милиона пъти ги е цитирало? "Права" на измислена в Москва нация. И прегърната от Сорос

  10. Десен бесен
    #11

    Не е важно какво мислим ние, или македонците за Гоце Делчев, а какво е мислил самият той за себе си. Най-голямата грешка на македонците беше, че изградиха своята национална идентичност изцяло отричаща българските си корени. Можеха да приемат тезата, че в зората на създаването на националните идентичности и държави през 19-ти век, поради много фактори са се самоопределяли като част от българския народ. В следствие на последващите политически действия на България, великите сили и създаването на македонска

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.