Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българска изложба за първото злато е най-посещавана в света

7 коментара
Българска изложба за първото злато е най-посещавана в света

Авторитетното издание The Art Newspaper обяви изложбата на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН - "Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа" за най-посещаваната изложба на антична тематика през 2017 г. Класацията е направена на основа на броя посещения дневно.

Своя дебют изложбата направи на 7 март 2017 г. в Музея за история на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във Виена, където бе отворена за посетители до 25 юни 2017 г. За малко над три месеца тя е привлякла 213 553-ма посетители.

Музеят за история на изкуството във Виена спечели класацията с избора на експозиция, чиято основа са артефакти, открити в района на Ада Тепе, най-старата известна златна мина на Европа, по време на проучванията за разработване на открит рудник в находище Ада тепе край Крумовград.

"Дънди Прешъс Металс" изцяло финансира археологическите проучвания и с това направи най-голямата досега частна инвестиция в проучване на отделен археологически обект в България.

Изложбата включваше и редица други експонати, представящи пред широката публика темата за развитието на технологиите и добива на благородни и цветни метали в тези части на Европа през бронзовата епоха.

"С 2241 посетителя дневно, това е най-посещаваната изложба на антична тематика през 2017 г.", пише The Art Newspaper.

Изложбата проследява развитието на металургията през бронзовата епоха - от втората половина на III хил пр. Хр. до 12 в. пр. Хр. и по-конкретно, изработката на предмети от злато и бронз и тяхното място в социалния и религиозния живот на хората, обитавали българските земи.

Изложбата включва 333 находки, между които златни накити и съдове, бронзови сечива и оръжия, слитъци от бронз, калъпи за изливане на бронзовите предмети, малък брой сребърни накити.

След българската изложба в десетката на авторитетното издание се нареждат изложби, представени в престижни музеи като "Бритиш мюзеум" в Лондон, "Палацо дела Гран Гуардиа" във Верона, "Нойес мюзеум" в Берлин, "Бундескунстхале" в Бон и Лувър-Ленс.

"Това е голямо признание за нас. Изложбата е първата по рода си, която осъществихме извън пределите на България. Фактът, че ни нареждат преди експозициите на световно известни музеи ни носи огромно удовлетворение", споделя доц. Христо Попов, заместник-директор на НАИМ при БАН, ръководител на археологическите проучвания при Ада тепе и куратор на изложбата от българска страна.

Изложбата "Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа" е част от проекта "Златният път на Балканите през бронзовата епоха – Златото от Ада тепе: производство и разпространение" между НАИМ при БАН и Института за ориенталска и европейска археология при Австрийската академия на науките. По него от 2015 г. до 2018 г. български и австрийски археолози анализираха съвместно резултатите от дългогодишните проучвания на златодобивния рудник Ада тепе близо до Крумовград.

През есента на 2017 г. изложбата бе представена в Националния археологически музей в София в разширен вид със заглавие "Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха". С близо два пъти повече експонати, нови дигитални филми и 3D реконструкции, тя бе посветена на българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7
  2. ned.man
    #6

    Браво!!!

  3. Коментарът е изтрит в 21:43 на 6 април 2018 от автора.
    #5
  4. BLM
    #4
  5. trezwomislesht
    #3
  6. Филка Русофилка
    #2

    Много добра новина. Въпреки че в наименованието на изложбата не виждам „Българска“. Дано този път да не са я нарекли „гръцка“ или „византийска“ култура, както обикновено правят - по наша вина, разбира се. В Лувъра бяха пратили за куратор някакъв професор гръкоманин, който обясняваше на французите живота на „гърците“ в Тракия по времето на цар Севт. Интересното е, че се е развъдило и младо котило историци национал-нихилисти, които газ пикаят при всеки опит да се нарече българска културата на Тракия преди и по римско време. "Дънди Прешъс Металс" си прави невероятна реклама като финансира археологическите проучвания. Така правят всички интелигентни инвеститори по света.

  7. Nazgul
    #1

    Е няма ли примерно Лавров да обясни че златото е всъщност руско, а ние си го присвояваме предателски.Волен ще потвърди веднага а Радев ще заеме балансирана позиция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.