Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българска следа в най-голямата слънчева и вятърна ферма в света

0 коментара
Мястото, където ще е проектът

Компания със съосновател и съдружник българин получи одобрението на австралийското правителство за реализацията на най-мащабната слънчева и вятърна ферма в света, с прогнозна стойност от $36млрд, която ще изнася зелен водород от Австралия към Азия.

Става въпрос за мега проекта "Ейшът Ринюъбъл Енерджи хъб" - Asian Renewable Energy Hub (AREH) , разположен в Западна Австралия. Той е разработен от "Си Дабълю Пи Ринюъбълс" (CWP Renewables), която е дъщерна компания на инвестиционния фонд "ПостСкриптум" (PostScriptum), чийто фокус е устойчивото развитие, а централния му офис е в София. В консорциума за реализацията на проекта участват още инфраструктурният фонд "Ай Си И" (ICE), инвестиционната банка "Маккуайър" (MacQuarie) и производителя на вятърни турбини "Вестас" (Vestas).

Съосновател и съдружник в компанията зад проекта е българинът Димитър Енчев, който от офиса в София, заедно с екипа си, от няколко години допринасят за разработката и стратегическото планиране на най-големия и иновативен ВЕИ проект в света.

"Различното и новото в този проект е не само мащабът му и плановете ни да достигнем 26 000 МВ хибридно производство на ток от вятър и солар, но и използването на този евтин ток за производството на зелен водород за експорт", обяснява Димитър Енчев, цитиран в съобщението за одобрението на проекта.

"Само с проекти от такъв мащаб ще можем да постигнем целите за декарбонизация на световната икономика и да адресираме климатичната криза. Надяваме се нашият проект да бъде катализатор и след него да последват други такива", допълва той.

Мега проектът вече разполага с екологично разрешително за първите 15 000 МВ хибридно производство на вятърна и соларна генерация. Стабилният вятърен и слънчев ресурс в Западна Австралия позволява производството на изключително евтин ток, от който ще бъде произвеждан зелен водород посредством електролиза. Освен разрешително за първата фаза от 15 гигавата, този месец AREH получи и статут на проект от национално значение от австралийското правителство, признание за стратегическата значимост на проекта в прехода отвъд фосилни горива. С това федералното правителство се ангажира да ускори напредъка на проекта по отношение на оставащите разрешителни и да окаже пълна административна подкрепа, посочват от компанията зад проекта.

"Зеленият водород и произведените от него деривати като зелен амоняк, ще имат все повече преки приложения в земеделието, корабоплаването и индустрията – сектори, силно базирани на фосилни горива, които трудно могат да бъдат електрифицирани. Проектът Asian Renewable Energy Hub поставя началото на един глобален преход към трансформиране на тези индустрии, които в момента са един от големите източници на парникови газове в света", смята Енчев.

Основаната през 2007 г. компания "Си Дабълю Пи Ринюъбълс" има реализирани ВЕИ проекти за над 1500 МВ и снабдява със 100% зелено електричество корпоративни клиенти като CBA, летището и операта в Сидни и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.