Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската електроника завоюва все по-голяма част от световния пазар

Втори сме по износ на нерафинирани медни аноди, маслодайни семена, гъше месо и временно консервирани череши

23 коментара

Износът на български електроника, електроуреди, машини, минерални суровини и отпадъци от благородни метали бележи съществен ръст през миналата година и уверено завоюва нови парченца от световния пазар, докато желязо, стомана и облекла губят позиции. Това сочи анализ на Българската стопанска камара (БСК), публикуван в петък.

Според него, макар и българската търговия като цяло да заема едва 0.2% от световната, страната ни е сред лидерите на глобалния пазар в няколко сегмента. Например България е на второ място в света по износ на нерафинирани медни аноди, които са ѝ осигурили близо 865 млн. долара приходи, на семена от слънчоглед и кориандър – близо 700 млн. долара, на патешко и гъше месо – над 49 млн. долара, както и на временно консервирани череши, които са осигурили приходи от близо 50 млн. долара. Трети в света сме по износ на отпадъци от благородни метали, донесли на страната ни близо 560 млн. долара, на калцинирана сода – 222 млн. долара, и тютюн на листа – над 196 млн. долара.

 

Като цяло страната ни е на 62-о място сред износителите в световен мащаб.

 

През 2011 г., както и в предишни години, водещите експортни продукти на България са горива и мед, следвани все по-уверено от електрически и електронни изделия и машини. Износът на електроника и електротехника през последните 5 години (2007-2011 г.) бележи средно годишен ръст 17%, докато световният внос расте с 4% за същия период, т.е. страната ни печели пазарен дял.

 

Подобни постижения, макар и не така впечатляващи, има при машините, отбелязват от БСК. За 5 години средният ни експортен ръст е 4% при средногодишен ръст на световния внос 2%. Следващите групи продукти са желязо и стомана и облекла, различни от трикотажните. И при двете групи се регистрира не само спад през последните 5 години, но и загуба на пазарен дял.

 

На седма и осма позиция са маслодайните семена и житни растения, следвани от трикотажни изделия и фармация.

 

Когато медните аноди станат катоди

 

В стойностно изражение България има най-голям износ на медни катоди – през последните 5 години (2007-2011 г.) износът бележи средно годишен впечатляващ ръст от 59% при ръст на световния внос 7%. Водещи позиции имат петролните дестилати със загуба на пазарни позиции при тежките, за сметка на ръст при леките дестилати. Следват нерафинирани медни аноди със сериозен спад, поради преработката им в медни катоди – резултат на голяма чуждестранна инвестиция. Въпреки този спад, България е на второ място в света при износ на нерафинирани медни аноди вече няколко години.

 

Интересно е развитието на износа на слънчогледови семена, който за 2011 г. възлиза на почти 680 млн. щ.д. – ръст от 105% спрямо 2010 г., когато България е на първо място в света, но сега отстъпва лидерската позиция на Румъния, която бележи ръст от 143% спрямо 2010 г. За последните 5 години, българският средногодишен ръст е 36%, румънският – 38%, а ръстът на световния внос е 17%. България изнася слънчоглед най-много за Румъния, Холандия (където вносът от България е на първо място с 31.5%), Турция (страната ни е втора след Украйна с 28.4% от вноса).

 

Износът на електроенергия продължава да е значим за българската икономика. За периода 2007-2011 г. ръстът е 10% при ръст на световния внос 6%. Износът на електроенергия е основно за Гърция, на която страната ни гарантира 32% от вноса, Сърбия с 9.7% от вноса и Македония. Тези три държави приемат 70% от износа на електроенергия на България.

 

При износа на отпадъци от благородни метали, вероятно от сребро, България има средногодишен ръст на износа от 80%, който е насочен основно за Белгия – 368 млн. щ.д., Корея – 105 млн. щ.д., Канада – 70 млн. щ.д.

 

Засилен износ на пшеница, но на недобри цени

 

Износът на пшеница в последните 5 години традиционно бележи добри резултати – среден ръст 60% при ръст на световния внос 5%. България е на 11-то място сред износителите на пшеница в света. За отбелязване е сравнително ниската българска цена, която постига тази борсова стока – 270долара на тон, при средна световна цена от 319 долара. Ако изключим водещите доставчици - Канада – средна цена 351 щ.д. на тон, и САЩ – 340 щ.д. на тон - и сравним България с преките ѝ конкуренти, отново родните цени не са достатъчно добри: Румъния продава пшеница за 274 щ.д. на тон, Унгария – за 296 щ.д. на тон, Чехия – 303 щ.д. на тон, Полша – 330 щ.д. на тон. Само Русия и Украйна имат по-ниски цени. България изнася пшеница основно за Испания и Италия.

 

В последните години добре се представя и износът на медикаменти. Страната ни печели пазарни позиции в Русия, където България достига пазарен дял от 1.3% - там вносът расте с 17%, а българският износ – с 33%. Румънският внос на медикаменти расте с 11%, а българският износ за Румъния - с 26%. Голям ръст бележи износът на медикаменти за Германия – 81%, при ръст на немския внос 12%.

 

Временно консервираните череши имат голям дял в световния износ – 20.7%, при слънчогледа България осигурява 18.2% от износа, семената от кориандър формират 16.5% от световния износ, мелничарските продукти от житни растения - 13.5%, семена от рапица - 13.1% (любопитен факт е, че през 2010 г. България беше на второ място в света по износ на рапица, а година по-късно – на пето.)

 

12 пъти по-голям експорт на части за запалки

 

Частите за запалки, макар и със скромен общ износ, бележат най-голям ръст в стойност за 5-годишен период –1233%. Струва си да се отбележи, че ЕК е наложила анти-дъмпингови мерки срещу вноса им от няколко азиатски държави и Мексико. България е на четвърто място по износ на ламарини и фолио от цинк в света и бележи усреднен ръст на износа от 840%, следвани от суровата захар от захарно цвекло - 585%, предпазни въздушни възглавници (airbags) и техните части - 549%, водорасли - 540%.

 

В количествено отношение най-голям ръст на износа за 5 години бележат брашното от соя – 312 %, ламарини и фолио от цинк – 836%, минералите перлит и вермикулит, които се използват в строителството и земеледието – 769%, неизбелени крафт хартии и картони - 636%.

 

Вносът на България е с по-малка динамика

 

България внася най-много нефтопродукти, електрическо и електронно оборудване, машини, руди и пътни превозни средства. При всички тях обаче ръстът на вноса е по-малък от ръста на световния износ.

 

При по-детайлен преглед на ниво стоки, на първо място по внос е нефтът, следван от медни руди и концентрати и горива. Ръстът на вноса на стоките след тях – природен газ, медикаменти и фоточувствителни полупроводници, изпреварва ръста на световния износ. При фоточувствителните полупроводници това се дължи основно на 424% ръст на вноса през 2011 г. спрямо 2010 г.

 

В световен мащаб най-голям ръст на вноса на ядрени реактори

 

В света през 2011 г., сравнено с 2010 г., най-бързо расте вносът на ядрени реактори (1185%), ториеви руди и техните концентрати (920%), риба тон с (799%), пиперидин, който се използва във фармацията (701%), според данните на БСК.

 

Сред стоките, които България изнася, най-бързо расте световният внос на семена от рапица, остатъци и отпадъци от пивоварни или от спиртоварни, злато в необработени форми, торове, части за фотоволтаици, фруктоза.

 

От камарата коментират още, че страната ни не използва достатъчно възможностите на най-динамичния пазар в Европа и най-големия град – Истанбул, Турция. С приближаването на Западните Балкани към членството в ЕС ще нараства и тяхната конкуренция както на пазарите ни в ЕС, така и в привличането на качествени инвестиции.

 

В същото време у нас има остра нужда от привличане на инвестиции в производства, които да създават високотехнологични експортни продукти с голяма добавена стойност, посочва БСК. Инвестициите трябва да се насочат към допълнителна преработка на ресурсите – те се изнасят не защото на външните пазари цените са по-високи, а защото не могат да се оползотворят тук. В тази връзка ниските данъци са само един компонент от общата цена за правене на бизнес. Важни компоненти още са качеството и наличието на работна ръка, на публични услуги, местни доставчици на стоки и услуги и инфраструктурата, пише в анализа.

 

Според него българските фирми трябва да насочи усилията си към завладяване на нови позиции в Германия, Италия, Франция и др., както и да станат подизпълнители на компании от развитите държави. България може да насочи усилията си към производството и износа на стоки с относително голяма добавена стойност, сред които са компоненти за автомобилостроенето – хидравлика, машинни възли, акумулатори, лагери, кабели, електротехнически и електронни изделия, сензори, джанти. Друга добра възможност е износът на хладилници, фризери; санитарен фаянс; изчислителни машини и фармацевтични продукти.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    "Немам думи": 1."България е на четвърто място по износ...в света и бележи усреднен ръст на износа...на водорасли - 540% 2."В света ...най-бързо расте вносът на ядрени реактори (1185%)"

  2. Анонимен
    #22

    Трагична равносметка. Изнасяме като африканска държава. Я в Родопите, където се чудят къде да си дянат картофите да си направят във всяка община по едно малко предприятие за производство на чипс, пък после да говорим - ще се видят ва пари ! Ама кой ти да се сети ?

  3. Анонимен
    #21

    Износителите са чуждестранни компании - та за какви приходи става въпрос ...

  4. Анонимен
    #20

    Каква електроника ,какви пет лева.Тоняма заводи в страната да произвеждат електроника,да не ги правят в гаражите на илиенци.

  5. Анонимен
    #19

    Целият ни износ е на стоки на чужди компании - предимно суровини, или от ишлеме. А за някои продукти износ от 0 до 500% не е нещо впечатляващо, защото отново е от дъщерни фирми.

  6. В и К
    #18

    Кюмюр, кюнци, кюмбета и кюмпютри, все повече и повече...

  7. Анонимен
    #17

    Отново силно манипулативно заглавие! Докога бе, г-да и г-жи журналисти? Добре че нормалният читател не пасе трева. КАКТО ИМ СЕ ЩЕ НА "УПРАВЛЯВАЩИТЕ" НИ РАЗБОЙНИЦИ.

  8. Анонимен
    #16

    царе сме на временно скалъпени лъжи...

  9. Анонимен
    #15

    това от някоя книжка с фантастика ли го взехте, или статията е от 70-те години на миналия век?

  10. Анонимен
    #14

    Ето кое е сега българската електроника: отпадъци и някои метали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.