Българската енергетика има амбиция да развива "облачни" технологии, които са последният хит в управлението на бизнеса и чието използване намалява значително разходите за компютърни програми, за събиране, съхранение и изчисляване на различни по вид данни. Това стана ясно от думите на Никола Василев, изпълнителен директор на "Булгартел", която е дъщерно дружество на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и поддържа комуникационните услуги на групата държавни енергийни предприятия.
Засега намеренията на "Булгартел" са да доставя "облачните" услуги на дружествата в холдинга, но следващият етап е да стане конкурент на българския пазар на компании като "Майкрософт", "Епъл", "Сиско", АйБиЕм" и др.
Идеята е дружеството да ползва под наем разположената край газопроводите на "Бъйлгартрансгаз" и по далекопроводите на НЕК оптични кабели, които са част от мълниезащитата на мрежите и които и в момента се ползват за пренос на данни за нуждите на дружествата. Предоставянето на капацитета на "тъмните" влакна от оптичните кабели и на външни компании ще позволи на "Булгартел" да печели. Полза ще имат и НЕК, и "Булгартрансгаз", които ще увеличат приходите си, коментира изпълнителният директор на БЕХ Михаил Андонов.
Преди две години идея НЕК да дава далекопроводите си за пренос на интернет и телевизия лансира тогавашният директор на "Националната електрическа компания" Красимир Първанов.
Сега Василев и Андонов представиха амбицията "Булгартел" в по-далечно бъдеще да стане и четвъртият телекомуникационен оператор у нас.
Сред другите иновации, на които смята да заложи БЕХ, е реализацията на пилотен проект за създаване на "умна мрежа" в региона на Североизточна България, допълни Андонов. За възможността да се изгради мрежа, която позволява гъвкаво и ефективно управление на енергийните потоци и е особено ефикасна в региони, където има проекти за производство на ток от възобновяеми енергийни източници, са проведени разговори с японските компании "Мицубиши" и "Тошиба" по време на посещението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в Токио. Очаква се експерти на двата технологични гиганта да пристигнат у нас през март-април и да се разгледат на място възможностите за "умна мрежа". Проучва се регионът на Калиакра, където са съсредоточени най-много вятърни мощности у нас, включително "Мицубиши" имат свой парк.
От "Електроенергийния системен оператор" пък в момента внедряват иновативна система за управление на риска при преноса на електроенергия по мрежата високо напрежение, която ще влезе в експлоатация през 2013 г., каза директорът на дружеството Иван Йотов.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ETO TAKA TRJABVA SAMI DA SE STREMIM DA VURVIM NAPRED...V NAS SAMITE E SILANA NA PROGRESSA I I NA PROSPERITETA ,NA NACIJATA NI...! NE TRJABVA DA CHAKAME "DRUG" DA NI POMAGA!
От друга страна, ако целта е да се усвоят едни пари, има нужда от технология, която да създаде облак, който да обгърне и осигури дискретност на този който усвоява парите.
Просто не може държавна структура да приложи технологични новости. Тя може да произвежда само загуби, които да се покриват с увеличение на цените за потребителите.
Пълни измишльотини неприложими и ненужни у нас.
Дрън дрън дрън. Всичко това изисква и наличие на хора, ползващи съответната услуга. А то хора няма...
На некомпетентни управници, при слугински медии и неграмотно население, тия и космически технологии ще ви пробутат...
Целия сектор е обвит с облъци, мъгли и други непрозрачни атмосферни явления.
А, ами това щеше да го прави полковник Недялков преди повече от десет години. И тогава се рисуваха облаци, даже се купиха RISK машини с пари на Булгаргаз, два страхотни сървери и много други неща.Имаше идеи връзката да става по радиостанции, нещо от типа Р-118 на триоси.И други смешки, но вече съм ги позабравил.Но май само се похарчиха пари, които г-н Васил Филипов още споменава, явно не може още да прежали! Пожелавам на сегашните колеги успех и дано японците се представят по-добре, отколкото при проекта с кипящия слой. Майтапчия
Всичко това е много хубаво,но българинът първо трябва да позабогатее.Става въпрос за масовия българин,защото тези технологии не са само за депутати,а са за масова употреба.Преди всичко трябва токът да поевтинее,както е в нормалните държави.Да се образува държава в България,защото тя сега липсва и тогава да говорим за облачни технологии.Макар,че за тях не прочетох много в статията,а кой щял да печели пари.Дянков къде е в цялата тази история?Защото той трябва дададе на хората добри заплати първо.
Не били облачни технологии, най били мъгляви празнословия.