Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската газова сметка нараства заради вдигнати от Румъния преносни такси

БФИЕК ще сезира Брюксел за пречките от Букурещ пред свързаността на регионалния пазар

8 коментара
Българската газова сметка нараства заради вдигнати от Румъния преносни такси

Потребителите в България ще платят допълнително 18 млн. евро към сметките за природен газ през следващата газова година от октомври 2019 г., заради увеличени със 150 процента такси за пренос на суровината през територията на Румъния. Това изчислиха от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК ), която в писмо до енергийния министър Теменужка Петкова, регулаторния шеф  Иван Иванов и директорите на "Булгаргаз" Николай Павлов и на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов алармира за задаващите се проблеми.

Организацията също така заяви, че ще сезира Европейската комисия за възпрепятстване на интегритета на регионалния пазар от страна на Румъния, тъй като нейният газов оператор "Трансгаз" продължава да ограничава конкуренцията като блокира достъпа до местния си добив за чужди играчи. Това на свой ред пречи на българската индустрия да търси различни източници на природен газ.

Големите промишлени енергийни консуматори припомнят, че "Трансгаз" бе обект на разследване от ЕК за ограничаване конкуренцията на пазара за природен газ в Югоизточна Европа. Няма обаче информация за развитието по делото на ЕК, което се очаква да приключи по същия начин като това срещу руската "Газпром" – с поемане на ангажименти за отстраняване на проблемите. "Поетите подробни ангажименти (от "Трансгаз") за изграждане и модернизация на компресорни станции, както и осигуряване на достъп до капацитет за местен добив в Румъния са от основно значение  за осигуряването на диверсифицирани източници за българския пазар", посочва се в писмото на БФИЕК.

В допълнение към нерешените все още препятствия от страна на "Трансгаз", румънският оператор спешно и непрозрачно е утвърдил нови тарифи за пренос през транзитната си газопреносна мрежа, като средното увеличение за газова година 2019-2020, по изчисление на БФИЕК се равнява на до 150%  спрямо сегашната тарифа. Според федерацията това е кроссубсидиране между необходимите годишни приходи за транзит и пренос по вътрешната газопреносна мрежа на Румъния, за сметка на крайните клиенти в регионалните пазари, в това число България. Организацията оценява допълнителните разходи за пренос през Румъния на близо 18 млн. евро годишно, което ще доведе до поне 3 процента ръст на крайните цени на природния газ за всички клиенти в България. Това на практика ще нулира ефекта за българския пазар от сключените в последно време от "Булгаргаз" сделки с алтернативни източници на природен газ извън "Газпром".

Според БФИЕК тази ход на "Трансгаз" засяга и интеграцията на България с регионалните пазар в контекста на идеята за газоразпределителния център "Балкан“.

За по-важно обаче организацията смята лишаването на българския газов пазар, където започва реформа за пълно освобождаване, от достъп до алтернативни доставки и местен добив в Румъния.

"Настояваме за спешни и категорични действия от отговорните институции, които да защитят както интереса на крайните клиенти в България, така и дадените начални стъпки към либерализация, диверсификация на източниците и свързаност на регионалните пазари", посочва се в писмото на индустриалците.

Те призовават Европейската комисия да направи пълен преглед на цените на "Трансгаз" и заявяват, че няма да плащат за газова инфраструктура в Румъния, която няма отношение
към транзита. Освен това от години няма никакви инвестиции в транзитната мрежа, по
която България получава природен газ, допълват от бизнес организацията.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Отговорът е лесен: постепенно и плавно преминаваме на втечнен газ, при което се купува количество от доставчик, цената е фиксирана, пазарна и няма тръби, изнудвачи, скрити формули?!

  2. dimitardi100
    #7

    На братята румънци трябва да им се припомни един основен закон във Вселената - каквото сееш, това жънеш !

  3. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #3

    Гърците не продават. Само транзитират.

  4. Естествено
    #5

    Явно няма да има "Турски поток".

  5. Лизи Гугуткова
    #4

    Енергетика DEPA продава газ на България с 16% по-евтино 15.5.2019 | 10:20 https://3e-news.net/българия/depa-продава-газ-на-българия-с-16-по-евтино_67876

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  7. Лизи Гугуткова
    #2
    Отговор на коментар #1

    А ние им продаваме ток за климатиците. имаме в излишък...Износът на ток от началото на годината към 9 юни нараства с 16.02 % спрямо година по-рано.

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Интерконекторът с Гърция тъкмо в позиция към България. От микса на цените гърците ни продават много по-евтино газ! Не стига ,че газпромовия газ е безбожно скъп , та и да плащаме дебели такси!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.