Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската икономика е твърде зависима от евтиния труд

8 коментара

Икономиката на България е твърде зависима от евтина работна ръка и сектори, свързани със суровини, затова се налага преструктурирането ѝ в отрасли, които създават весока добавена стойност. Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов на форум за националната политика в областта на иновациите в понеделник.

Българският бизнессектор е на последно място в ЕС по влагане на средства за научни изследвания. В същото време е доказано, че компаниите, които инвестират в научни изследвания, имат по-голям дял в износа, стана ясно по време на форума.

Объсдено бе още дали държавата трябва да бъде неутрален арбитър на иновационните проекти или да определи сектори, които целево да подкрепя.

Според експерти от Световната банка, за България е подходящо да бъдат определени широки приоритети за подкрепа като здравеопазването, околната среда и енергетиката. И според министерството на икономиката това са основните сектори, които могат да осигурят на България конкурентна икономика и стабилен растеж, базирани на висока добавена стойност.

От икономическото ведомство припомниха, че иновациите у нас се подкрепят от Националния иновационен фонд и Националния фонд за научни изследвания, в допълнение на финансирането по Оперативна програма “Конкурентоспособност”.

Националният иновационен фонд финансира проекти за развитие или усъвършенстване на нови продукти, процеси и услуги с до 500 000 лв. и за предпроектни проучвания за прилаганетон а иновативни идеи с до 50 000 лв. Сключени са 222 договора за над 3.6 млн. лв., които предстои да бъдат изплатени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #9

    не на високотепнологичните производства, но какво им отбират кратуните на Мони и на Мутрата от това

  2. gggg
    #7

    "затова се налага преструктурирането й в отрасли, които създават весока довабена стойност" - kakva visoka dobavena stoinost kato vsichki, vkliuchitelno mediapool, nehaiat za kachestvoto na rabotata si ?

  3. Юнал Тасим
    #6

    Вьв всички сфери,дьржавата може и трябва да прави корекции надолу, но не и в иновациите- справка Германия и А.Меркел

  4. яж
    #5

    Икономиката на България е твърде зависима от евтина работна ръка и сектори, свързани със суровини, затова се налага преструктурирането й в отрасли, които създават весока довабена стойност.---Изоставаме само с 50 години ннннанаправинаправиха докато

  5. дрън -дрън
    #4

    леката и тежката промишленост я оставете на китайците и германците а ние ще развиваме здравеопазване околна среда и дрън дрън

  6. Минка
    #3

    аха, сети се все пак някрая някой, че само с акъло&компетентоемка работа можем да се конкурираме на пазара.От данните за сключените и неизплатени договори за иновациите обаче излиза, че и да инвестира нещо там държавата, то ще е средно под 20 000 на проект. Ура, другари!За фонда за научни изследвания какво да ви кажа... Процентът на финансираните проекти е нищожен. Затова пък финансирането им е пребогато. Купуват се нови столове и бюра, сменя се дограма и под. Човещина.

  7. От Драгалевци
    #2

    износа и аз ще си изям ушите...Изнасяме това, което другите не искат да произвеждат - ама въобще, а Данков, идиотина, се хвали та се къса

  8. Българин
    #1

    За енергетиката разбирам, но каква добавена стойност ще донесат околната среда и здравеопазването? какво да пправим с околната среда, освен да я пазим чиста? Задължително е за качеството на живот, но от това не се печели чужда валута. Също и здравеопазването. Хубаво - трябва да се подобри, защото е като в третия свят, но какви приходи ще ни донесе отвън, като всъщност е секторът, който гълта най-много разходи. Световната банка да си гледа финансите, а нашите тиквеници да не се хващат на партенки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.