Възможно ли е, за пореден път, едно от най-големите стратегически безпокойства на Европа да зависи от балкански сюжет, пита в петък британският вестник "Файненшъл таймс".
Този път, става въпрос за украинската криза, страховете на Европа за енергийната ѝ сигурност и влиянието на държащия ключа към властта по-малък партньор от управляващата коалиция в България, Движението за права и свободи, пише Крисчън Оливър в рубриката "Брюкселски блог" на изданието.
Безпокойствата на малката партия на етническите турци в България може да изглеждат безкрайно далеч от геополитическата конфронтация между Кремъл и Запада. Възможно е обаче на тесните рамене на ДПС да лежи съдбата на ключовия газопровод "Южен поток" - проект, който мнозина смятат, че ще засили още повече хватката на Русия върху газовите доставки за Европа, коментира авторът.
Той припомня, че е предвидено планираният газопровод да транспортира газ на руския монополист Газпром през Черно море до България и след това до Австрия, в добавка към вече обширната газопроводна мрежа на Москва през Украйна и Североизточна Европа.
Строителството му трябваше да започне този месец, но Европейската комисия откри тази седмица срещу България т. нар. наказателна процедура с аргумента, че споразумението ѝ за "Южен поток" с Русия нарушава законодателството на ЕС в областта на конкуренцията, продължава авторът.
"При условие че 28-членният Европейски съюз е разединен по въпроса за налагането на санкции на (Руската федерация), блокирането на строителството на (газопровода) е едно от малкото оръжия, с които Брюксел разполага срещу Кремъл. Ето тук обаче нещата се балканизираха", коментира той.
"Управляващите в България социалисти - една от политическите партии в ЕС, които са най-близки до Русия - спорят с (Европейската комисия), като твърдят, че строителството на "Южен поток" е част от техния мандат, ще създаде работни места и ще донесе (приходи от) транзитни такси", отбелязва Оливър.
"Лютви Местан, председателят на Движението за права и свободи, обаче казва, че няма смисъл да се води борба с ЕС, и призовава за предсрочни (парламентарни) избори", пише още авторът. Оливър посочва, че социалистите вече са непопулярни в България, като миналата година срещу тях е имало масови улични протести, а миналия месец са понесли поражение на изборите за Европейски парламент.
Противниците на правителството казват, че случаят "Южен поток" е много по-мътен, отколкото твърди кабинетът. ЕС проучва как са били раздадени договорите по строителството на газопровода на руски и български компании, отбелязва авторът. Главната строителна компания е руската компания Стройтрансгаз, собственост на бизнесмена Генадий Тимченко, който е в американския списък със санкции срещу руски граждани.
Опозицията освен това пита дали цените, по които е било платено на строителните компании, не са изкуствено завишени и дали транзитните такси ще бъдат плащани по реални търговски тарифи, посочва Оливър.
В заключение авторът пише, че сцената за една политическа схватка е готова. Ако българските социалисти загубят предсрочните избори, за Русия ще е много по-трудно да построи "Южен поток", обобщава той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А с жалките транзитни такси ще се погасява заемът, който същият този Газпром ни дава! Боже, за колко тъпоумни ни мислят!
Пораженията,които нанесоха от БСП на България,във външната и вътрешната й политика,ще имат тежки последствия години наред!Оставка!
До1 "Клаузите"са,че ще имаме такси "в хазната",само ако се напълни тръбата,значи-никога.Северен поток никога не пропусна газ на 100%,това ще е съдбата и на Южен.Освен това той разделя ЕС,прави БГ зависима от Русия на 200%,газта ще ни е от скъпа по-скъпа и винаги Путин ще спре кранчето,когато си поиска.
Бургас-Александропулос; Белене; Южен поток - по добре че ги няма!