Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската позиция за Ирак не е изненада

0 коментара

Не вярвам, че българската позиция по кризата в Ирак може да подкопае шансовете на страната за членство в ЕС, прогнозира пред радио "Свободна Европа" д-р Хенинг Крийке, анализатор от германския институт за външна политика в Берлин.

По думите на д-р Крийке, българската позиция е била очаквана и е пряко следствие от решението на Съединените щати да подкрепят българската кандидатура за членство в НАТО. Германският анализатор добави, че вероятно има нужда от известно подобряване на климата между Германия и България, но той не мисли, че някой в германското правителство е останал изненадан от българската позиция за Ирак.

В началото на седмицата говорител на френското външно министерство предупреди, че българската позиция по кризата в Ирак може да се окаже проблем за евроинтеграцията на страната ни. На следващия ден, в интервю за БТА, и френският посланик в София заяви, че общественото мнение във Франция и Германия може да се разколебае по отношение на България. Посланикът призова София да прояви солидарност с европейската позиция по кризата в Ирак, макар че на практика такава обща позиция няма. Ден по-късно той смекчи думите си, отричайки възможност наличието на позиция на страната ни за Ирак да окаже негативен ефект върху евроинтеграцията. Поредицата от изявления обаче стана повод за лидера на БСП Сергей Станишев също да заяви, че българската позиция за Ирак не е балансирана и може да създаде проблем за членството ни в ЕС.

Чак когато страните от ЕС започнат да играят по-значима роля в световната политика, чак тогава трябва да очакваме от държавите, които днес кандидатстват за членство в Европейския съюз, да застанат по-ангажирано на европейски позиции, а не да споделят проамериканските, казва още германският анализатор. Според него обаче дотогава ще мине още време, през което ЕС ще трябва да се докаже не само като световен икономически, но и като международен политически играч.

Пред "Свободна Европа" германският анализатор д-р Хенинг Крийке изразява песимизъм за възможността на срещата на 17 февруари лидерите на страните от ЕС да стигнат до обща позиция, каквато си я представят Германия или Франция.

"В понеделник най-много да се стигне до уверение, вероятно под формата на декларация, че оръжейните инспектори на ООН трябва да получат повече време за своите проверки на територията на Ирак. Най-вероятно ще имаме нов призив за по-задълбочено сътрудничество от страна на иракските власти и т.н., и т.н. Това обаче едва ли ще бъде позицията, която съществено може да промени сегашната ситуация", заявява той.

Д-р Крийке не очаква и решението, около което ще се обединят евентуално европейските лидери в понеделник, да има силата да повлияе съществено на бъдещото решение в Съвета за сигурност на ООН, например като промени съотношението на силите в една или в друга посока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.