Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската позиция за Либия не се е променяла

89 коментара
Българската позиция за Либия не се е променяла
Министерството на външните работи обяви във вторник, че "позицията на България за Либия всъщност не се е променяла" и определи говоренето на президента по темата като "абсурдно".

В понеделник мнението на премиера Бойко Борисов само за няколко часа претърпя "генерална промяна" от "авантюра, мотивирана от петродолари" до "легитимна и правилна операция", с което привлече вниманието и на международната общност. Ден по-късно се наложи външният министър Николай Младенов и говорителят на ведомството Весела Чернева да продължат изясняването на позагубилата се в говоренето на премиера българска позиция.

"Е, това е правилната операция, защото откакто Кадафи започна да стреля по собствените си граждани и предприе действия, международната операция стана неизбежна. Сега, факт е, че и нашето предпочитание, както и на редица страни беше тя да се случи в рамките на планирането и на командването на НАТО, но може би заради спешния характер, в който бяха нещата, и редица други причини тя бе направена от коалиция от държави, които имат възможността да осъществят тази зона, свободна от полети", заяви Николай Младенов пред БНТ във връзка с вчерашните критики на премиера към Франция, Великобритания, САЩ и другите страни, че са избързали с операцията.

Помолени да обяснят хаоса в говоренето на премиера, Николай Младенов заяви, че "българската позиция от самото начало на тази криза е изключително внимателна по отношение на всяка военна намеса в Либия и по начина, по който тя се прави", а Весела Чернева посочи, че "позицията на България за Либия всъщност не се е променяла". Тя обясни различните мнения на Борисов по темата с общия дебат, който се води в страните от ЕС за операцията.

Все пак и двамата уточниха каква е официалната българска позиция към днешна дата.

"Смятаме тази операция за легитимна, тъй като тя се основава на международна правна основа, за нужна - тъй като действията на режима на Кадафи спрямо собствените му граждани са абсолютно неприемливи, и за правилна - защото именно това е начинът, по който международната общност е длъжна да въздейства, иначе самата международна общност, член на която сме и ние, би загубила легитимността си“, каза Чернева.

Тя посочи още, че "категорично не е имало липса на координация, междуведомственото координиране е на лице, изявленията са абсолютно координирани, вървят в една и съща посока".

В това отношение външният министър Николай Младенов намери повод да отправи обвинения срещу президента Георги Първанов. В понеделник държавният глава коментира, че е трябвало предварително да има единна позиция на НАТО по Либия, а не тя да се изработва, след като военните действия са станали факт. Освен това според Първанов не бива да се допуска форматът "коалиция на желаещите" да се превръща в традиция.

Според Николай Младенов "колкото повече се въздържаме в момента от подобен тип политологични разсъждения, особено тези, които са в позиции като президента, толкова по-добре за нас като страна".

"Казвам го това, защото смятам, че не може държавният глава на една страна-членка на НАТО в свои изявления да коментира това дали трябва да преосмислим или не характера на Северноатлантическия алианс. Намирам го това за абсурдно. Няма нужда тук да се правят някакви излишни, така, разсъждения, които само и само да създават несигурност у хората", посочи Младенов.

Той припомним че България може да участва с фрегатата "Дръзки" по налагането на оръжейното ембарго и с хуманитарна помощ, но не и във военната операция.

"В дългосрочна перспектива това наши войски, не дай си боже, да трябва да навлязат на територията на Либия, ще има, така, доста непредвидими последствия, не само за нашите двустранни отношения, въобще за историята на Северна Африка. Между България и Либия има традиционно дългогодишни отношения. Голяма част от тях бяха фокусирани, общественото внимание, върху, така, дружбата, която е имало между Муамар Кадафи и Тодор Живков. Истината обаче е, че много български граждани са свързали живота си с Либия, които работят там, строят обекти, лекари, много либийци са дошли тук да учат, да живеят. Така че това не е само някакво политическо приятелство, наследено от миналото на тоталитарния режим, това са наистина доста дълбоки връзки между нашите народи вече", обясни Младенов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

89 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #89
  2. ЗА АВАНТЮРАТА
    #88
  3. Зрител
    #87
  4. kaka
    #86
  5. Аслан Юриев
    #85
  6. Белалов
    #84
  7. Офицер
    #83
  8. :)
    #82
  9. Жабчо
    #81
  10. Kotaraka
    #80

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.