Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската съдебна система е една от трите най-зависими в ЕС

27 коментара
Българската съдебна система е една от трите най-зависими в ЕС

България е сред трите държави в Европейския съюз, където независимостта на правосъдието се оценява най-слабо. Докладът е на Световния икономически форум, който бе представен в сряда от Европейската комисия, съобщава БТА.

Най-зависима от външни влияния е съдебната система в Словакия, следвани от Румъния, а на трето място с негативен знак е България. Най-независими са правораздавателните системи във Финландия, Холандия и Ирландия.

Изследването отчита продължителността на делата, броя на завършените съдебни процеси, както и на "висящите" дела. В съобщение на ЕК се отбелязва, че държавите от ЕС сами предоставят данните за проучването, а това, че понякога липсва информация, се дължи основно на липсата на водена национална статистика.

ЕК допълва, че всяко съдебно решение в държавите от ЕС се възприема като присъда на съд от Общността, а често процесите засягат правата на потребителите, електронната търговия, обществените поръчки, защитата на околната среда, интелектуалната собственост - части от единния пазар.

Очаква се представените днес резултати да повлияят на решенията за финансова подкрепа в осигуряването на независимостта на европейската съдебна система чрез бюджета на ЕС до 2020 година. ЕК изрично отбелязва, че наблюдението на съдебните системи в ЕС не отменя механизмите за мониторинг, чрез които от 2007 година се оценяват правосъдието и вътрешният ред в България и Румъния.

България се представя по-добре единствено от Люксембург, Швеция, Белгия, Дания и Гърция по отношение на електронното известяване на страните по дадено дело. Държавата ни е на последно място в ЕС по отношение на общия бюджет за правосъдие. През 2013 година бюджетът на цялата съдебна власт е около 230 милиона евро. Докладът е написан, без да включва данни за Белгия, Ирландия и Великобритания, но те надали щяха да изместят България от дъното.

По броя на съдии на глава от населението България е в челната десетица на ЕС – осмо място. И тази част от проучването не включва данни от Белгия, Ирландия и Великобритания. България от своя страна не е предоставила статистика за броя на гражданските и търговските съдебни спорове, завършили с окончателно решение през миналата година.

По брой на адвокатите страната ни заема средата на класацията, непосредствено до Белгия. България е в средата на класацията за броя на съдиите, които са подложени на задължително
обучение.

В областта на независимостта при решаването на спорове по граждански дела нашата страна е на предпоследно място, преди Румъния. По този показател липсват данни за положението в Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта и Словакия.

В обобщението на представените данни се посочва, че в една трета от държавите от ЕС продължителността на съдебните дела е два пъти по-голяма от средното равнище за Общността, което води до множество "висящи" случаи.

Европейската комисия намира, че съкращаването на сроковете на съдебните производства следва да бъде изведено в приоритет, като по този начин да бъдат насърчени инвеститорите
и средата за бизнес. Друга препоръка е по-често за решаването на споровете да бъдат използвани извънсъдебните похвати като медиацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    "Българската съдебна система е една от трите най-зависими в ЕС" Изключително дипломатично твърдение! Съвсем сигурно е, че държим първото място с голяма преднина!Не се става лесно най-бедна държава в Европа по друг начин за около 10 години... Луцифер

  2. Анонимен
    #26

    СЪДЕБНАТА НИ СИСТЕМА Е ЕДИНСТВЕНО ЗАВИСИМА ОТ ПАРИТЕ КЕШ КОИТО ВЗЕМА ОТ ПОДСЪДИМИ ЗА ДА ГИ ОПРАВДАЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ДРУГИ ПРИКАЗКИ /ЗА ЗАВИСИМОСТ ОТ ПОЛИТИЦИ / Е АБСУРДНО!!!!!!!!!!!!

  3. Анонимен
    #25

    Това датира още от Кобурготски, за тройната коалиция да не говорим. Ние сме по-зле от Румъния, те поне осъдиха министер. Сега дано с този загубеняк М.Найденов стане нещо.

  4. Анонимен
    #24

    Абсолютно вярно.Тук таме имя някои нови лица.Всичко останало е от бившите,т.е. тройната коалиция лица.назначиха ги с единствена цел.да ги бранят от ревизии,конфискации и затвор.Ще ви дам пример в Хасково,Смолян Кърджали,пловдив виижде кои са оокръжните и районни ръководители на съда.Все деца на бивши номенклатури на Б К П.Ще вни ги напиша следващия път със произходите им.Като мишки се крият под т.нар.независимост.Тотална чистка и нови млади неопетнени лица в съда прокуратурата.Има ги но ги тъпчат

  5. Анонимен
    #23

    Хае стига простотии бе 22! Да не искаш да кажеш, че при Доган и Румен Петков правосъдната система е била по-добра от тази през последните години?! Да напомняме ли всичките забатачени дела, оправдаването на пияния убиец Стависки и т.н.

  6. През Прага
    #22

    И как няма да е, като последното правителство толкова много се стара да ги направи свои васали и подчинени, за да си затварят очите. Да, ама дойде време да свалят превръзката от очите поне да я поизперат. Като едни свински черва са навързани и оправия няма.

  7. Анонимен
    #21

    Ама как на 3-то място! Резил! Я веднага да заработят първото место!

  8. Анонимен
    #20

    Мечтая за обективност.За съжаление,почти на всички нива,не мога да я почувствам.Мисля,че мога да изброя няколко причини за това :
    -за да прозвучиш обективно в лошото,поне трябва да споменеш и нещичко добро.В нормални ситуации,в някаква степен, него го има
    -непрекъснатото заемане на крайни позиции просто означава,че се подписваш - аз не съм обективен.Колко е голяма заслугата в това отношение на политици,политолози,не малка част от журналистите
    -истина от последна инстанция,безусловна,без капчица съмнение.Нима

  9. Анонимен
    #19

    Най-големият проблем на България вече 23 години са зависимостите в „независимата” съдебна власт, която е независима не само от другите две власти, но и от закона и морала.
    Какъвто и „вътрешен" потенциал да има съдебната власт, идеята, че съдебната система може да се самоизтегли от блатото на зависимостите е утопия. Това може да го стори само барон Мюнхаузен. Трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, са поставени по закон в положение да се конкурират в усилията си да създават комфорт

  10. Анонимен
    #18

    България е в челните редици по броя на съдии и полицаи на глава от населението в ЕС, но също така правосъдната и провоохранителната ни системи са в дъното на класацията по ефективност. Не е читав матряла както казваше пожарникаря, или пък нещо ни е сбъркан чипа както казваше бизнесмена от Мадрид. Трябва по върховете да се слагат интелигентни хора, че със мутри и милицинери вижте до къде я докарахме. Очевидно не винаги количествените натрупвания от полицаи и съдии довеждат до качествени промени в реда и законноста. Това е особено вярно ако много българи са замесени, които както знаем винаги ще намерят начин да побългарят едно дело и да го провалят още в зародиш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.